Nejlepší cvičení pro snížení hladiny cholesterolu v krvi

Lenka Němcová
15. března 2023
6 minut čtení

Bylo zjištěno, že různé formy cvičení mají vliv na hladinu cholesterolu. Patří mezi ně chůze, běh, plavání a jízda na kole. V závislosti na vašich potřebách lze tato cvičení přizpůsobit vaší fyzické kondici.

Chůze je účinnou formou aerobního cvičení, které pomáhá přirozeně snižovat hladinu cholesterolu. Chůze může také snížit riziko srdečních onemocnění a vysokého krevního tlaku.

Dalším způsobem, jak snížit hladinu cholesterolu, je odporový trénink. Tyto typy tréninku mohou zahrnovat použití tělesné hmotnosti a odporových strojů. Bylo prokázáno, že odporový trénink může snížit hladinu cholesterolu zlepšením svalové síly a snížením hladiny triglyceridů.

Nejdůležitější věcí, kterou je třeba mít při výběru cvičení na paměti, je, že byste měli dělat něco, co vás baví. Možná budete překvapeni, jaké přínosy má cvičení na vaše tělo.

V tomto článku se budeme zabývat nejlepšími cviky pro snížení hladiny cholesterolu.

Co je vysoký cholesterol?

Vysoký cholesterol je způsoben příliš velkým množstvím špatného cholesterolu a nedostatečným množstvím dobrého cholesterolu. Je to stav, který můžete ovlivnit změnou způsobu stravování a pohybu. Měli byste se také poradit se svým lékařem o lécích, které možná budete muset užívat ke snížení hladiny cholesterolu.

Ke snížení hladiny cholesterolu můžete přispět vyváženou stravou bohatou na rozpustnou vlákninu a nenasycené tuky. Vhodnou volbou jsou potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako je losos, makrela a vlašské ořechy. Vyhýbejte se také zpracovaným potravinám, které obsahují velké množství transmastných kyselin.

Ať už jste mladí nebo staří, pokud vám byla diagnostikována vysoká hladina cholesterolu, měli byste podniknout kroky k jejímu snížení. Vysoká hladina cholesterolu může zvyšovat riziko mrtvice, infarktu a onemocnění periferních tepen.

Proč je cvičení účinné při snižování cholesterolu?

Pokud do svého každodenního života zařadíte více pohybu, můžete snížit hladinu cholesterolu, což vám pomůže chránit vaše srdce. Může také snížit riziko vzniku dalších zdravotních potíží. Některým lidem prospěje, když do svého dne zařadí více fyzické aktivity, a někteří budou muset užívat léky nebo jiné doplňky stravy, aby dosáhli zdravější hladiny cholesterolu.

Cvičení může pomoci snížit hladinu cholesterolu tím, že zvýší množství „dobrého“ cholesterolu, HDL. Další informace naleznete v tabulce HDL. Může také pomoci odstranit z krve přebytečné triglyceridy. Existuje několik druhů cvičení, které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu. Musíte však také změnit životní styl a přestat kouřit a konzumovat alkohol.

Vysoce intenzivní cvičení může pomoci snížit hladinu cholesterolu, ale pouze pokud ho zkombinujete se zdravou stravou pro srdce a dalšími změnami životního stylu. Výzkumy ukazují, že pro snížení hladiny cholesterolu je nejlepší aerobní cvičení, ale existují důkazy, že účinný může být i silový trénink.

Nejlepší cvičení pro snížení cholesterolu

Ať už se jen snažíte zhubnout, nebo hledáte účinnější způsob, jak snížit hladinu cholesterolu, můžete vyzkoušet několik jednoduchých cviků.

Jděte si zaběhat nebo zacvičit

Existuje mnoho různých typů cvičení, ale i svižná procházka, běh nebo trénink mohou být pro kardiovaskulární systém velmi prospěšné. Výběr správného typu cvičení bude záviset na vašem zdravotním stavu, stejně jako na úrovni vaší kondice a osobních preferencích. Chcete-li běhat nebo snižovat hladinu cholesterolu, měli byste začít s kratšími vzdálenostmi a pomalu se propracovávat k delším.

Svižná procházka

Svižná chůze může pomoci snížit množství cholesterolu v krvi. Chůze je nenáročný trénink a je velmi snadná. Neměli byste však očekávat, že se výsledky dostaví přes noc. Pokud nejste ve formě, měli byste začít s kratšími procházkami a postupně se propracovat k delším vzdálenostem. Pokud máte nadváhu, může vám rychlá chůze pomoci snížit hladinu cholesterolu.

Do práce na kole nebo jen tak pro radost

Když si uděláte čas na cestu do práce na kole, může to být výhra pro vaši peněženku i duši. Jízda na kole vám může pomoci snížit hladinu cholesterolu, aniž by vás to stálo mnoho peněz. Jedná se o druh tréninku celého těla, který pomáhá zlepšit zdraví vašeho srdce.

Udělejte si pár temp v bazénu

Několik temp v bazénu vám může pomoci snížit hladinu cholesterolu. Plavání zvyšuje hladinu HDL, což snižuje riziko srdečních onemocnění. Studie ukazují, že plavci mají menší pravděpodobnost úmrtí na kardiovaskulární onemocnění než neplavci.

Snižuje jogging hladinu cholesterolu?

Zařazení běhání do každodenního programu může být skvělým způsobem, jak snížit hladinu cholesterolu. Má mnoho zdravotních výhod, včetně zlepšení nálady a udržení pevných kostí. Může vám také pomoci zhubnout a udržet krevní tlak na zdravé úrovni.

Běhání je nenáročná forma cvičení, která může lidem pomoci snížit hladinu cholesterolu. Může také pomoci lidem zlepšit jejich kondici. Základem je zařadit třicet minut středně intenzivního cvičení pět nebo více dní v týdnu.

Ke snížení hladiny cholesterolu mohou přispět i jiné formy cvičení, včetně plavání. Při plavání pracuje celé tělo včetně srdce. Zlepšuje také zdraví srdce a spánek.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky