Konec nadvlády lehátek: Řecko chystá nový plážový zákon

Lenka Němcová
28. května 2024
4 minuty čtení

Turisté, kteří se letos chystají na návštěvu Řecka, se od května budou muset připravit na některá nová pravidla týkající se pobytu na plážích. Nový „plážový zákon“ má přinést větší pořádek a bezpečnost na řecké pobřeží. Řekové si od tohoto opatření hodně slibují a plánují ho velmi přísně vymáhat.

Po uvolnění covidových opatření se turistický ruch v Řecku značně zvýšil. Podnikatelů, kteří chtějí využít příležitosti a vydělat, přibývá. Bohužel, někteří z nich svévolně zabírají obrovské kusy písečných pláží pro svá lehátka a kabiny, čímž zanechávají málo místa pro veřejnost. Loni to vedlo k četným protestům místních obyvatel i ekologických organizací, které upozorňovaly na nadměrné množství lehátek zabírajících nelegálně řecké pobřeží.

Například na oblíbeném ostrově Mykonos, který je proslulý porušováním plážových omezení, pronajímají některé bary a resorty lehátka a plážové kabiny až za 100 eur na den. Tomuto by mělo být nyní podle řeckých úřadů učiněno přítrž. Nové zákony vítá mnoho Řeků, kteří si již léta stěžují na nedostatečný přístup na často nezákonně „privatizované“ pláže.

Skupiny kritiků uvádějí, že zatímco jiné středomořské země, například Francie a Španělsko, zavádějí pobřežní zóny ve vzdálenosti 100 až 250 metrů od břehu, Řecko často rušilo i minimální ochrannou hranici 30 metrů. To by se mělo nyní změnit.

Jedním z nových pravidel je, že od jara musí být 70 procent řeckých pláží zcela bez lehátek, aby se zabránilo přeplnění pobřeží. V chráněných oblastech to musí být dokonce 85 procent. V ekologicky citlivých oblastech, které budou označeny jako „nedotknutelné“, budou lehátka zcela zakázána. Turisté budou muset mezi lehátky a břehem zachovat vzdálenost nejméně čtyři metry, aby neznemožňovali přístup do moře ostatním.

Řecké zákony jasně říkají, že žádná pláž nesmí být soukromá. Nikos Boutsinis, majitel cestovní kanceláře Santorini Walking Tours, osobně doufá, že se budou prosazovat i další omezení. Podle něj by se lidé neměli obávat nedostatku lehátek, protože nikdo nechce trávit čas v přeplněné destinaci.

Předchozí zákony stanovily, že soukromým společnostem by měla být pronajata maximálně polovina každé pláže. Letecké snímky pořízené v loňském roce však odhalily, že lehátka zcela zaplavila nejoblíbenější pláže. To je situace, kterou chce nový zákon napravit.

Nový plážový zákon představil i předseda řecké vlády Kyriakos Mitsotakis. Na sociální síti TikTok sdílel některé detaily, včetně toho, že pro provozovatele pláží budou zavedeny elektronické aukce pro získání plážové licence. Tyto aukce umožní kontrolu nad tím, kdo podniky provozuje.

Premiér také uvedl, že každý, kdo získá povolení, bude mít konkrétní povinnosti. Mezi tyto povinnosti patří udržování pláží v hygienickém stavu, umožnění přístupu osobám se zdravotním postižením a najmutí plavčíka. Zákon budou úřady vymáhat kontrolami, pokutami a v případě potřeby i uzavřením podniků. Kontroly budou prováděny i pomocí dronů, aby byla zajištěna efektivita a důslednost vymáhání nových pravidel.

Řecko se tedy rozhodlo razantně zasáhnout proti nadměrnému turistickému ruchu a nelegálním praktikám na plážích. Tento nový přísný plážový zákon je krokem směrem k ochraně veřejného prostoru a přírodních krás řeckého pobřeží. Turisté by měli být připraveni na změny a respektovat nová pravidla, aby si mohli užít krásu řeckých pláží v souladu s novými opatřeními.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/recko-turiste-turistika-plaze-lehatka-lehatkovy-zakon-leto-sezona.A240402_122756_eko-zahranicni_jadv

Kategorie:

Cestování, Evropa, Řecko,

Poslední aktualizace:  28. května 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky