Na co si dát pozor v horkém počasí

Adam Valový
20. června 2023
8 minut čtení

V horkém počasí je důležité dbát na opatření, které vám pomohou chránit se před přehřátím a zdravotními problémy spojenými s vysokými teplotami. Zde je několik důležitých věcí, na které si můžete dát pozor.

  • Udržujte dostatečnou hydrataci

Zajistěte, abyste měli vždy při sobě láhev s pitím a pravidelně si doplňujte tekutiny. V horkém počasí se zvýšeným pocením se zvyšuje riziko dehydratace. Voda je nejlepší volbou pro hydrataci, ale můžete také zvážit konzumaci elektrolytových nápojů, které pomáhají obnovit ztracené minerály a soli v těle.

Mějte na paměti, že každý jedinec může mít různé potřeby tekutin v závislosti na tělesné aktivitě, věku, stavu zdraví a dalších faktorech. Pokud intenzivně cvičíte nebo jste vystaveni vysokým teplotám, může být nutné pít více tekutin. Sledujte svůj pocit žízně a pokuste se pít pravidelně po malých doušcích.

Kromě pití vody si můžete zvýšit hydrataci konzumací potravin s vysokým obsahem vody, jako jsou čerstvé ovoce (meloun, jahody, hrozny) a zelenina (okurky, rajčata). Tyto potraviny nejen hydratují tělo, ale také poskytují důležité vitamíny, minerály a antioxidanty.

Pamatujte, že dehydratace může vést k řadě zdravotních problémů, včetně únavy, bolesti hlavy, závratí a potíží s koncentrací. Proto je klíčové udržovat dostatečnou hydrataci, zejména v horkém počasí, a pravidelně pít vodu a tekutiny bohaté na elektrolyty.

  • Vyhýbejte se přímému slunečnímu záření

Pokud je to možné, zůstaňte ve stínu nebo vyhledejte místa s přirozeným stínem, jako jsou stromy nebo altány. Sluneční záření je nejsilnější mezi 10:00 a 16:00 hodinou, takže se pokuste minimalizovat pobyt na přímém slunci během těchto hodin.

Vyhněte se dlouhodobému vystavení přímému slunečnímu záření. Používejte ochranné krémy s vysokým faktorem SPF a noste ochranné oblečení a klobouky.

Naneste si na kůži ochranný krém s vysokým faktorem ochrany proti slunečnímu záření (SPF). Vyberte si širokospektrální ochranný krém, který chrání před UVA a UVB zářením. Nanášejte krém rovnoměrně a pravidelně jej obnovujte podle pokynů na obalu.

  • Noste ochranné oblečení

Kromě používání ochranných krémů a dodržování preventivních opatření je důležité také vhodně volit oblečení pro ochranu před slunečním zářením.

Pokud je to možné, oblékejte se do lehkého a prodyšného ochranného oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Světlé barvy a volné střihy jsou ideální, protože pomáhají odrážet sluneční záření a udržovat vaše tělo chladné i v horkém počasí.

Světlé barvy, jako je bílá, světle modrá nebo světle šedá, mají schopnost odrážet sluneční paprsky a snižovat jejich absorpci do oblečení. Naopak tmavé barvy, zejména černá, mohou absorbovat více slunečního záření a způsobit zvýšení teploty na pokožce. Proto se doporučuje vybírat světlé barvy, které pomáhají udržovat tělo chladnější.

Volte oblečení s volným střihem, které umožňuje proudění vzduchu a odvádění tepla od těla. Tím se minimalizuje pocit nepříjemného horka a udržuje se příjemná teplota na pokožce. Materiály s dobrou prodyšností, jako je bavlna nebo viskóza, jsou vhodné pro venkovní aktivity v horkém počasí, protože umožňují odpařování potu a udržují tělo suché.

  • Noste klobouky a sluneční brýle

Kromě používání ochranných krémů a nošení ochranného oblečení je důležité také pamatovat na ochranu obličeje a očí před slunečním zářením.

Noste klobouky s širokým okrajem, které poskytují dostatečný stín na obličeji, krku a uších. Široký okraj klobouku chrání citlivou pokožku obličeje před přímým slunečním zářením a pomáhá snižovat riziko spálení pokožky, chrání také šíji a horní část zad před slunečním zářením.

Sluneční brýle jsou nezbytným doplňkem pro ochranu očí před škodlivými slunečními paprsky. Zvolte si brýle s certifikovanou ochranou proti UV záření, které blokují škodlivé UVA a UVB paprsky. UV ochrana brýlí chrání vaše oči před slunečním poškozením, včetně spálení rohovky, degenerace sítnice a vzniku katarakty. Zvolte si brýle s dostatečně temnými čočkami nebo s polarizačními filtry, které snižují záření a odrazy.

Pamatujte, že klobouky a sluneční brýle jsou nezbytné nejen při pobytu na pláži, ale také při jakékoliv venkovní aktivitě, kde jste vystaveni slunečnímu záření. Buďte si vědomi, že sluneční paprsky se mohou odrážet od vodní hladiny, sněhu, písku a dalších povrchů, což zvyšuje jejich intenzitu a riziko poškození pokožky a očí.

Pamatujte, že kombinace nošení klobouků, slunečních brýlí, ochranných krémů a vhodného oblečení vám poskytne celkovou ochranu před slunečním zářením. Sledujte aktuální počasí a uvědomte si, že sluneční záření může být silnější v horších dnech, jako jsou bezoblačné nebo tropické dny. Buďte obezřetní a chráníte se před slunečním zářením, abyste si užili venkovní aktivity bezpečně a pohodlně.

  • Buďte opatrní u vodních ploch a vysokých nadmořských výšek

Vodní plochy a vyšší nadmořské výšky mohou zesilovat účinky slunečního záření. Buďte opatrní a a dbejte na ochranu v těchto prostředích jako jsou vodní plochy a vysoké nadmořské výšky.

Pobyt u vodních ploch, jako jsou jezera, řeky nebo moře můžou zesilovat účinky slunečního záření. Voda dokáže odrážet sluneční paprsky, což zvyšuje jejich intenzitu. Navíc, při pobytu ve vodě si můžete myslet, že jste v bezpečí před sluncem, protože voda vám poskytuje pocit ochlazení. Je však důležité si uvědomit, že sluneční paprsky proniají do vody a mohou stále poškozovat pokožku. Proto při pobytu u vodních ploch dodržujte ochranu proti slunci pečlivěji.

Ve vysokých nadmořských výškách sluneční záření také zesiluje. S narůstající nadmořskou výškou se tloušťka atmosféry snižuje a dochází ke zvýšenému pronikání UV záření. Například při lyžování v horách je třeba být opatrný, protože sníh dokáže odrážet sluneční paprsky a zvýšit jejich intenzitu. Doporučuje se používat vysoký stupeň ochranného faktoru SPF a nosit ochranné brýle a šálu, které chrání obličej a krk před slunečním zářením.

Při pobytu u vodních ploch a ve vysokých nadmořských výškách buďte opatrní a dodržujte opatření ochrany před slunečním zářením ještě pečlivěji. Používejte ochranné krémy s vysokým SPF, noste klobouky s širokým okrajem a sluneční brýle s certifikovanou UV ochranou. Pokud je to možné, vyhýbejte se pobytu na slunci během nejintenzivnějších hodin v průběhu dne a zůstaňte ve stínu, kde je to možné. Udržujte si hydrataci a doplňujte tekutiny pravidelně. Buďte obezřetní a chráníte se před slunečním zářením, abyste si užili své aktivity bezpečně a zdravě.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Tipy a rady,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky