Objevte kouzlo Istrie: Dovolená plná překvapení

Lenka Němcová
29. května 2024
4 minuty čtení

Ať už milujete dobré jídlo, přírodu, dobrodružství, nebo prostě jen chcete odpočívat na sluníčku, s výběrem chorvatské Istrie pro svou dovolenou rozhodně neuděláte chybu.Tento ikonický poloostrov na úplném severu Chorvatska patří mezi oblíbené české dovolenkové cíle už dlouhá léta. Istrie byla oblíbenou destinací už za minulého režimu a její kouzlo nezmizelo ani v současnosti. Dnešní Istrie nabízí vynikající možnosti pro náročné turisty, kteří hledají aktivní či zážitkovou dovolenou, adrenalinová dobrodružství nebo luxusní resorty.

Pro milovníky gastronomie

Kulinářská cesta skrz celý poloostrov? Gastronomie je v posledních letech jednou z nejoblíbenějších cestovatelských činností. Na Istrii však nemusíte jen ochutnávat, jídlo si sami můžete dokonce ulovit! Říkáme to nadneseně, ale představte si honbu za lanýži s místní rodinou Karličových. Tento zážitek je jedním z mnoha balíčků od Priceless.com, které můžete využít s platební kartou Mastercard. Lov na lanýže začíná na rodinném statku, pokračuje návštěvou prvního chorvatského lanýžového muzea a výpravou s licencovaným lovcem a jeho psem. Součástí je také ochutnávka místního vína a domácích pokrmů, jak jinak než s lanýži.

Jedinečné zážitky přináší také návštěva statku Ipša, kde se nachází jedna z nejvýše položených vinic na Istrii. Zde můžete degustovat různé druhy olivového oleje a vybraných značek vín. A pokud si po návratu z dovolené chcete uvařit klasické chorvatské pokrmy, přihlaste se na kurz vaření na okouzlující rodinné farmě nedaleko Puly. Program začíná nákupem surovin na místním trhu, pokračuje brunchem a ochutnávkou vína na farmě a končí přípravou čtyř jídel včetně istrijských těstovin s lanýži.

Pro dobrodružné duše

Pokud je vaším cílem spíš aktivní dovolená, Istrie vás nezklame. Můžete se vydat na lezení po skalách, jízdu na elektroskútrech, windsurfing či potápění. Jedinečným zážitkem je také prohlídka světoznámé Modré jeskyně na kajaku. Pod dohledem licencovaného průvodce můžete objevovat Přírodní park Kamenjak na jihu Istrie, jehož součástí je právě Modrá jeskyně. V azurových vodách jeskyně si můžete zaplavat, šnorchlovat a odvážnější z vás si mohou vyzkoušet i skákání z útesů.

Pro ty, kdo dávají přednost zážitkům za zvuku motorů, je zde speciální dvoudenní balíček. Můžete si vypůjčit čtyřkolku a projet se istrijskými lesy až k východnímu pobřeží, kde vás čeká prohlídka zátok na vodním skútru a oběd ve vyhlášené rybí restauraci. Druhý den následuje výlet na elektrokolech k místním památkám a nádherným výhledům na zátoku Raški. Po obědě v taverně navštívíte adrenalinový park Jangalooz a večer zakončíte degustací vína ve vinařství San Tomasso.

Pro milovníky luxusního odpočinku

Toužíte-li po odpočinku a nechcete se nikam hnát, Istrie nabízí luxusní resorty a zapomenuté pláže. Například ostroví Brijuni zve k třídenní exkurzi, jejíž součástí je škola golfu, workshop přípravy zdravého jídla pod vedením uznávaného šéfkuchaře Damjana Bistričiče a možnost výletů po místních pamětihodnostech. Ubytování je zajištěno v Hotelu Neptun s perfektním výhledem na moře a vynikajícím jídlem.

Další pobytové balíčky nabízejí soukromé vyhřívané bazény, ochutnávky vína, wellness či masáže. Ubytovat se můžete v kempu Polidor Camping Resort nebo v hotelu San Rocco ve vesničce Brtonigle. Tento butikový hotel láká na degustační menu i speciální istrijskou večeři, a hosté se mohou zúčastnit kurzu vaření pod vedením šéfkuchařky Floriany Ružić.

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/istrie-mastercard-cestovani-idealni-dovolena.A240311_152801_kolem-sveta_vok

Kategorie:

Cestování, Chorvatsko, Evropa,

Poslední aktualizace:  29. května 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky