Život v Dominikánské republice: Vše podstatné, co byste měli vidět o životě v karibském ráji

Lenka Němcová
23. července 2018
10 minut čtení

Láká vás představa, že vyměníte své stávající bydliště za malebný domeček poblíž čarokrásné pláže v Karibiku? Někteří Češi to již udělali a nemohou si svůj nový život vynachválit. Jiní se zase rychle vrátili a začali být vděční za to, co mají v České republice. Oblíbenou lokalitou je Dominikánská republika, která patří k nejnavštěvovanějším karibský turistickým destinacím. Nachází se na ostrově Hispaniola, jehož zabírá přibližně dvě třetiny. Po Kubě je druhou největší zemí v oblasti a chlubí se velmi různorodou krajinou. Na Dominikáně se nachází nekonečné panenské pláže, impozantní hory a samozřejmě tropické pralesy. Chtěli byste zde nějakou dobu pobýt, případně se zde usadit na trvalo? V tomto článku najdete spoustu praktických informací.

Nejdříve se seznamte s realitou

Díváte se na svět skrz růžové brýle a nechali jste se omámit stylizovanými fotkami z katalogů a cestovatelských brožurek? Jenomže vše může být ve skutečnosti tak trochu jinak, a samozřejmě to platí také v případě Dominikánské republiky. Vlastně to platí o všech zemích světa – žádná není tak dokonalá, jak je prezentována cestovními kancelářemi a než učiníte tak zásadní rozhodnutí, jakým přestěhování do Karibiku bezesporu je, byste měli ostrov navštívit a důvěrně se s ním seznámit. Ono je totiž rozdíl strávit deset dní v hotelovém resortu a připadat si jako král a vyzkoušet si skutečný život Dominikánce.

Jak je to s kriminalitou? Měli byste se bát?

Měli byste vědět, že kriminalita na Dominikánské ostrově je o poznání větší než v České republice. V roce 2012 se zde událo průměrně 22.1 vraždy na 100 tisíc obyvatel. Pro srovnání – v České republice se v roce 2010 udály v průměru 2 vraždy na 100 tisíc obyvatel a v tabulce se umístila jako sedmá nejhorší v EU. Nutno však podotknout, že se na Dominikáně v posledních letech situace statisticky o něco zlepšila.

Vyšší kriminalita je obecně problémem celé Latinské Ameriky a Karibiku, neboť jde o tranzitní území jihoamerický drogových kartelů. Ačkoliv se zdejší policejní složky (tedy ty, které ještě nikdo nezkorumpoval) snaží o nápravu a jdo po dealerech a pašerácích poměrně tvrdě, pravděpodobně se jim je nikdy nepodaří zcela vymýtit.

V Dominikánské republice se krade ostošest, a proto byste si měli dávat dobrý pozor na své věci. Robustní mříže instalované do většiny domů tam nejsou pro nic za nic.

Chcete-li rizika minimalizovat, vyhněte se kontaktu s podezřelými osobami, které by mohly být napojeny na organizovaný zločin. Neshánějte po nikom drogy, vyhýbejte se pochybným čtvrtím a po setmění se nepoflakujte ulicemi. Budete-li tato základní opatření dodržovat, pobyt na ostrově pro vás nebude nijak zvlášť nebezpečný.

Máte se dobře, jen o tom možná nevíte

Pro Čecha může být zarážející také všudypřítomná chudoba. Dominikánská republika je chudý stát, což je evidentní na příbytcích většiny obyvatel. Samozřejmě se zde nachází i honosná sídla, jako ostatně všude na světě, ale průměrný Dominikánec je na tom ekonomicky hůř než průměrný Čech.

Z analýzy Světové Banky (World Bank Report 2014) vyplynulo, že se v Dominikánské republice řadí k vyšší příjmové skupině pouhá 2 % obyvatel. Jeden ze tří Dominikánců a polovina mladých lidí žijí pod hranicí chudoby. Je vidět, že se země ještě nestačila vypořádat s ekonomickou krizí v letech 2003 – 2004.

Sepište si pro a proti

Život v Dominikánské republice má (překvapivě) pro i proti. Jestliže nemáte rádi horko a nejste kamarádi se sluníčkem, pravděpodobně se vám zdejší klima líbit nebude. Zároveň se budete muset smířit s tím, že život na Dominikáně je úplně jiný než v České republice (ale to možná chcete). V obchodech narazíte na jiné zboží a neseženete spoustu věcí, na které jste z domova zvyklí. Naopak se na každém rohu setkáte s kuřaty a rýží, což je tak trochu karibský folklór.

Za nevýhody lze považovat také chaoticky řešené vesnice a města, velmi laxní přístup zdejších úředníků, nespolehlivé bankomaty a nižší úroveň služeb. A mít za souseda nechvalně známé Haiti, což také není nic, o co by jeden stál.

Na druhou stranu vám možná žádná z výše uvedených výhod nepřipadá jako zásadní, a naopak jste mentálně na úplně jiné úrovni než průměrný Čech. Vyhovuje-li vám línější životní tempo, nikdy nekončící horko a exotická atmosféra, bude se vám na Dominikáně líbit a rychle si na zdejší kolorit zvyknete. Život zde plyne mnohem pomaleji a uvolněněji než u nás – to se musí karibské zemi nechat.

Je život v Dominikánské republice drahý?

Dovolená v Karibiku ve většině lidí evokuje nedostupný luxus, ale pravdou je, že Dominikánská republika rozhodně nepatří k nejdražším karibským ostrovům. Podle Huffington Post se v roce 2015 v zemi dalo komfortně žít za nějakých 1200 USD. Od té doby se sice ceny zboží a služeb o něco zvedly, ale stále jde o velmi dostupnou destinaci.

Kolik co na Dominikánské republice stojí, se dozvíte z online porovnávačů jako jsou Expatistan či Numbeo. Ovšem pozor – v praxi se mohou ceny uvedené v tabulkách výrazně lišit, protože záleží na tom, v jaké lokalitě se budete pohybovat a kde budete nakupovat. Jako určitý ukazatel vám ale zmíněné weby určitě dobře poslouží. S vyšší cenou počítejte hlavně u dováženého zboží. Místní produkce je cenově přijatelná.

Pro představu – za vybavený apartmán (cca 85 m2) v drahé oblasti zaplatíte měsíčně průměrně 14 500 Kč. Apartmán v levnější lokalitě vás bude stát zhruba polovinu. K tomu přičtěte poplatky za elektřinu, plyn a další služby ve výši 2 – 3 tisíc korun. Ceny bydlení jsou tedy plně srovnatelné s Českou republikou, možná i o něco nižší. Navíc můžete cenu usmlouvat, což je v případě dlouhodobého pronájmu reálné. Počítejte však s tím, že po vás může majitel chtít zálohu ve výši několika měsíčních nájmů.

Jinak vás budou některé věci stát o něco více než u nás, jiné zase méně. Levnější je zda benzín, dražší připojení k internetu. Více se dozvíte z tabulek na výše uvedených webech.

Shrnuto a podtrženo, život na Dominikáně není tak levný, jak je někdy mylně prezentováno, ale rozhodně není ani příliš drahý. Budete-li žít spíše jako místní obyvatelé, ušetříte. Evropský standard vás vyjde na podstatně větší částku.

Jak je to s vízem a trvalým pobytem?

Rozhodnete-li se Dominikánskou republiku navštívit co by turisté, nebudete potřebovat vízum. V případě délky pobytu do 30 dní si vystačíte s turistickou kartou v ceně cca 10 USD. Seženete ji na některém z konzulátů či na letišti v Santo Domingu. Pobyt si můžete prodloužit až na 90 dní, což je dostatečně dlouhá doba na to, abyste zemi prozkoumali a zjistili, zda vám zdejší životní styl vyhovuje.

Rozhodnete-li se v Dominikánské republice zabydlet, budete muset absolvovat byrokratické kolečko. Prvním krokem je získání dočasného pobytu na délku jeden rok. Nutno podotknout, že jakmile se vám ho podaří získat, v dalších letech procesem projdete mnohem jednodušeji. Po pěti letech pak můžete zažádat o pobyt trvalý a dva roky poté i o občanství.

Konkrétní podmínky pro dočasný/trvalý pobyt a získání občanství v Dominikánské republice najdete na tomto odkaze.

Můžete v Dominikánské republice pracovat?

Obrovskou výhodu mají digitální nomádi, kteří mohou pracovat bez ohledu na místo, kde se právě nacházejí. Na druhou stranu není jasné, zda může Čech, který se na Dominikáně fyzicky nachází, ale prakticky v ní nepracuje, dostat dočasný pobyt. Úředník by zřejmě v takovém případě vyžadoval důkaz, že dotyčný disponuje pravidelným příjmem o určité výši.

Co se týče práce přímo pro dominikánského zaměstnavatele, kvalifikovaní lidé mají šanci na uplatnění slušnou. K základním předpokladům patří dobré jazykové dovednosti – v některých firmách se mluví anglicky, ovšem úředním jazykem na Dominikáně je Španělština. Naučit se jí není složité.

Platy jsou na Dominikánské republice nižší než v České republice. Nejlépe placené bývají specializované profese a velká poptávka je po IT specialistech. Ti mají v některých firmách na růžích ustláno a s výší příjmu si rozhodně nemusí dělat starost.

Jak si užít Dominikánu co nejlevněji?

Jak již bylo zmíněno výše, než učiníte ukvapení rozhodnutí, vydejte se do Dominikánské republiky na pár týdnů či měsíců a udělejte si o ní vlastní obrázek. Dovolená vás nemusí stát majlant, když si ji naplánujete a zařídíte vlastními silami bez asistence cestovní kanceláře.

Ceny letenek se mohou velmi lišit podle toho, kdy a kde je rezervujete. Hlavní turistická sezóna probíhá od prosince do dubna, kdy průměrné teploty dosahují kolem 25 °C a není zde extrémní vlhko. Počítejte však s přívalem turistů.

Dobrá zpráva pro šetřílky je, že jednosměrnou letenku z Prahy na Dominikánskou republiku lze sehnat i pod 7 tisíc korun. Podívat se můžete například na kiwi.com.

Ubytování seženete levně například na longtermlettings.com, případně na webech místních realitek. Platí, že v případě delšího pronájmu zaplatíte podstatně méně. Sehnat útulný třípokojový samostatný dům v průměrné lokalitě za cenu kolem 400 USD za měsíc rozhodně není nereálné.

Měli byste do toho jít?

Radu, zda prodat všechny věci, zahodit současný život a vyrazit směrem do Karibiku, od nás nečekejte. Život na Dominikánské republice je zkrátka úplně jiný než v Česku a někomu může vyhovovat. Na druhou stranu – ač si to možná nechcete připustit – vám dříve či později některé věci začnou chybět a objevíte v sobě skryté vlastenectví. Ale pokud máte odvahu to zkusit, proč ne!

[hana-code-insert name=’article‘ /]

 

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Cestování,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky