Bydlení a styl Technologie

Kam umístit infrapanely

Infrapanely jsou moderní a úsporné zdroje tepla, které využívají sálavé teplo k ohřevu prostoru. Jsou vhodné pro vytápění bytů, domů, kanceláří, hotelů, škol, kostelů nebo sportovních hal. Mají řadu výhod oproti klasickým topným systémům, jako je například nižší spotřeba energie, lepší rozložení tepla, zdravější klima, snadná instalace a údržba nebo možnost regulace teploty.

Aby infrapanely fungovaly co nejlépe a dosáhly optimální účinnosti, je důležité správně je umístit v místnosti. Ohřívají totiž především pevné předměty a povrchy v dosahu svého sálání a pouze částečně i vzduch. Proto je třeba dbát na to, aby nebyly zakryty nábytkem, závěsy nebo jinými překážkami, které by bránily volnému sálání infrapanelů do prostoru místnosti.

Infrapanely se obvykle montují na strop nebo na stěnu. Výběr závisí na velikosti a tvaru místnosti, počtu a umístění oken a dveří, izolaci stěn, stropu a podlah a také na osobních preferencích uživatele. Obecně platí následující doporučení:

  • Infrapanely na stropě jsou vhodné pro místnosti s vysokými stropy nebo s velkými okny. Na stropě totiž vytvářejí rovnoměrné teplo v celém objemu místnosti a zabraňují ztrátám tepla okny. V případě chladných resp. Nedostatečně izolovaných podlah zvýší jejich teplotu až o několik °C a vytvoří tak příjemnou tepelnou pohodu, kterou jiné systémy vytápění kromě podlahového nezajistí. Umístění na stropy je zpravidla v osách místnosti, u nezateplených stěn blíže k venkovní.
  • Infrapanely na stěně jsou vhodné pro místnosti s nižšími stropy nebo s menšími okny. Na stěně totiž vytvářejí lokální teplo v oblasti pod panelem a zvyšují pocit komfortu uživatele. Infrapanely na stěně by měly být umístěny kolem středu místnosti, zpravidla ve výšce cca 150-180cm. Provoz infrapanelů je bezpečný a lze se jich i dotknout díky patentované technologii mikroskopicky porézní vysokoemisivní práškové barvy. Infrapanely tak mohu být i 20cm od podlahy výše. Umístění na strop i stěnu lze kombinovat i v jedné místnosti pokud je panelů více.

Přesné pozice a vhodnost umístění Vám odborně poradí prodejce, vždy si vyžádejte přesný rozpis řešení.

Infrapanely se dají také kombinovat s jinými topnými systémy jako krbová kamna podle potřeby uživatele. Důležité je zvolit správnou regulaci a systémy správně nastavit. I s tímto Vám odborníci poradí a doporučí.

Další články

Zajištění bezpečí pro děti v bytě: Co by rodiče měli vědět

Štít neviditelnosti: Hi-tech vychytávku můžete mít doma i vy

Minimalismus v praxi: Jak vytvořit jednoduchý a elegantní interiér

Budoucnost VR her je nejistá: Lidem se při hraní dělá zle!

Nové iPhony 15 jako plnohodnotné herní konzole? Zahrajete si na nich nejlepší tituly!

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *