Jak doplnit tělu selen?
Komerční článek
Dnes už si velmi dobře uvědomujeme, že nám běžná strava nedává dostatek všech vitaminů, minerálů a stopových prvků. Jsme nabádáni k tomu, abychom doplňovali hořčík, zinek, vitamin C, vitamin D nebo další formou doplňků stravy. Málokdy je ale doporučován selen, přitom i ten má v organismu nezastupitelnou roli.
Selen jako prvek byl objeven v roce 1817, pojmenovali ho po řecké bohyni měsíce Seleně. Dnes se ví, že hraje důležitou roli v nervovém, imunitním systému, štítné žláze a svalech. Jeho nedostatek je nebezpečný, stejně tak ale škodí i jeho přebytek.
Jaké účinky má v těle?
Vytváří bílkoviny, jež posilují imunitní systém, zvyšuje funkci vitamínu E a C. Produkuje hormony štítné žlázy zodpovědné za produkci spermií, udržuje funkci nervového systému. Nefungovala by bez něj slinivka, tělo by nezvládalo udržet hladinu cukru v krvi.
Dříve ho tělo přijímalo přirozeně z potravy, avšak v současnosti evropská půda příliš velké množství selenu neobsahuje. Hustý déšť ho vymývá, dlouhá sucha také nepomáhají. Typický člověk ho tedy má nedostatek. Větší množství by navíc měli přijímat alkoholici, kuřáci, kojící ženy, lidé se střevními problémy, protože u těch se selen hůře vstřebává do krevního řečiště.
Jak tělu dodat dostatek selenu?
Doporučený příjem pro dospělého muže je 70 mikrogramů, pro ženu 60 mikrogramů. Z potravin ho lze získat zejména z:
- tuňáka (80 mikrogramů na 100 g),
- vajec (20 mikrogramů na 100 g),
- růžičkové kapusty (18 mikrogramů na 100 g),
- pšeničných otrub (60 až 130 mikrogramů na 100 g),
- para ořechů (jeden pokryje doporučenou denní dávku).
Uvědomujete si, že tyhle potraviny netvoří pravidelnou součást vašich jídelníčků? Spolehněte se na doplňky stravy, jakým je například Selen Forte od českého výrobce Naturvita. Jedna tableta obsahuje 50 mikrogramů selenu, což skvěle dorovná váš příjem z potravy. Selen je v tabletě navíc doplněn o vitamin E, který chrání buňky před oxidativním stresem.