Obecní drátový rozhlas ještě nevymizel

Lenka Němcová
27. března 2021
2 minuty čtení

Trendem je zbavovat se kabelů a všechno, co jde, řešit bezdrátově. Přesto je v ČR spousta obcí, kde ještě využívají klasický drátový obecní rozhlas. I ten se dnes stále instaluje, v některých situacích prostě není moc na výběr.

Bezdrátový rozhlas je skvělý, moderní, ale dražší a náročnější na servisní zásahy. Bezdrátové rozhlasy obsahují problematické VF jednotky a akumulátory, jež vyžadují servis. I tohle jsou důvody, proč se některé obce rozhodnou pro obecní drátový rozhlas. Obvykle si toto rozhodnutí neodhlasují samy, doporučí jim ho odborníci, kteří vědí, co dělají.

Také drátový rozhlas má své nevýhody

Abychom tu ovšem neuváděli pouze nevýhody bezdrátového řešení, je nutné věci uvést na pravou míru. Drátové rozhlasy mohou způsobovat problémy třeba při bouřce, kdy jeden blesk zničí celý rozhlas, nebo při vichřici, kdy popadané stromy a sloupy přeruší vedení. Vždy je tedy třeba vzít v úvahu všechna kritéria a také rozmístění a polohu obce. Rozhodnutí, zda rozhlas drátový, či bezdrátový, by měl rozhodně dělat profesionál.

Z čeho se skládá drátový rozhlas?

Základem drátového rozhlasu je 100V zesilovač (ústředna) se vstupem na mikrofon, případně MIX pultem atd. Dále je potřeba vedení, ideální by bylo v zemi, to se však finančně nevyplatí, takže obvykle se kabely tahají vzduchem po sloupech. O zvuk se pak starají tlakové reproduktory. Výkon ústředny, počty a rozmístění reproduktorů i délku kabelového vedení je pokaždé třeba volit individuálně podle konkrétních podmínek.

Obraťte se na odborníky

Drátový rozhlas pro města a obce pomůže navrhnout například společnost EL-MIK, která funguje již od roku 1994. Její hlavní oblastí působení je právě rozhlasová a ozvučovací technika, kterou montuje nejen pro města a obce, nýbrž také kulturní domy, stadiony, sportovní komplexy, smuteční a obřadní síně, nádraží apod. Řešení navrhuje vždy na míru a po domluvě se zákazníkem.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  15. dubna 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky