Kdo a kdy vynalezl basketbal?

Lenka Němcová
7. února 2023
9 minut čtení

Basketbal založil v roce 1981 Dr. James Naismith, kanadský instruktor tělesné výchovy.

Basketbal je sport, ve kterém proti sobě na obdélníkovém hřišti soupeří dvě pětičlenná družstva, jejichž cílem je vstřelit míč do koše soupeře.

Basketbal je jedním z nejznámějších a nejsledovanějších sportů na světě, každý zápas během olympijských her si naladí zhruba 19 milionů lidí.

Dnes se hlouběji ponoříme do toho, co přesně bylo inspirací pro vynalezení tak úžasné hry.

Naismithův raný život

Naismith se narodil 6. listopadu 1861 v Ramsay Township, která leží mezi Almonte a Pakenhamem v kanadském Ontariu.

James Naismith vyrůstal a hrál si na schovávanou a kachnu na skále (Podívejte se na tu zvědavost od dětství!).

V roce 1891 vystudoval tělesnou výchovu na McGillově univerzitě. Poté začal vyučovat tělesnou výchovu na International YMCA Training School (dnes Springfield College) v Massachusetts, kde jeho oficiální titul zněl Director of Physical Education.

Jeho prvním úkolem tam bylo vyvinout hru v hale, zejména pro fotbalisty v zimních měsících. Aby je pomohl udržet v aktivitě a kondici.

Později se však rozhodl, že hra by měla být skvělou volbou pro všechny.

Příběh vynálezu basketbalu

James Naismith pracoval v roce 1891 na škole International Young Men’s Christian Association Training School jako instruktor tělesné výchovy. V Massachusetts je nyní známá jako Springfield College.

Chtěl vytvořit hru, kterou by bylo možné hrát v hale během mrazivých novoanglických zim, a tak vynalezl basketbal. Na zeď tělocvičny Springfield College připevnil 13 pravidel pro svou novou hru.

Po absolvování McGillovy univerzity v Montrealu v roce 1894 získal místo ředitele tělesné výchovy na mezinárodní škole YMCA ve Springfieldu ve státě Massachusetts.

Basketbal se původně hrál s fotbalovými míči, proto se mu dodnes říká „basketbalový“.

Příběh vynálezu basketbalu je velmi zajímavý. Byl to vynález, ke kterému došlo náhodou a který vedl ke vzniku jedné z nejoblíbenějších amerických sportovních her.

Naismith četl o halové hře zvané „kachna na kameni“, při níž se hráči snažili holemi srážet obrácené kameny. Rozhodl se ji zavést jako tréninkové cvičení pro svou třídu s určitými úpravami, aby ji mohli hrát uvnitř, aniž by něco nebo někoho poškodili.

Upravená verze zahrnovala dva koše s broskvemi přibité vysoko na stěnách tělocvičny.

Naismith také přidělil několika studentům roli strážců, hráčů, kteří se snažili zabránit soupeřům, aby kratšími holemi připomínajícími baseballové pálky sráželi víka košů.

Hra vyžadovala mnohem méně běhání než fotbal a hráči mohli zůstat ve svých přidělených prostorech.

Naismith dokonce vytvořil pravidla o tom, kolikrát můžete míč odpálit, než dopadne, čímž dal vzniknout pojmu driblink!

Poté sepsal třináct základních principů, kterými se tato nová verze halového sportu řídila. Patřilo mezi ně zákaz běhání s míčem, zákaz přetahování se o ostatní hráče a zákaz nošení míče.

Původních 14 pravidel basketbalu:

Pravidla basketbalu byla vydána 15. ledna 1892 ve školních novinách Springfield College týmem autorů pravidel pod vedením Jamese Naismitha. Jejich cílem bylo zajistit fair play a skutečnou soutěž.

  1. Míč lze házet jednou nebo oběma rukama kdekoli na hřišti.
  2. Míč je možné odpálit jednou nebo oběma rukama, ale nikdy nelze použít pěst.
  3. Hráč nesmí s míčem běžet, aniž by se ho snažil zastavit, a musí ho házet z místa, na kterém ho chytí.
  4. Míč musí být vždy v ruce nebo mezi rukama. K jeho držení nelze používat paže nebo tělo.
  5. Zákaz braní za ramena, držení, strkání, úderů nebo jakéhokoli podrážení soupeře. První porušení tohoto pravidla jakoukoli osobou má za následek faul; druhé porušení má za následek vyloučení hráče ze hry.
  6. Faul je úder pěstí do míče, přestupky a jiné nedžentlmenské chování zahrnuté v pravidle pět.
  7. Pokud se některá ze stran dopustí tří po sobě jdoucích faulů, je jí přiznáno držení míče v blízkosti její branky.
  8. Branka je dosažena, když je míč vhozen nebo odpálen z hřiště do koše a zůstane tam, pokud se ho bránící hráči předtím nedotkli. Pokud míč spočine na hraně a soupeř pohne košem, počítá se to jako gól.
  9. Pokud míč vylétne z hřiště.
  10. Když se míč dostane mimo hřiště, vhazuje ho do pole ten, kdo se ho dotkne jako první. V případě sporu jej rozhodčí vhodí do hřiště. Vhazující hráč má právo na pět vteřin; pokud jej drží déle, připadne soupeři Pokud některá strana vytrvale zdržuje hru nebo odmítá hrát podle těchto pravidel, může rozhodčí odpískat faul této straně.
  11. Rozhodčí je rozhodčím pro muže a zaznamenává fauly, a pokud byly provedeny tři po sobě jdoucí fauly, oznámí to rozhodčímu. Je oprávněn diskvalifikovat muže podle Pravidla 5.
  12. Rozhodčí je rozhodčím míče a rozhoduje o tom, kdy je míč ve hře, v zámezí, které straně patří; a měří čas. Rozhoduje o tom, kdy byl vstřelen gól, a vede účet gólů spolu s dalšími povinnostmi, které obvykle plní rozhodčí.
  13. Hraje se na dva patnáctiminutové poločasy s pětiminutovým odpočinkem mezi nimi.
  14. Hráč, který za tuto dobu vstřelí více branek, je vyhlášen vítězem. V případě nerozhodného výsledku může hra po dohodě kapitánů pokračovat, dokud není vstřelen další gól.

Významné zlomy v historii basketbalu

Zde je několik nejdůležitějších objevů v historii basketbalu.

Jak jsme již uvedli, v roce 1891 vynalezl Dr. James Naismith basketbal jako sport pro studenty v zimních měsících, aby se v chladném období roku zabavili a byli fyzicky aktivní.

Je úžasné, že vynalezl něco tak jednoduchého, a přesto to navždy změnilo životy lidí.

V roce 1895 se počet hráčů snížil na pět místo devíti.

V roce 1896 se konal první ženský vysokoškolský zápas mezi univerzitami Stanford a Berkeley, v němž Kalifornie zvítězila poměrem dvacet jedna ku dvěma.

V současné době je k FIBA přidruženo 201 národních federací po celém světě (stav k dubnu 2014).

Největšího úspěchu dosáhla během olympijských her v Sydney v roce 2000, kdy ženský tým USA získal zlatou medaili za basketbalové soutěže.

NBA se od 70. let 20. století, kdy se vyvinula z Národní basketbalové ligy založené v roce 1946, stala hlavní ligou v celé Americe a Evropě.

Nyní ji celosvětově sleduje více než 450 milionů fanoušků, což z ní činí jednu z nejpopulárnějších sportovních her v historii.

NBA (National Basketball Association) vznikla v červnu 1946, kdy se spojila s BAA (Basketball Association of America). Obě ligy se spojily a vytvořily jednu ligu pod názvem National Basketball Association, která je v současnosti známá pouze jako NBA.

Dnes existuje mnoho profesionálních lig v mužském i ženském sportu, včetně NBA (National Basketball Association), WNBA (Women National Basketball Association) & FIBA (International Basketball Federation).

V roce 1898 byla zavedena čára trestných hodů, která vyžadovala, aby hráč střílel z místa, kde byl faulován, a získal tak pro svůj tým dva body.

Basketbal se původně hrál s devíti hráči v každém týmu. V roce 1900 byl tento počet snížen na pět. Všechny koše byly tehdy vyrobeny z proutí – podobně jako dnes fotbalové sítě.

Také se používaly baseballové rukavice místo standardních basketbalových košů, a to až do roku 1894, kdy se konečně objevily první branky s kovovými obroučkami.

To pomohlo zastavit hrubou hru, která byla v této době běžná.

V roce 1905 se počet hráčů v týmu opět snížil na pět. Před střelbou nebo přihrávkou však mohli udělat pouze dva kroky.

Hrát se začalo se šesti týmy. Překvapivě se rychle rozrůstala a brzy se stala jedním z nejoblíbenějších amerických sportů.

Basketbal má nakonec dlouhou historii a vyvinul se z různých her.

Lidé ho rádi hrají nebo sledují výkony profesionálních hráčů na hřišti, i když se některá pravidla mohou měnit v závislosti na čase kvůli novým vynálezům. Proto zůstane vždy jedním z nejoblíbenějších sportů na celém světě.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Volný čas, Zábava,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky