Elektronická cigareta a létání: Musí se pečlivě zabalit, jinak hrozí exploze!

Adam Valový
20. května 2024
3 minuty čtení

Elektronické cigarety neboli „vapes“ se staly běžnou součástí života milionů lidí po celém světě. S rostoucím počtem uživatelů pak logicky roste i počet e-cigaret, které se přepravují letadly. Mnoho cestujících si však neuvědomuje potenciální rizika, jež s přepravou souvisí a nedodržují nezbytná bezpečnostní opatření.

Nebezpečí spočívá v lithiových bateriích, které elektronické cigarety pohání . Tyto baterie při zahřívání e-liquidu a tvorbě páry uvolňují značné množství energie. V případě nesprávného zacházení, zneužití nebo výrobní vady se lithium-iontové baterie mohou přehřát, vzplanout nebo dokonce explodovat.

Historie letectví bohužel zná několik případů, kdy se baterie vapů staly příčinou požáru na palubě letadla. V roce 2016 se vznítila taška při nakládání do letadla, a v roce 2019 dokonce explodovala baterie e-cigarety cestujícího a způsobila požár na palubě letadla společnosti American Airlines.

Z těchto důvodů je nezbytné při přepravě elektronických cigaret v letadle dodržovat přísná pravidla:

  • E-cigarety se musí přepravovat v kabině a nesmí se odbavovat v zavazadlovém prostoru. V případě požáru v zavazadlovém prostoru je mnohem obtížnější ho zlikvidovat.
  • Celkový obsah lithiových kovových baterií v elektronických cigaretách nesmí překročit 2 gramy.
  • Lithiové baterie nesmí překročit watthodinový výkon 100 Wh.
  • Náhradní baterie v příručním zavazadle musí být jednotlivě zabaleny, aby nedošlo ke zkratu.
  • Zařízení musí být před letem zcela vypnuto.
  • Nabíjení e-cigaret během letu je přísně zakázáno.
  • E-liquidy si s sebou do letadla v příručním zavazadle můžete vzít, pokud celkové množství nepřesáhne 100 ml. Další e-liquidy si můžete přibalit do odbaveného zavazadla.
  • Před letem se doporučuje oddělit nádržku e-liquidu od zařízení, aby se zabránilo úniku v důsledku změn tlaku vzduchu v kabině.

Důrazně se nedoporučuje vapovat v letadle. Za porušení tohoto pravidla vám hrozí přísné tresty a pokuty. Letecké společnosti disponují detektory, které zachytí nejen cigaretový kouř, ale i výpary z e-cigaret.

Dodržováním výše uvedených pokynů zajistíte bezpečný a bezproblémový let s vaším vapem. Nezapomeňte si před cestou vždy ověřit aktuální pravidla letecké společnosti, se kterou letíte.

Pamatujte, že bezpečnost je na prvním místě!

Zdroj: https://www.dailymail.co.uk/travel/article-13416819/vape-ecigarette-flight-danger-explode.html

Poslední aktualizace:  20. května 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky