Jak se zbavit bolesti chodidel z dlouhého stání?

Lenka Němcová
20. března 2023
4 minuty čtení

Pokud vás při delším stání občas trápí bolesti chodidel, zpozorněte. Máme pro vás návod, jak si ulevit. Prozradíme nejen tipy pro zmírnění potíží, ale poradíme také, jak předcházet jejich opětovnému vzniku v budoucnu. Tak už na nic nečekejte a pusťte se do čtení, vaše nohy vám poděkují.

Pro úspěšný boj s bolestí chodidel je potřeba vědět, proč vlastně tento problém vzniká. Příčin může být hned několik. Mezi ty nejčastější patří nošení nevhodné obuvi, špatné držení těla a nedostatek odpočinku. Neobvyklé však není ani přetížení nohy při cvičení. Jak tedy s bolestí zatočit?

1. Noste obuv, která vám sedne

Bolest chodidel bývá až překvapivě často způsobena výběrem nevhodné obuvi. Zvolit správnou velikost totiž může být celkem oříšek, a to hlavně v případě, že vybíráte boty, které budete nosit celý den. K večeru totiž mohou chodidla natékat, takže je dobré mít v botách malou rezervu, aby netlačily. Na druhou stranu je však potřeba, aby nebyly moc velké –⁠ pak by se v nich mohla noha odírat.

Správnou velikost jednoduše zjistíte tak, že změříte délku stélky. Můžete použít známý trik, kdy si ke zdi přilepíte kus papíru, na který obkreslíte své chodidlo. K naměřené velikosti pak přidejte takzvaný nadměrek. Při výběru bot nezapomínejte na to, že existují různé druhy číslovánítabulky pro přepočet velikostí budou vaším nepostradatelným pomocníkem.

2. Používejte kvalitní vložky do bot

Vložky do bot mohou bolesti chodidel zabránit hned několika způsoby. Tlumí tlak na nohu, chrání před nárazy a změkčují došlap. Některé typy zase podporují správné postavení chodidla. Může tedy být trochu složité vybrat ty pravé. Naštěstí existují specializovaná pracoviště, kde vám vyrobí vložky na míru. Tato možnost je perfektní především v případě, že vás bolesti chodidel trápí dlouhodobě.

Pokud hledáte jednodušší řešení a jde vám především o prevenci, poraďte se v lékárně nebo v obchodě s obuví.

Sháníte-li vložky do ochranné pracovní obuvi, zapátrejte v obchodech s ochrannými pracovními prostředky. Aby splňovaly všechny potřebné normy, je nutné koupit si vložky od stejné značky jako je samotná obuv. Jen tak budete mít jistotu, že vaše boty do práce stále plní svůj účel.

3. Měňte polohu a snažte se o správné držení těla

Pohyb je skvělým způsobem, jak zatočit s únavou. Pokud tedy musíte dlouho stát na jednom místě, zkuste alespoň měnit postavení chodidel. Aktivujete tak různé svaly a snížíte tlak na jednu část nohy. Snažte se také o správné držení těla. Je důležité zatěžovat obě nohy rovnoměrně, držet se vzpřímeně a mít mírně pokrčená kolena. V práci, kde je dlouhé stání každodenním chlebem, je možné využít takzvaných balančních podložek, tedy speciálních podložek na stání. Ty poskytují pevnou oporu pro chodidlo, ale zároveň nohám umožňují dělat množství malých pohybů, což vede k oddálení nástupu únavy.

Tipy, jak zatočit s bolestí chodidel, už znáte, nyní tedy nezbývá nic jiného než uvést je do praxe. Vyberte si vhodné boty, pořiďte kvalitní vložky a při dlouhém stání myslete na to, že pohyb vašim nohám uleví! Pak je můžete zrelaxovat třeba masáží nebo plaváním.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Poslední aktualizace:  17. dubna 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky