Starway to Heaven na ostrově Oahu budou kompletně odstraněny

Vladislav Musílek
16. dubna 2024
4 minuty čtení

Známé schody na ostrově Oahu, které každoročně lákaly řadu dobrodruhů, budou odstraněny. Důvodem je porušování zákazu vstupu, vážné úrazy a znečišťování okolí ilegální turistické atrakce.

Cesta Starway to Heaven na Oahu, známá také jako Haiku Stairs, která se vinula po úzkých hřebenech pohoří Koolau pomocí 3 922 ocelových schodů, byla od roku 1987 oficiálně uzavřena. Přestože za její překročení hrozila pokuta ve výši 1 000 dolarů, tisíce odvážlivců stále toužily po pohledu ostrov z vrcholu cesty. Díky sociálním médiím se stala stezka nejen známou, ale také velmi populární.

Podle tiskové zprávy města a okresu Honolulu se proces demontáže „stárnoucí úzké kovové konstrukce“ zahájí odstraněním více než 600 modulů schodišť. Celkově se odhaduje, že projekt bude trvat šest měsíců.

Starosta Honolulu, Rick Blangiardi, během středečního prohlášení uvedl, že rozhodnutí o odstranění je „dlouho očekávané“.

„K tomuto kroku jsme se rozhodli s ohledem na naše spoluobčany žijící v okolí vstupu na schody, s ohledem na naši aina (zem) a s ohledem na budoucnost a minulost Haiku komunity,“ dodal.

Město a okres Honolulu jednomyslně přijaly usnesení č. 21-154 v roce 2021, kterým se zavázaly k odstranění schodů, aby zlepšily kvalitu života místních obyvatel, zvýšily veřejnou bezpečnost a zachovaly přírodní krásy údolí Haiku.

Esther Kiaaina, místopředsedkyně městské rady Honolulu, která představila toto usnesení, označila projekt během tiskové konference podle Hawaii New Now za „novou éru pro údolí Haiku“ a společné rozhodnutí o odstranění schodů považovala za „prospěšné pro celou komunitu“.

„Po desetiletích, kdy se komunita snažila upozornit na problém, jsme byli povinni učinit rozhodnutí, které vím, že se některým nebude líbit, ale museli jsme zvážit mnoho faktorů,“ řekla Kiaaina, která se účastní diskusí o správě pozemků pro schody v Haiku po dobu více než dvou desetiletí, pro USA TODAY. Popisuje to jako „těžké rozhodnutí“.

Místní obyvatelé žijící v blízkosti schodů se desetiletí stěžovali na rušení způsobené turisty, kteří často přeskočili ploty a vnikali na soukromé pozemky uprostřed noci, aby zachytili východ slunce. Někteří turisté blokovali příjezdové cesty a vandalizovali nebo močili na cizí pozemky, uvádí se v usnesení.

Od srpna 2017 do března 2020 policie zastavila 11 427 lidí, kteří se pokusili projet okolními čtvrtěmi.

Tato stezka je známá svými strmými skalami a nepředvídatelnými povětrnostními podmínkami, což ji činí extrémně nebezpečnou. I malá chyba může mít za následek nutnost zásahu vrtulníku, i když zatím nebyly zaznamenány žádné úmrtí. Od roku 2010 do roku 2022 bylo z této stezky zachráněno více než 188 lidí, přičemž všechny náklady hradili daňoví poplatníci. Vzhledem k tomu, že záchrana vrtulníkem stojí tisíce dolarů, byl loni předložen návrh zákona, aby si lidé své záchrany hradili sami, ale nebyl schválen.

Vedle demontáže schodů zahrnuje projekt také obnovu původních rostlin v postižených oblastech. Část konstrukce bude zachována jako připomínka historického významu schodiště jako přístupové cesty pro vojáky během druhé světové války.

Město zdůraznilo, že během dekonstrukce se schody stávají ještě nebezpečnějšími a „představují okamžitou hrozbu pro bezpečnost“ každého, kdo by se pokusil absolvovat konečnou trasu.

Zdroj: usatoday.com, dennyandnikki.com

Kategorie:

Cestování, USA,

Poslední aktualizace:  16. dubna 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky