Netradiční a extrémní závislosti: Některé jsou nevinné, jiné vážně ohrožují zdraví
Závislost je většinou plíživá nemoc, kterou nejčastěji spojujeme s drogami, s kouřením nebo také s jídlem. U všech těchto „pokušení“ si její vznik dokážeme poměrně jednoduše představit, pojmenovat, a tak nějak samozřejmě také odůvodnit jako chvilkový únik z úzkostí a stresu. Jak dlouho takové uvolnění vydrží a jak rychle se stává závislostí, je zcela individuální. Vysvětlení pro závislost na pojídání toaletního papíru, popela zemřelých, stejně jako např. na plastických operacích či panenkách je v principu stejné, ale pochopení proto hledáte jen těžko.
Přehnané nároky na vzhled vedou k závislosti na opalování a plastických operacích
Určitě jste se už také setkali s názorem, že v současné době není až tak důležité, co děláte, ale jak působíte a vypadáte, když pomyslně, vcházíte do dveří. Přesně to je ornou půdou pro poruchy příjmu potravy, závislosti na make upu nebo na opalování v soláriu. Touha po vizuální dokonalosti se postupně mění v chorobnou úzkost ze stárnutí. V krajních případech se dostáváme až k závislosti na plastických operacích. U závislosti na make upu takové nebezpečí nehrozí. Je to jen finančně nákladná záležitost spojená s náporem na pleť. V případě závislosti na co nejtmavším odstínu kůže už jde však o reálné riziko rakoviny kůže a podporu předčasného stárnutí. Co se týče závislosti na plastických operacích, tady už se dostáváme často přímo k operačnímu zákroku do těla. Ten sice po zotavení může vypadat skvěle, ale je třeba myslet na to, že proces stárnutí zastavit nelze, a tak jsou tu pouze dvě možnosti smířit se s tím, jak se plastika bude vyvíjet spolu s tělem nebo chodit na pravidelné rekonstrukce. Pomineme-li bolest a finanční náklady asi nikdo nechce vypadat tak nepřirozeně jako známí Barbie a Ken as Pixee Fox a Justin Jedlica nebo vysloveně odstrašující případ Rodrigo Alves. Na nich je však nejlépe poznat, že na vlastní přirozenosti opravdu něco je.
Závislost na panenkách jako náhrada za partnera či dítě
Zdánlivě neškodné sběratelství dokonalých panenek v sobě skrývá také závislost. Ta může vzniknout z touhy po dítěti nebo nějakého traumatického zážitku v souvislosti s mateřstvím. Miminkovská panenka umí být dnes již téměř dokonalou kopií skutečného dítěte. Je schopná se dožadovat krmení, přebalování i mazlení, a tak snadno zastoupí živé dítě, kterým ve skutečnosti není. Posilování mateřských pudů tímto způsobem pochopitelně vytváří závislost. Existují však také dospěle vypadající panenky, které nahrazují dokonalou přítelkyni. S takovou závislostí se můžeme setkat u osamělých mužů středního věku, kteří mají problém se skutečným navazováním kontaktů s cizími lidmi nejen opačného pohlaví. Pro takové jedince je mnohem jednodušší vytvořit si dokonalého umělého partnera, kterého oblékají, pečují o něj a dokonce panence vytváří i společný program, který si takto ve dvou užívají.
Autopedofilie – závislost na batolecím způsobu života
Asi každého z nás občas napadne, že by chtěl být zase zpátky úplně malým dítětem, aby se o nás všichni starali a nemuseli jsme se absolutně nic řešit. To, že v sobě po celý život udržujeme, svým způsobem malé děti se hodí, zejména při vlastním rodičovství. Když to ovšem někdo dotáhne k dokonalosti v tom smyslu, že vyžaduje spánek ve zvětšené dětské postýlce, libuje si v nošení plínek a při usínání si rád dopřává péči v podobě poplácávání po „zadečku“, je to přinejmenším zvláštní. Takové chování je dokonce považováno za sexuální úchylku. Podstata se ale dá se to vysvětlit i tak, že tito lide jsou velmi stresovaní nedostatkem absolutní pozornosti v běžném životě. Nechtějí se o nic a nikoho dělit, nechtějí se ničemu přizpůsobovat a vyžadují maximální pohodlí a jen příjemnou péči.
Sebepoškozování závislostí na pojídání bizarních věcí
Řešení úzkostí a stresu jídlem je známá věc, která může snadno přejít do extrému ve formě bulimie – chorobného přejídání s následkem nuceného zvracení. Možná vás překvapí je závislost na pojídání věcí, které k jídlu rozhodně nejsou. Jedná se o psychickou poruchu stresového původu. Typickými příklady jsou toaletní papír, popel zemřelých, prací prášek, ale také sklo, hlína nebo exkrementy. Toto vše může takto závislým lidem nenávratně poškodit zdraví, proto je nutné okamžitě vše řešit s odborníky.
Ať už se jedná o běžnější závislosti nebo některé z těch pro nás podivných, všímejte si lidí kolem sebe. Můžete tak jednoduše předcházet nebo dokonce zabránit dlouhodobému problému či rovnou neštěstí, které nejde vrátit zpět.