Itálie zpoplatní oblíbenou dovolenkovou destinaci Como

Adam Valový
22. dubna 2024
3 minuty čtení

Už jste si naplánovali letní dovolenou na břehu malebného Komského jezera? Tak si raději naspořte o něco víc. 83tisícové město Como, které je jezerem obklopeno, zvažuje zavedení turistické daně. A to není jediná italská destinace, která se chystá turistům sáhnout do peněženky.

Proč Como zavádí turistickou daň?

Důvodem je enormní nárůst turistů, kteří Como během letních měsíců navštěvují. Podle starosty Alessandra Rapinese se jich do malebného městečka s křišťálově čistou vodou a okouzlující přírodou sjede až 300 tisíc. A jejich počet stále roste.

Nárůst turistů s sebou přináší i řadu problémů. Narůstá objem odpadu, hluk a rušný ruch narušuje klid místních obyvatel. Největším problémem jsou podle prezidenta hotelové asociace Severina Beri jednodenní turisté. Ti do Comu sice přinášejí peníze, ale v porovnání s turisty, kteří se v oblasti zdrží déle, je to jen kapka v moři. „Jednodenní turisté přinášejí z hlediska příjmů městu velmi málo peněz. Ve skutečnosti všechno, co přinášejí, jsou hory odpadků a hluku,“ stěžuje si Beri.

Inspirace v Benátkách

Como se s největší pravděpodobností inspiruje Benátkami, kde už od dubna turisté platí poplatek za jednodenní pobyt. Za vstup do „města na vodě“ si turisté starší 14 let připlatí 5 eur, v přepočtu zhruba 126 korun. „Opatření je součástí širšího rámce intervencí zaměřených na zajištění větší rovnováhy mezi potřebami těch, kteří ve městě žijí, a těch, kteří jej přijíždí navštívit,“ vysvětlila členka benátské rady pro cestovní ruch Simone Venturiniová.

Jaké budou poplatky v Comu?

Konkrétní detaily ohledně výše poplatku a data zavedení turistické daně v Comu zatím nejsou známé. Je ale pravděpodobné, že se město inspiruje Benátkami a zavede podobný systém s poplatkem za jednodenní pobyt.

Co to znamená pro turisty?

Pro turisty to znamená, že dovolená na Komském jezeře se pravděpodobně prodraží. Pokud se chystáte do Comu v letních měsících, budete si muset do rozpočtu zahrnout i poplatek za turistickou daň.

Znamená to konec dovolenkové idylky na Komském jezeře?

To se teprve uvidí. Zavedení turistické daně má za cíl regulovat počet turistů a zmírnit negativní dopady masového turismu. Pokud se opatření podaří dosáhnout těchto cílů, Komské jezero si i nadále uchová svůj kouzlo a turisté se sem budou rádi vracet.

A co vy?

Myslíte si, že zavedení turistické daně v Comu je dobrý nápad? Podělte se o svůj názor v komentářích!

Zdroj: tourlane.com

Kategorie:

Cestování, Evropa, Itálie,

Poslední aktualizace:  22. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky