Pod mořem do Afriky! Vlakem z Madridu do Casablanky za 5,5 hodiny?

Adam Valový
30. dubna 2024
3 minuty čtení

Představte si, že sedíte ve vlaku a za oknem se vám míhá úchvatná scenérie podmořského světa. Žádný sen, ale možná už brzy realita! Obrovský 27kilometrový tunel by mohl v nejbližších letech spojit Španělsko s Marokem a zkrátit cestu mezi Madridem a Casablankou na pouhých 5,5 hodiny.

Tunel, o kterém se poprvé snilo už v roce 1979, by navazoval na stávající španělské vysokorychlostní tratě a na novou marockou vysokorychlostní železnici mezi Casablankou a Tangerem. Trasa by vedla z hlavního nádraží v Madridu přes Algeciras a Gibraltarský průliv do Tangeru a Casablanky. Cesta vlakem by tak byla mnohem rychlejší a pohodlnější než autem (až 12 hodin s trajektem).

Projekt, jehož oficiální cena by se mohla vyšplhat až na 6 miliard eur (cca 150 mld. Kč), má ambiciózní cíl: otevření do roku 2030, kdy se Španělsko, Portugalsko a Maroko stanou hostiteli mistrovství světa ve fotbale.

Přestože se o projektu mluví už desítky let, teprve nedávno marocká Národní společnost pro studium Gibraltarského průlivu (SNED) a její španělský protějšek SECEGSA zveřejnily detailnější plány a zahájily průzkumy v oblasti.

„Dáme podnět ke studiím projektu pevného spojení Gibraltarského průlivu, který obě země iniciovaly před čtyřiceti lety,“ slibuje Raquel Sánchezová, bývalá španělská ministryně dopravy. „Je to strategický projekt pro Španělsko a Maroko, ale také pro Evropu a Afriku.“

Než se ale vlak snů stane realitou, je nutné vyřešit několik výzev. Nejkratší trasa mezi oběma kontinenty je zároveň nejhlubší, s hloubkou vody až 900 metrů. Dalším problémem je seismická aktivita v oblasti, která je způsobena srážkou euroasijské a africké desky.

I přes tyto překážky je projekt podmořského tunelu vzrušující vizí, která by mohla revolučním způsobem změnit dopravu mezi Evropou a Afrikou. A kdo ví, třeba se za pár let budete moci vydat na výlet vlakem z Madridu do Casablanky a cestou si prohlédnout úchvatné podmořské scenérie!

Mezitím se chystá i několik dalších zajímavých vlakových projektů. Za 2,4 miliardy eur se plánuje vybudovat vlaková trasa podél španělského pobřeží, která spojí Malagu a Marbellu. A minulý měsíc byl zahájen provoz nového nočního vlaku z Bruselu do Prahy, který cestu zvládne za 15 hodin.

Ať už se chystáte do zahraničí, nebo chcete jen prozkoumat krásy Velké Británie, vlak vám může nabídnout pohodlný a zábavný způsob cestování. Například se chystá otevření 35milionové železniční atrakce s dobrodružným parkem a atrakcemi s vlakovou tematikou. Tak na co ještě čekáte? Nasedněte na vlak a vydejte se na cestu!

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Poslední aktualizace:  30. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky