Ostrov Thanda nabízí ekologicky laděný únik za exotikou. Navíc v luxusním balení

Adam Valový
16. dubna 2024
4 minuty čtení

Ostrov Thanda (informace o něm najdete také pod názvy Shungumbili a Shungi Mbili) je malá hromada písku u tanzanského pobřeží. Přesto je o něm slyšet, protože nabízí luxusní únik pro hrstku náročných hostů a zároveň slouží jako maják udržitelného cestovního ruchu. Toto exkluzivní sídlo, které si musíte pronajmout celé (ceny začínají na 33 000 dolarech za noc), navíc sdílíte s některými z nejmajestátnějších tvorů na světě, včetně žraloka velrybího, největšího žijícího žraloka na Zemi.

Luxus s etickým pozadím

Thanda se nachází v soukromé mořské rezervaci s přísným programem ochrany a obnovy, který přináší užitek jak návštěvníkům, tak i okolním ostrovním komunitám. Ostrov je vzdálen 30 minut letu vrtulníkem od největšího tanzanského města Dar es Salaam.

Hotel Thanda Island je dílem švédských podnikatelů Dana a Christin Olofssonových a funguje od roku 2016. „Chtěli jsme vytvořit dokonalý únik,“ říká generální manažerka Antigone Meda. Typickými hosty ostrova jsou vícegenerační rodiny a skupiny přátel, kteří obvykle tráví na ostrově pět až osm nocí.

Ubytování na ostrově zahrnuje vilu a dvě plážové chaty pod širým nebem. „Vila byla velmi inspirována plážovým domem Kennedyových,“ říká Meda s odkazem na sídlo v Cape Cod, které patřilo rodině JFK. „Vyzařuje z ní plážová romantika, nostalgie s nádechem východoafrického stylu.“ Meda dodává, že Thanda se snaží být co nejvíce soběstačná. Má vlastní odsolovací zařízení na mořskou vodu, sbírá dešťovou vodu a je napájena největší off-grid solární farmou v Tanzanii. Organický odpad se přeměňuje na kompost.

courtesy Thanda Island

Udržitelnost a oceánské zázraky

Udržitelnost hotelu však není jen lákadlem pro ekologicky smýšlející cestovatele. Ostrov se nachází v mořském parku Mafia Island, konkrétně v mořské rezervaci Shungimbili Island, kterou mohou hosté během svého pobytu exkluzivně využívat.

Kromě relaxace na bílých písečných plážích se na ostrově můžete věnovat vodním sportům jako je vodní lyžování, jízda na vodních skútrech, kajaky, plachtění, windsurfing a kitesurfing. Největšími lákadly jsou však potápění a šnorchlování. Žraloci velrybí, keporkaci a útesoví žraloci černoploutví se běžně vyskytují jen kousek od pobřeží.

courtesy Thanda Island

O tyto druhy se stará ostrovní program ochrany přírody, který v roce 2017 najal mořského biologa a od té doby se značně rozrostl, včetně partnerství s Tanzanskou jednotkou pro mořské parky a rezervace.

Na samotném ostrově se nachází chráněná oblast pro hnízdění želv (žije zde pět druhů želv, od roku 2017 se zde líhnou želvy zelenavé), ale většina práce se odehrává v moři.

Hassan Jumbe, mistr potápění na Thandě, pracuje na projektu obnovy korálů. Deset minut plavby lodí od ostrova se nachází korálová školka, o kterou se Jumbe stará. Nalezené úlomky korálů se rozřežou na menší kousky, připevní se na lana visící na plovoucích pontonech a nechají se růst. Další technika spočívá v připevnění malých korálů k mořskému dnu, aby měly prostor k růstu.

Thanda Island je jedinečnou destinací, která spojuje luxusní ubytování s hlubokým závazkem k ochraně životního prostředí. Nabízí hostům nezapomenutelný zážitek a zároveň pomáhá chránit mořský ekosystém pro budoucí generace.

Zdroj: edition.cnn.com, forbes.com

Kategorie:

Cestování, Exotika,

Poslední aktualizace:  16. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky