Kam na dovolenou v prosinci k moři – za teplem?

Adam Valový
24. prosince 2023
13 minut čtení

Prosinec je obdobím, kdy se většina z nás intenzivně připravuje na vánoční svátky a zimní radovánky. Ale ne každý je z prosincové atmosféry v Česku nadšený. Možná patříte k těm, kteří si raději odskočí od klasických vánočních tradic a někam za teplem k moři. Pokud toužíte po slunci, plážích a exotických dobrodružstvích, máme pro vás 10 skvělých tipů na destinace, které vám v prosinci nabídnou nejen teplé počasí, ale i nezapomenutelné kulturní zážitky. Připravte se na dovolenou, která vám zahřeje nejen tělo, ale i duši, a objevte s námi nejoblíbenější kouty světa pro zimní únik před chladem!

1. Egypt (Hurghada a Marsa Alam)

Proč si v prosinci udělat exotickou dovolenou za teplem do Egypta? S příjemnou teplotou vzduchu kolem 26 °C a teplým mořem dosahujícím až 25 °C je ideální čas na prozkoumání krás Hurghady a Marsy Alam. Hurghada vám nabídne pulzující atmosféru a pestrou nabídku zážitků, zatímco Marsa Alam láká svými nádhernými korálovými útesy.

Káhira, hlavní město Egypta, je bohatá historií a kulturou. Navštívíte pyramidy v Gíze, projdete se kolem slavného Egyptského muzea a ochutnáte místní speciality. Úředním jazykem je arabština (egyptská) a vždy, když jí uslyšíte, nasajete autentickou egyptskou atmosféru.

Ať už si Egypt vyberete díky pestrému spektru historických památek, relaxaci na krásných plážích nebo šnorchlování u korálových útesů, v prosinci vám tato severoafrická destinace nabídne nezapomenutelný zážitek. Hurghada a Marsa Alam jsou perfektní místa pro ty, kteří touží po dovolené plné slunce, tepla a exotiky.

2. Spojené arabské emiráty

Nezapomenutelný prosincový zážitek na vás čeká také ve Spojených arabských emirátech. S teplotami mezi 26 a 29 °C a příjemně vyhřátým mořem dosahujícím 25 °C jsou tyto destinace ideální pro dovolenou. Každý emirát nabízí jedinečné zážitky, ať už se jedná o futuristický Dubaj, kultivovaný Abú Dhabí nebo tradiční Sharjah.

V Dubaji si vychutnáte pohled na nejvyšší budovu světa – Burj Khalifu, a zažijete adrenalin na nejdelší zipline dráze. Abú Dhabí vás zase očaruje svými luxusními resorty, kulturními památkami a nádhernými plážemi. Určitě se také vyplatí prozkoumat tradiční trhy v Sharjahu a ponořit se do autentické arabské atmosféry.

Pokud ovládáte alespoň základy arabštiny, můžete interagovat s místními obyvateli a prozkoumat bohatou historii a kulturu regionu o něco hlouběji. Dovolenou si užijete o to víc, když se projedete po písečných dunách, ochutnáte místní kulinářské lahůdky a nasajete luxusní atmosféru v jednom z nejmodernějších a současně nejmalebnějších míst na světě.

3. Kapverdské ostrovy

Exotiku můžete zažít i na poměrně nedalekých Kapverdských ostrovech – africkém ráji s hlavním městem Praia, kde je úředním jazykem portugalština. Tato populární destinace nabízí nezapomenutelné zážitky za překvapivě dostupné ceny, a to zejména při last minute nabídkách.

Kapverdy jsou proslulé svými krásnými plážemi a rozmanitými barvami. Můžete si vybrat mezi oblíbeným ostrovem Sal, který je plný života, nebo se vydat na méně navštěvovaný ostrov Fogo, kde objevíte klidnější atmosféru.

V prosinci se teplota vzduchu vyšplhá až na příjemných 31 °C, takže si plně vychutnáte prosluněné dny. Moře bývá příjemně teplé kolem 24 °C, což je stále ještě velmi dobrá teplota pro koupání a vodní aktivity. Kapverdské ostrovy jsou zkrátka dokolanou destinací pro ty, kteří touží po cenově dostupné exotické dovolené s bohatou kulturou, pestrými plážemi a teplem afrického slunce.

4. Mauricius

Oslňující Mauricius, ostrov v Indickém oceánu, je v prosinci jednou z těch destinací, které prostě patří k moři. S hlavním městem Port Louis a angličtinou jako úředním jazykem, nabízí tento rozmanitý ostrov nezapomenutelný mix plážových radovánek, kulturních zážitků a krás přírody.

Prozkoumejte hektický ruch tržišť v Port Louis a ochutnejte čerstvé exotické ovoce. Pak se vydejte do národních parků, kde můžete obdivovat želvu obrovskou a ponořit se do nedotčené přírody. Mauricius v prosinci nabízí ideální podmínky pro pobyt na pláži, s teplotami dosahujícími až 31 °C a teplým oceánem stejně tak vyhřátým.

Ať už si vyberete relaxaci na bílých písčitých plážích, dobrodružství v přírodních rezervacích nebo ponoření do bohaté kultury ostrova, Mauricius vám poskytne nezapomenutelnou dovolenou s dotykem tropického ráje.

5. Zanzibar

Které destinaci se přezdívá „ostrov koření“? Zanzibaru, africkému klenotu s hlavním městem Zanzibar. Hovoří se zde dvěma oficiálními jazyky – angličtinou a svahilštinou. Tento ostrov má bohatou historii obchodu s exotickým kořením, díky čemuž získal svou charakteristickou přezdívku. Již od 17. století se zde obchodovalo s vůněmi a kořením, a i dnes lze tyto historické zahrady navštívit a vychutnat si vůně, které se do Zanzibaru vtiskly během minulých staletí.

Ostrov vábí nejen na bohaou historii, ale samozřejmě i na unikání přírodní krásy. Projděte se největším původním lesem ostrova, navštivte bývalé vězení vybudované pro otroky a obdivujte endemickou faunu, která žije pouze zde. Zanzibar je také rájem pro milovníky potápění a šnorchlování – křišťálově čistým vodám a bohatému podmořskému životu lze odolat jen stěží.

Teploty na Zanzibaru mohou dosahovat až 33 °C, což jsou vskutku ideální podmínky pro slunečné dny na pláži. Moře si udržuje teplotu nad 25 °C, a to z něj činí perfektní prostředí pro vodní aktivity. Zanzibar je tedy nejen místem s bohatou historií, ale i rájem pro ty, kteří touží po tropické dovolené plné dobrodružství a krásné přírody.

6. Thajsko

Thajsko je turistický fenomén. Země, jejíž hlavní město Bangkok patří mezi nejnavštěvovanější velkoměsta, je v prosinci vyhledávanou destinací turistů z celého světa právě díky vnikajícímu počasí. Pokud toužíte po dovolené u moře během svátků, nebudete litovat. A byť je úředním jazykem thajština, bez problémů se domluvíte anglicky.

Thajské pláže jsou proslulé svou krásou a některé z nich jsou dlouhé i více než 10 km, což vám i navzdory hojné návštěvnosti umožní v klidu vegetovat. Průměrné teploty v prosinci dosahují příjemných 30 °C, což vytváří ideální podmínky pro slunečné dny a aktivní dovolenou. Teplota moře se pohybuje kolem 28 °C, a milovníci vodních aktivit tak mohou ve vodě trávit celé hodiny.

Určitě si nenechte ujít Bangkok. Město kontrastů láká na rušné trhy, chrámy, moderní architekturu a bohatou kulinářskou scénu. Ať už však preferujete relaxaci na pláži, nebo dobrodružství ve městě, prosincové dovolené v Thajsku litovat nebudete.

7. Dominikánská republika

V exotickém srdci Karibiku září Dominikánská republika, ikonická destinace Severní Ameriky s hlavním městem Santo Domingo a úředním jazykem španělštinou. „Dominikána“ je známá svými bělostnými plážemi, jemným pískem a průzračnou vodou, což z ní činí sen mnoha cestovatelů a milovníků exotiky. V prosinci jsou podmínky pro dovolenou vnikající.

Dominikánská republika láká návštěvníky svými malebnými plážemi, které zdobí titulní stránky mnoha cestovních katalogů. Ale to není zdaleka vše. Ochutnáte zde lahodné banány, osvěžující melouny a sladké ananasy, které patří k místním pochoutkám.

V prosinci vám teploměr ukáže příjemných 28 °C. Panuje zde tedy slunečné a teplé počasí – ideální pro nezapomenutelnou dovolenou u moře. Stejně příjemná je i teplota moře, která dosahuje téže hodnoty – 28 °C, a to je tak akorát pro plavání, potápění a další vodní radovánky. Dominikánská republika v prosinci nabízí dokonalou kombinaci teplého počasí, krásné přírody a pohostinnosti místních obyvatel.

8. Mexiko

Cestování do Mexika je lákavé nejen díky setkáním s bohatou historií a kulturou, ale také z důvodu objevován zdejších přírodních krás, kterých má tento rozmanitý severoamerický stát na rozdávání. Hlavní město Mexico City je bránou do bohatého kulturního dědictví, ale pravým zážitkem jsou slavné mexické pyramidy, které můžete znát z obrázků. Když je spaříte naživo, zatají se vám dech.

Kromě historických památek vás Mexiko okouzlí spektakulárními údolími, pohořím a bílými plážemi, které patří mezi vůbec nejkrásnější pláže na světě. V místních lagunách najdete malebné palmové háje, které dodávají příjemný stín a vytvářejí idylické prostředí.

V prosinci můžete očekávat teploty přesahující 30 °C, a to je pro prosluněnou dovolenou víc než dost. Teplota moře kolem 28 °C vybízí k dlouhému koupání a nikoliv pouhému osvěžení. Nádherné pláže si díky tomu vychutnáte na maximum. Mexiko vám poskytne nezapomenutelný mix kultury, dobrodružství a relaxace v exotickém prostředí.

9. Bali

Jak vypadá ráj na zemi? Každý má jinou představu, ale když zavítáte na indonéský ostrov Bali, nazývaný také jako „ostrov bohů“ či „ostrov chrámů“, budete se cítit jako v jiném světě. Bali se proslavilo svými nádhernými chrámy, které tvoří nezaměnitelnou součást kulturního dědictví tohoto ostrova. Pláže lemující pobřeží lemují palmy a města zdobí krásné květiny, které vytvářejí harmonickou atmosféru.

Bali v prosinci si vychutnáte všemi smysly – uvidíte krásy chrámů a přírody, uslyšíte tradiční hudbu a ochutnáte místní kulinářské lahůdky. Nasajete neobyčejnou atmosféru tohoto kouzelného místa a setkáte se s milými a pohostinnými lidmi.

Teploty na Bali mohou v prosinci dosahovat i hodnot nad 28 °C, což je bezva pro cestování po ostrově i pro relaxaci na plážích. Teplota moře se pohybuje kolem příjemných 27 °C, takže si nebudete muset odpírat ani vodní aktivity.

Bali vám nabídne nejen teplem zalité pláže, ale i bohatou kulturu a exotické zážitky, které vám zůstanou v paměti navždy.

10. Maledivy

Maledivy, to je romantický ráj milovníků šnorchlování. Představují ideální místo pro zamilované páry, ale také pro ty, kteří milují podmořský život. Maledivy jsou tvořeny mnoha ostrovy, z nichž každý má své jedinečné kouzlo a nabízí bohatství podmořského života, což láká potápěče k objevování různých druhů mořských živočichů.

Ostrovy Malediv jsou proslulé svou romantickou atmosférou, bílými plážemi a průzračnými vodami, což z nich vytváří ideální kulisu pro láskyplné chvíle i nezapomenutelná potápěčská dobrodružství. Hlavní město je Malé a úřední jazyk maledivština.

V prosinci se vzduch na Maledivách ohřeje až na příjemných 33 °C, takže není nouze o slunné a teplé dny na pláži. Teplota moře se pohybuje kolem příjemných 27 °C – skvělé podmínky pro šnorchlování a potápění v podmořském ráji Malediv.

Ať už jste romantici hledající klidné chvíle s partnerem, nebo dobrodruzi toužící po podmořských dobrodružstvích, Maledivy vám nabídnou výjimečnou dovolenou ve spojení s tropickým prostředím. Svůj kousek ráje si zde najde snad opravdu každý.

Proč je dovolená u moře v prosinci skvělý nápad?

Dovolená u moře v prosinci nabízí několik výhod, které mohou být pro cestovatele lákavé:

Útěk před třeskutou zimou: Pro ty, kteří nejsou příznivci zimy, je prosinec u moře skvělou možností, jak utéct před studeným počasím, sněhem a mrazy. Teplé klima a slunečné dny poskytují vysvobození od zimních chladů.

Úprk před vyčerpávajícím vánočním shonem: Advent a vánoční období mohou být pro někoho stresující a hektické. Dovolená u moře v prosinci nabízí klidný únik od vánočního shonu a stresu spojeného s přípravami na svátky.

Hlavní sezóna pro exotické destinace: Prosinec je v některých exotických destinacích nejpříjemnějším obdobím. V této době v nich panují ideální klimatické podmínky. Můžete si užít teplé a slunečné počasí v místech, kam se běžně nejezdí v letních měsících.

Příjemně vyhřáté moře: Konce roku se ve většině exotických destinací nesou v duchu velmi teplé vody. Teploty moře atakují hranici 30 °C, což je ideální pro plavání, potápění a vodní aktivity.

Netradiční konec roku: Nezáleží na tom, jaký byl váš rok, zakončit ho na pláži u teplého moře není nikdy od věci. Relaxace v tropickém prostředí představuje geniální způsob, jak načerpat novou energii pro nadcházející rok.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Cestování,

Poslední aktualizace:  11. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky