Návštěva Dubrovníku v Chorvatsku

Lenka Němcová
22. února 2023
5 minut čtení

Vykašlete se na itinerář a prozkoumejte dlážděné uličky a svěží pobřežní krajinu chorvatského Dubrovníku.

Poloha hotelu Excelsior Dubrovnik s velkolepým panoramatem na ostrov Lokrum nemůže být ideálnější pro obdivování Jaderského oceánu.

Dlážděné ulice bez dopravy a hrdinské oblouky města jsou však vzdáleny jen několik okamžiků. Nepotřebujete mapu, protože ulice jsou kouzelně nepředvídatelné. Radím vám, abyste neměli žádný itinerář, ale následovali jednu z mnoha přátelských koček, které vás lákají k prozkoumání zajímavé uličky.

Odměnou vám často budou skryté restaurace, improvizovaná živá hudba, nenápadné kostely a spousta starobylých kamenných domů s charakteristickými střechami z oranžových tašek. Pokud budete mít štěstí, najdete jeden ze dvou barů Buza; diskrétní hospůdky označené pouze brankou v kamenných zdech. 

Staré hradby

Staré hradby existují již od středověku, ale turistický ruch se zvýšil poté, co byla tato lokalita použita jako kulisa pro seriál Hra o trůny. Vydejte se na prohlídku s místním průvodcem, abyste si prohlédli místa, kde se natáčelo, a dozvěděli se o pestré historii města, nebo si rezervujte vstupenku a projděte se po hradbách sami.

Pláže

Město je malé a obdařené spoustou přírodních krás, ale určitě se budete chtít podívat i na pláže, protože si budete chtít odpočinout od poledního slunce. Nečekejte však karibský písek, pobřeží je skalnaté, ale místo na ručník si vždycky najdete.

Ostrov Lokrum

Pokud dáváte přednost moři, v příhodném přístavu ve Starém Městě si můžete pronajmout lodě a prozkoumat vzdálenější zátoky. Na prokletý ostrov Lokrum se dostanete trajektem za pouhých deset minut, a přestože je dnes neobydlený, má zajímavou historii. Vypráví se, že na ostrově pokojně žila komunita benediktinských mnichů, dokud je v roce 1798 nevystěhovala Napoleonova vojska. Než byli vyhnáni, uvrhli kletbu na osobu, která si přivlastnila jejich posvátnou půdu.

O půl století později Lokrum koupil rakouský král Maxmilián Habsburský a klášter přeměnil na požitkářskou zahradu s exotickými stromy a pestrobarevným ptactvem, která doplňovala jeho extravagantní životní styl.

Brzy poté byl požádán, aby se stal císařem Mexika, kde jeho nedostatek politického úsudku a etiky vedl k jeho pádu. Jeho žena zešílela ze stresu a nakonec byl popraven republikány, přičemž místní pověrčiví obyvatelé věřili, že jeho smrt způsobila kletba ostrova. Nyní je Lokrum plný jednodenních turistů, kteří se sem jezdí kochat zahradami, přátelskými pávy a slaným jezerem „mrtvého moře“.

Pronajměte si loď

Pokud se chcete vyhnout davům, pronajměte si člun a prozkoumejte Elafitské ostrovy, úchvatné souostroví třinácti ostrovů, které jsou považovány za strážce dubrovnického moře. Pouze tři z ostrůvků jsou obydlené: Šipan, Lopud a Koločep a tyto přátelské rybářské přístavy vítají návštěvníky a na pobřeží mají místní restaurace. Zatímco ostatní jsou neobydlené a představují skrytý kousek ráje, kde se můžete opalovat, šnorchlovat nebo si užívat samoty.

Mali Ston a Ston

Dubrovník je plný mořských plodů, kamkoli se vydáte, a pouhou hodinu cesty od Starého města se nachází malá zátoka Mali Ston, kde se nacházejí pravděpodobně nejlepší ústřice a mušle v zemi.  

Na tradiční plovoucí lodi Mali Ston Oysters můžete zažít sběr ústřic s místním pěstitelem a ochutnat čerstvě vyloupané ústřice, slávky, chléb a víno.

Ston je opředen historií a kdysi se nacházel na obranné linii na ochranu před tureckým útokem; dnes se ohnivých šípů a dělových koulí dočkáte pouze při každoročních oslavách bitvy u Svaté Eleny, které končí nočním veselím a divadelním představením. Můžete si projít 5,5 km dlouhou „Velkou evropskou zeď“ a navštívit strážní věž a pevnost z první ruky.

Údolí řeky Konavle

Údolí Konavle, které se nachází jižně od Dubrovníku, leží ve stínu pohoří Sniježnica a nabízí zcela jinou atmosféru. Tento pohádkový region, posetý vinicemi, farmami a tradičními vesničkami, nabízí vynikající pěší turistiku, přátelské místní obyvatele a folklórní tradice.

Skládá se ze šesti měst: Cavtat, Čilipi, Popovici, Ljuta, Gruda a Molunat stojí za 30 minut jízdy autem, abyste si prohlédli krajinu a pozorovali tradiční řemesla, tance a lidovou hudbu. V Kameni Dvori se můžete dokonce zúčastnit kurzu vaření a pochutnat si na místním pokrmu, který vytvoříte.

Nasbíráte si sezónní ovoce a zeleninu z jejich pozemku a vytvoříte ručně vyráběné těstoviny, salát, čerstvý chléb a ten nejlahodnější jablečný koláč, jaký jsem kdy ochutnala!

Dubrovník má co nabídnout po celý rok, od ochutnávky vína v hotelu Supetar, přes každoroční maratony a triatlony až po kulturní akce a hudební festivaly. Možnost, že narazíte na slavnou tvář, je také docela vysoká!

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Cestování,

Poslední aktualizace:  6. února 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky