Lisabon – kopce, schody a historická tramvaj

Lenka Němcová
15. července 2018
12 minut čtení

Snadná dostupnost hlavního města Portugalska a pravidelné letecké spojení z Letiště Václava Havla, dělají z Lisabonu ideální cíl na kratší dovolenou, nebo prodloužený víkend. Pokud se trefíte mezi svátky, můžete ve městě na v ústí řeky Tajo, prožít nádherný týden.

Letecky do Lisabonu

Přímo z Prahy pravidelně létají České Aerolinie, Tap Air Portugal, nebo Smartwings. U ostatních aerolinek musíte většinou počítat s přestupem a vzhledem k délce letu – 3,5 hodiny, nemá smysl letět s přestupem. Zajímavé je, že dopolední lety jsou dražší, než odpolední a to i o několik tisíc, při zpáteční letence.

Lisboa Internation Airport se nachází přímo ve městě a přímo u terminálu je konečná stanice červené linky metra. V případě, že přistanete na terminálu 2, kam míří především low cost aerolinky, musíte se nejprve dopravit na terminál 1 nízkopodlažním autobusem. Když přistanete na terminálu 1, stačí se po výstupu držet vpravo a dojdete přímoo ke vchodu do metra. Jak funguje hromadná doprava si popíšeme dále, jestliže však na letišti nebudete kupovat některou z turistických karet, nehledejte automat na jízdenku, ty jsou až ve vestibulu metra.

Zdroj obrázku: pinterest

Hromadná doprava v Lisabonu

Ideální způsob, jak se pro běžného turistu dopravovat po hlavním městě, je městská doprava. Ta se skládá z metra, tramvají, autobusů a částečně z vlaků. Poslední jmenované většinou nevyužijete, ale metro a tramvaje jsou hlavní dopravní prostředky.

Nejpoužívanějším způsobem platby za jízdenky, jsou celodenní „permanentky“, které platí na všechno v centru. Zakoupíte je ve vestibulech metra (jinde autor článku ani nehledal), kde jsou automaty, jenž berou drobné mince, bankovky i karty. Přestože u vchodu do metra na letišti je zaměstnanec dopravního podniku, který vám s prvním nákupem pomůže, všimněte si nenápadné volby na úvodní obrazovce a přepněte si jazyk do angličtiny.

Cena jízdenky na celý den byla v květnu 2018 6 euro a 20 centů + dobíjecí karta za 30 centů. Ta je papírová a při prvním zakoupení si zvolíte kartu + jízdné a další dny ji jen dobijete.

Metro

Jak již bylo zmíněno, tak z letiště jede metro přímo do centra města, takže v tomto směru je to velmi jednoduché. Buďte však připraveni na to, že řada stanic nemá výtahy a eskalátory na přestupu.

Několik turistických míst a odpovídající stanice:

  • Comercio Plaza – Terreiro de Paco – vystoupíte přímo na náměstí a po pravé straně budete mít Lisboa Story Centre, kde se dá koupit karta o které si povíme dále.
  • Orienta – Nákupní centrum Vasco de Gama – typické obchodní centrum, kterým když projdete, dostanete se k akváriu. Hned za ním je lanová dráha podél pobřeží.
  • Santa Apolonia – Panteon a známý bleší trh. Je to trochu do kopce, ale nedaleko.
  • Rossio – dokonalé místo pro prozkoumání centra. Hned za rohem – Praca Don Pedro, Praca da Figuera, Elevador de Santa Justa a další.
  • Restauradores – začátek třídy da Liberdade
  • Marques De Pombail – druhý konec třídy da Liberdade

Zdroj obrázku: metrolisboa.pt

Autobusy

V centru si většinou vystačíte s metrem, občas s nějakou tramvají, pokud pojedete mimo turistické centrum. Při naší dovolené jsme autobus použili jen jednou, když byly uzavřeny poslední dvě stanice, směrem na letiště a při odletu jsme museli jet linkovým autobusem

Tramvaje

Lisabon má rozsáhlou síť tramvajových linek a to s moderními vozy a s vozy historickými. Tramvajové linky jezdí po celém městě a platí na ně stejná celodenní jízdenka, jako do metra. V centru jezdí ještě zelené a červené historické tramvaje, ty však nepatří do veřejné dopravy, provozuje je soukromá firma, vozící turisty. Zastávku mají na Terreiro de Paco a jedna trasa je okruh historickou částí, druhá trasa je do Belému.

Tramvaj č. 28

Když otevřete jakéhokoliv průvodce, nebo článek o Lisabonu, najdete v něm, že symbolem města je historická linka 28. Po ní jezdí tramvaj žluté barvy, do které platí zakoupená jízdenka, protože se jedná o regulérní  tramvajovou linku. Ta se proplétá historickou částí města a v některých uličkách opravdu míjí domy velmi blízko. Bohužel, díky tomu, že je symbolem města, každý turista se chce svést. Proto je lepší vyrazit na projížďku brzy ráno, protože většinou je tak plná, že se dovnitř ani nedostanete.

Alternativou je linka 15, která ale jede trochu jinou trasou.

Zdroj obrázku: Wikipedia.

Zastávka tramvaje č. 28 na Rua da Conceição https://bit.ly/2mgElVR

Historické lanovky

Kromě trasy tramvaje č. 28, můžete narazit i na lanovky, což jsou v podstatě tramvaje, tažené do prudkých kopců, kterých je v Lisabonu ostatně až moc. Jedna má stanoviště na Monumento dos Restauradores a druhá na Ascensor do Lavra, více jsme jich nenašli.

Bohužel, ta kterou jsme potkali první, byla zrovna v opravě:

V každém případě se připravte i zde na poměrně velké fronty:

Zastávka: https://bit.ly/2Jp67bU

Feira da Ladra – bleší trh

Podle průvodců se zde trh koná v úterý a v sobotu, my jsme zde byli oba dny, ale vypadalo to, že se tam prodává celý týden. Najdete zde opravdu vše možné, od starožitnických krámků, po turistické předměty, až po prodejce, kteří vypadají, že přinesli co právě našli ve sklepě.

A ještě fotka z Pantheonu:

Pantheon

Hned vedle blešího trhu se nachází Pantheon, což je stavba, ve které jsou uloženy ostatky význačných portugalců. Vstupné jsou 4 eura, ale my jsme využili Lisboa Card, s níž máte vstup zdarma. Stavba je to opravdu monumentální a po dvou schodištích se dostanete až na rovnou střechu, z které je úžasný výhled na Lisabon

 

V hlavní hale jsou uloženy historické osobnosti, nevynechejte ale i malé místnosti po stranách, kde jsou osobnosti z bližší historie, jako například básník, populární zpěvačka a slavný fotbalista

Třeba už chystají místo i pro Ronalda.

Belém

Dalším místem, kam se dostanete s Lisboa Card, je Belém. Je to jedno z nejikoničtějších míst v Lisabonu a dostanete se tam z Cais do Sodré vlakem, nebo tramvají. Můžete si vzít taxi, ale počítejte s cenou kolem 25 euro, protože Belém je od centra poměrně kus. Pokud pojedete tramvají, vystoupíte u Kláštera jeronymitů, kde se před svým odplutím pomodlil Vasco De Gamma a kde je i jeho náhrobek.

Zdroj: Wikipedia

Pak projdete kolem památníku objevitelů, kde je vyhlídka. Přestože to není z fotografie zřejmé, nahoře je ochoz, odkud je vidět celý záliv:

Zdroj: Wikipedia

A pak už dorazíte k Belémské věži, což je obranná pevnůstka, postavená na malé skále. Vede k ní lávka, po které se dostanete dovnitř.

Vstup je omezen a věž se tak rychle zaplní, takže musíte počkat, až někdo odejde a pak jste vpuštěni dovnitř. V případě, že zakoupíte vstupenku online, můžete jít až dopředu a nečekat celou frontu. To bohužel neplatí, pokud máte Lisboa Card, s tou si počkáte stejně jako ostatní, i když máte vstup zdarma.

Důležitá informace – vstup je jen do pěti hodin (alespoň v květnu to tak bylo) a poslední návštěvníci jsou puštěni v pět hodin a pak konec. Takže s tím počítejte, fronta je minimálně na 45 minut. I přesto však cestovní kanceláře vozí autobusy turistů k věži, dávno po páté hodině.

Comercio Plaza

Největší náměstí v Lisabonu, kde jsou kavárny, spousta turistů a stanice turistických tramvají. Jde v postatě o vstupní bod do turistického centra Lisabonu, kdy po hlavní třídě dojdete ke známému výtahu Santa Justa, nebo až na náměstí Praca D. Pedro. Pokud projdete obloukem, je jedno na kterou stranu se vydáte, uličky jsou plné obchůdků s turistickými předměty a pěší zóna je zaplněná stoly a židlemi zahrádek restaurací.

Výtah Santa Justa

Tento výtah je jedním ze symbolů Lisabonu a v podstatě k němu není co říci. Postavil jej žák samotného Eiffela a každý turista, po projižďce tramvají 28, zamíří sem. Rozhodně se k výtahu vydejte spíše ráno, kolem oběa je čekací doba i dvě hodin. Na fotce je výtah ze zadu, tedy ze směru, kam vede lávka.

Igreja de São Domingos a Praca D. Pedro

V případě, že budete po pěší zóně pokračovat až na Praca D. Pedro, kde je spousta obchodů a velká fontána:

a dojdete až na jeho protější konec, po pravé straně najdete kostel Igreja de São Domingos. Vstupné je zde dobrovolné, ale za pár centů si zde můžete zakoupit svíčku a zapálit ji. Kostel kompletně vyhořel a byl obnoven, přičemž sloupy a stěny byly nechány tak, aby bylo vidět poškození ohněm. Jde o velmi působivý pohled.

Praça da Figueira

Když budete pokračovat dále za kostel, dostanete se na Praça da Figueira, menší náměstí, kde ale najdete uprostřed stánky s místními výrobky a hlavně se zastřešenou částí, kde se můžete velmi dobře najíst a napít.

bty

Lisboa Card

Karta pro turisty, je v podstatě vstupenka do různých muzeí, monumentů a institucí. Někam je vstup zdarma, někde je sleva na vstupné, plus jízdenka na hromadnou dopravu po dobu platnosti karty. Velmi dobře si ale projděte seznam památek, kam se chcete podívat a spočítejte si, zda se vám to vyplatí. A především si dejte pozor na svátky, protože to jsou muzea zavřená a z karty je jen drahá tramvajenka. Kartu pořídíte na Comerzio Placa v Lisboa Story Centre.

Hrad, ZOO a další…

V Lisabonu toho je samozřejmě k vidění daleko více, například z Praça D. Pedro IV projdete na Av. Liberdade, kde je spousta luxusních obchodů a uprostřed třídy se dá posedět u malých kavárniček v centrálním parku. V sobotu zde jsou i místní řemeslníci a starožitníci, vpodstatě takový mini bleší trh.

Lisabonská ZOO, kam dojedete také metrem, stojí také za návštěvu. Jednou z jejích atrakcí je lanovka, která vede nad celou ZOO a jde o opravdu krásný zážitek. Za zmínku stojí i hřbitov domácích mazlíčků, v horní části.

Dominantou města je samozřejmě hrad, kam jsme se bohužel nedostali,  byl uzavřen a probíhala nějaká policejní akce.

Alfama

Co by to bylo za článek o Lisabonu, pokud by v něm nebyla část o čtvrti Alfama. Závěrem se tedy podíváme do části Lisabonu, která se nachází ve svahu pod hradem, směrem k řece. Je to spleť úzkých uliček s průchody, zákruty, slepými kouty, schody, ale především s prodejci alkoholu.

Všude na chodnících jsou různě poskládané stolky a židle, kolikrát s improvizovaným pultem, kde si můžete nechat nalít na co máte chuť. Čtvrť žihe hlavně v noci, kdy se popíjí nejen v kavárničkách, ale i na ulicích, kde bývá často dost přeplněno. Pokud se chystáte na bohémský víkend s kamarády v Lisabonu, sežeňte si ubytování v Alfamě, protože to opravdu stojí za to.

Závěr

Lisabon je krásné město, které můžete díky jeho příjemnému počasí, objevovat celoročně. Přestože je centrum přeplněno turisty, ostatně jako v každém naštevované metropoli, tak zde najdete i mnoho klidných míst k posezení do pozdního večera, u skleničky portského.

Pozn.: fotografie bez označení zdroje, jsou autora článku.

[hana-code-insert name=’article‘ /]

 

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Cestování, Evropa,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky