Peccioli: Toskánský klenot, o kterém neví ani Italové

Adam Valový
1. května 2024
4 minuty čtení

Hledáte autentickou italskou vesničku, která uchvátí svou krásou a zároveň nabídne něco neobvyklého? Pak je Peccioli, nedaleko Pisy, ideálním místem pro vás. Toto malebné městečko s 5 000 obyvateli se pyšní bohatou středověkou historií, která se snoubí s moderním uměním a inovativními technologiemi.

Peccioli se v roce 2023 stalo vítězem prestižní soutěže „Il Borgo dei Borghi“, která oceňuje nejkrásnější vesničky Itálie. A není divu! Projděte se úzkými uličkami lemovanými starobylými cihlovými domy a kochejte se impozantní zvonicí San Verano z 12. století.

italyreview.com

Ale Peccioli není jen o historii. V posledních letech se vesnička proměnila v centrum moderního umění pod širým nebem. Mezi nejznámější díla patří „Obři z Peccioli“ polského umělce Miroslawa Balky a „Nekonečný západ slunce“ Itala Patricka Tuttofuoco. V roce 2023 bylo otevřeno také Muzeum současného umění pod širým nebem (MACCA) s rozsáhlou sbírkou děl od umělců z celého světa.

peccioli.net

Peccioli se zároveň hlásí k udržitelnosti. Město zavedlo řadu inovativních technologií, jako je sdílení aut v centru města a roboti, kteří sbírají odpad a dělají nákupy pro starší a hendikepované obyvatele. Starosta Peccioli má ambiciózní plán dovést uhlíkovou stopu města do roku 2030 na 0 %. Také se zkoumá možnost využití odpadních materiálů ve stavebnictví.

Okolí Peccioli: co navštívit

Peccioli nabízí mnoho zajímavostí, ale i jeho okolí skrývá poklady, které stojí za to prozkoumat. Zde je několik tipů:

Milovníci historie si přijdou na své v:

  • Amfiteátru Fonte Mazzola: Toto impozantní divadlo s více než 2000 místy je postaveno ve stylu starověkých řeckých divadel a nabízí úchvatný výhled na okolní krajinu. Nezapomeňte se podívat na sochu „Presenza“, jednoho z obrů Peccioli, která na amfiteátr dohlíží.
  • Muzeu sakrálního umění: Toto útulné muzeum, které se nachází uvnitř kostela San Verano, ukrývá významná náboženská díla sahající až do 12. století, včetně Madony s dítětem od Enrica di Tedice a sbírky sakrálních šperků.
  • Muzeu Palazzo Pretorio:V tomto muzeu, které dříve sloužilo jako sídlo vládních úřadů, se nachází sbírka Bigazzi, jež zahrnuje převážně ruské ikony z 18. až počátku 20. století a sbírku rytin a litografií z 20. století.
  • Archeologickém muzeu:Toto muzeum, otevřené v roce 2004 za účelem uchování artefaktů nalezených v nedaleké lokalitě Ortaglia, vystavuje jedinečnou sbírku etruských předmětů a exponátů z jiných období, včetně slavné starořecké mísy, která je pravděpodobně dílem slavného řeckého malíře Makrona.

Pro ty, kteří hledají něco jiného:

  • Vinařství v okolí: Peccioli se nachází v srdci vinařské oblasti Chianti, takže si nenechte ujít příležitost navštívit některé z místních vinařství a ochutnat lahodná vína. Mnoho vinařství nabízí prohlídky s průvodcem a degustace.
  • Pěší turistika a cyklistika: Okolí Peccioli protkává síť turistických a cyklistických stezek, které vedou malebnou krajinou Toskánska. Můžete se tak vydat na prozkoumání vinic, olivových hájů a lesů.
  • Údolí Val d’Orcia: Toto údolí, které se nachází nedaleko od Peccioli, je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je známé svými malebnými kopci, vesničkami a památkami. Určitě navštivte Pienzu, Montalcino a San Quirico d’Orcia.
  • Siena: Toto historické město, které se nachází přibližně hodinu jízdy od Peccioli, je domovem úchvatné katedrály Piazza del Campo a dalších památek. Nenechte si ujít Palio di Siena, dostihy koní, které se konají dvakrát ročně.

Peccioli je fascinující vesnička, která vás okouzlí svou krásou, historií, moderním uměním a inovativním přístupem k životnímu prostředí. Neváhejte se sem vydat a objevit tento skrytý toskánský klenot!

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Cestování, Evropa, Itálie,

Poslední aktualizace:  1. května 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky