Největší mýty a fakta o tloustnutí a hubnutí

Adam Valový
20. srpna 2019
5 minut čtení

Hlídat si optimální váhu je důležité jak pro fyzickou, tak i pro psychickou kondici. Když jsme se sebou spokojení, nepřemýšlíme a nepochybujeme o tom, jestli je něco špatně a všechno jde tak nějak samo od ruky. Co dělat proto, abychom se cítili dobře a jak si nejlépe přizpůsobit zdraví životní styl tomu, co potřebujeme v každém dni zvládnout, je věčné téma. Jak si ale ze všech osvědčených rad vybrat ty, kterým se dá věřit? Každý člověk je jiný a s tím souvisí i individuální přístup, k životnímu stylu. Nejprve racionálně přemýšlejte o tom, co si o změnách v jídelníčku přečtete, než je začnete zkoušet přímo na sobě. Předejdete tím zažívacím problémům i známému jojo efektu. Na příkladech vám snadno ukážeme, jak se zaručené recepty na hubnutí, snadno mění v pevný základ pro budoucí kila navíc.

Magická 17. hodina pro ukončení denního příjmu potravy

 

To, že každé jídlo, které sníte po 17. h, se automaticky mění v nechtěné tuky, je naprostý nesmysl. Mnohem víc záleží na tom, jaký výdej energie máte během dne, z čeho se večeře skládá, ale také, kdy chodíte večer spát. Samozřejmě, že když si v osm večer dáte knedlo, zelo, vepřo, pravděpodobně přiberete, ale lehká večeře podávaná 3 – 4 hodiny před spaním do správného stravovacího režimu patří. Vynecháním tohoto chodu vlastně hladovíte a tím si vědomě zpomalujete svůj metabolismus. Organismus se tomu přizpůsobí. Během dne tak více vytváří tukové zásoby, než je spaluje. Dělá to automaticky ze „strachu“, že večer živiny nedostane, díky tomu může mít večerní hladovka i opačný efekt.

Ani light potraviny nemůžeme jíst v jakémkoliv množství

Light potraviny jsou jen odlehčené nikoli bez kalorií, proto i u nich záleží na složení. Přečtěte si ho, abyste se dozvěděli, čím jsou tuky a cukry nahrazovány. Tím také zjistíte kalorickou hodnotu. Pak už je rovnice jednoduchá, chcete-li hubnout i u light potravin si hlídejte kdy a kolik toho sníte. Pokud to neuděláte, klidně se vám může stát, že přes veškerou snahu váha zůstane stejná nebo se dokonce zvýší.

Hubnutí hladovkou je nejrychlejší cesta k jojo efektu

Trápit se hladověním vážně nemá význam. Sice máte okamžitý pocit, že ztrácíte na váze, ale ve skutečnosti první tři dny ztrácíte pouze vodu a ani deko tuku. Jediné čeho docílíte je chřipkový pocit, špatná nálada a při dlouhodobějším hladovění si přivodíte mnoho zdravotních problémů. Mnohem účinnější je hodně pít a jíst častěji malé porce zdravého nízkokalorického jídla v kombinaci s pravidelným pohybem. I postupně přecházení z hladovky na normální stravovací režim bude mít vždy za následek rychlé přibývání na váze. Nechoďte zbytečně naproti zažívacím potížím, hubnout se vyplatí pomalu a dlouhodobě. Jojo efekt bude mít i krátkodobé střídání různých módních diet. Úprava jídelníčku by nikdy neměla být jen cílené nutné zlo, které prostě nějak přežijete, abyste se mohli za chvíli vrátit ke svým oblíbeným kalorickým bombám. Chcete-li být úspěšní, berte dietu jako nový životní styl, ve kterém posléze opravdu občas zhřešíte.

Cukry a tuky nejsou jed ale potřebná energie

V současnosti se velmi často setkáváme s extrémními názory, že cukry a tuky jsou největšími zabijáky a nejlépe bychom je měli z jídla úplně vyloučit. Pravdou ale je, že obě tyto složky lidské tělo nutně potřebuje, aby mohlo fungovat. Cukry a tuky jsou dodavateli energie, a zajišťují správnou funkci mozku a nervového systému. Opět je třeba jen uvažovat o množství, původu a formě ,ve které si je dopřáváme. Například cenné nenasycené tuky z ryb, oříšků nebo různých semínek si lidský organismus sám vytvořit nedokáže a je nutné mu jej dodávat. A co se týče cukru, ideální je v přirozené formě, tedy v ovoci.

Snad se mám podařilo vás přesvědčit, že všechny zaručeně snadné a rychlé způsoby, jak donutit váhu, aby ukázala o něco menší číslo, se stejně jednoduše dokáží otočit proti vám. Nehazardujte nesmyslně se svým zdravím a dejte raději přednost pravidelnému pohybu, pitnému režimu a zdravější stravě. Vyplatí se to.

Zdroje obrázků: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky