Bydlení a styl

Jak dodat svému domovu čistý a jasný vzhled na léto

Jakmile přijde jaro a oteplí se, každý vyrazí ven a začne něco renovovat. Většina lidí se soustředí a věnuje se práci na zahradě, ale jiní si myslí, že je čas něco změnit i v interiéru.

Horké roční období je ideálním obdobím pro změnu v domácnosti. Zatímco vás možná rozptyluje počasí a máte chuť jít ven, váš domov vyžaduje stejnou pozornost.

Každý rok je to stejné – lidé touží po světlejších a jasnějších věcech. Koneckonců, dodatečný jas pravděpodobně také zvětší váš domov. Trendy se zdají být rok co roku stejné.

Kvůli většímu prostoru nemusíte nutně bourat zdi. Místo toho vám přinášíme několik užitečných tipů a triků, jak zvětšit svůj prostor bez větších investic.

Vyberte si světlé barvy

Pokud chcete svůj domov v létě rozzářit, světlé barvy jsou nutností. Jistě, ty černé dveře vypadaly skvěle, když jste navrhovali svůj domov v moderním stylu, ale bílé dveře jsou stejně efektní.

Krása těchto dveří spočívá v tom, že je můžete použít v jakémkoli typu interiéru – jsou skvělé pro vintage domy, stejně jako pro ultramoderní domy.

Bílé – nebo alespoň světlé barvy – vaše prostředí opticky zvětší, protože odrážejí světlo. Naopak tmavé barvy ho pohlcují.

Pokud je bílá barva vaše parketa, všimněte si nepřeberného množství různých odstínů – vyhněte se zářivě bílé, protože dodává vašemu prostoru chladný odstín. Místo toho chcete dosáhnout teplého efektu.

Získejte trochu lesku a třpytu

Nejste velkým fanouškem lesku? Není se čeho bát – váš domov nemusí vypadat jako ledový palác z pohádek. Naopak, trocha lesku tu a tam dodá prostoru více jasu.

Lesk můžete zvolit například v koupelně a kuchyni. Jednotkám se hodí trocha lesku, který bude nevyhnutelně odrážet světlo a místnosti budou vypadat větší.

Pokud potřebujete v kuchyni více prostoru, zvolte světlou barvu. Potřebujete také určitou konzistenci – držte se stejných odstínů pro stěny i ostatní povrchy.

Nemusíte nutně potřebovat klasickou bílou nebo krémovou. Místo toho postačí jakákoli světlá barva. Pěkná je například i šedá, nemluvě o světle modré nebo zelené.

Co se týče ostatních místností, změny mohou být nepodstatné – například by se vám hodily nějaké lesklé doplňky.

Příroda vždy vítězí

Příroda vždy zvětší váš domov. Nemusí jít nutně o barvu – vždyť rostliny ve skutečnosti nemají světlou barvu. Ale pak jde o to, jak lidé přírodu vnímají.

Zeleň dokáže zázraky jak venku, tak uvnitř. Několik vnitřních rostlin bude skvělých, ale zaměřte se také na to, co je venku. Zastřihněte stromy a keře a ujistěte se, že vaše zahrada vypadá v pořádku.

Pokud vám kolem dveří, oken nebo na terase roste plevel, zbavte se ho. Zahltí prostor.

Sklo nikdy nezklame

Nyní záleží na tom, jak chcete věci udělat. S omezeným rozpočtem můžete udělat spoustu drobností, ale také můžete svůj domov kompletně přestavět a utratit nějaké peníze.

Pokud je váš rozpočet v tomto roce štědrý, nejlepším způsobem, jak přidat jas a další světlo, je mít velká okna a dveře. Větší okna totiž propustí dovnitř více světla.

Někdy jde jen o změnu konstrukce rámů – pokud rámy a další části zabírají příliš mnoho místa, postačí lehčí jednotky.

Pokud jde o dveře, opět se rozhodněte pro bílou barvu. Vnitřní dveře by si mohly vystačit s prosklenými dveřmi. Pro trochu soukromí se rozhodněte také pro mrazivý design.

Stejně tak se můžete zbavit klasických dveří na zahradu a investovat do velkých prosklených dveří – ať už francouzských nebo skládacích.

Co třeba umělé osvětlení?

Cílem je dostat do vašeho domova co nejvíce přirozeného světla, ale můžete přidat i umělé světlo, abyste umocnili celkový dojem.

Jas můžete jednoduše zvýšit přílivem umělého světla. Drobné akcenty tu a tam přirozené světlo nepřekonají, ale pomohou.

Musíte se zaměřit na oblasti, které nemají příliš mnoho světla. Často se například přehlížejí rohy, o výklencích nemluvě. Také chodby mají menší pravděpodobnost, že se do nich dostane příliš mnoho světla.

Postačí klasické vypínače, ale většina dekoratérů vám doporučí stmívače, protože umožňují větší kontrolu. Úroveň osvětlení můžete měnit podle toho, jak je přirozené světlo intenzivnější nebo méně intenzivní.

LED žárovky v dnešní době v obchodě obvykle nabízejí tři možnosti – denní světlo, teplou bílou a studenou bílou.

Investujte do lehkého nábytku a doplňků

Nábytek a další příslušenství jsou stejně důležité. Zbavte se tmavého nábytku – někdy jej můžete zakrýt, například pohovku. Najděte vhodný potah – je to mnohem levnější než jeho výměna.

Možná budete muset také trochu změnit uspořádání věcí – pokud velký nábytek blokuje okna nebo dveře, přesuňte ho. Pozornost věnujte také doplňkům – žaluzie a závěsy mohou mít velký význam.

Pokud jsou příliš těžké a tmavé, budou přirozeně blokovat světlo, i když jsou vaše okna průhledná. Jednoduše pohlcují světlo.

Kromě toho všeho existuje několik dalších tipů a triků, které mohou pomoci:

  • Ukliďte polštáře a odpadky
  • Sem tam přidejte kousek naplaveného dřeva
  • Vneste do interiéru nějaké letní barvy – například květiny
  • Přidejte do každé místnosti organické prvky
  • Zavěste zrcadlo

Existuje mnoho různých způsobů, jak v horkém ročním období dodat svým pokojům více jasu.

Většina z nich má co do činění s barvami a prostorem – více oken, více skla, více jasných barev.

Mnohokrát není dosdatečná čistota a jas nutně o změně věcí, ale vše je o barvách a lidském vnímání nad světlem versus tmou.

Další články

Zajištění bezpečí pro děti v bytě: Co by rodiče měli vědět

Minimalismus v praxi: Jak vytvořit jednoduchý a elegantní interiér

Byty Vackov se rozrůstají, máte šanci najít si domov

Kam umístit infrapanely

Projekt Czech Fund – Rezidence Spojovací

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *