Řecko zakazuje lehátka, slunečníky a bary na 198 plážích: Konec plážového ráje?

Adam Valový
22. dubna 2024
3 minuty čtení

Plážové povaleče a milovníky drinků s výhledem na moře čeká zklamání. Řecká vláda zavedla přísná opatření na ochranu pobřeží a životního prostředí, která zahrnují zákaz lehátek, slunečníků a barů na 198 plážích po celé zemi.

Tyto „Apatites Paralies“ (Neudržované pláže) se stanou oblastmi s omezenou komerční aktivitou, čímž se vrátí k divoké kráse a přirozené atmosféře.

Rozhodnutí přichází po stížnostech od obyvatel a turistů na přeplněné pláže a omezený přístup k moři kvůli barům a dalším komerčním zařízením. Vláda doufá, že zákaz pomůže chránit pobřežní ekosystémy a zajistí, aby si pláže mohl užít každý, bez ohledu na to, kolik má peněz.

Pláže chráněné novým nařízením se nacházejí v blízkosti chráněných oblastí Natura 2000 nebo mořských parků. Jsou mezi nimi i oblíbené ostrovy jako Agios Efstratios, Samothrace, Lesbos, Syros, Evia a Andros, ale i pobřeží Peloponésu a další lokality.

Zákon o užívání pobřeží jasně stanoví, že pláže nesmí být prodávány v aukcích ke komerčnímu využití. Nově budou porušení tohoto zákona, včetně budování zdí a staveb, instalace plotů, květináčů a markýz, a parkování vozidel, které brání přístupu na pláže a do moře, pokutována až do výše 60 000 eur.

Ministr hospodářství a financí Kostis Hatzidakis zdůrazňuje, že cílem je spojit ochranu životního prostředí s udržitelným rozvojem. „Životní prostředí je přece cennou součástí řeckého turistického produktu. Naším cílem je být efektivní,“ dodává.

Ministr životního prostředí Theodoros Skylakakis doplňuje, že pláže na seznamu mají vysoký ekologický význam a podle ministerského rozhodnutí nemohou být dále pronajímány pro turistické účely.

Vláda se snaží o transparentnost a zapojení veřejnosti. Pro usnadnění aukcí na využití pobřeží byl spuštěn online portál „MyCoast“, kde se zájemci mohou ucházet o koncese. Zároveň mohou občané v reálném čase hlásit porušení pravidel přístupu na pláže a využití pobřeží.

Změna jistě vyvolá smíšené reakce. Zatímco někteří uvítají návrat k panenské kráse pláží, jiní se obávají ztráty komfortu a služeb. Ať už je váš postoj jakýkoli, jedno je jisté: řecké pobřeží se chystá na proměnu.

Co si o tom myslíte? Jste pro zachování divoké krásy pláží i za cenu omezení komfortu? Nebo dáváte přednost vybaveným plážím s lehátky a bary? Podělte se o svůj názor v komentářích!

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Cestování, Evropa, Řecko,

Poslední aktualizace:  22. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky