Afghánistán se otevírá turistům: Taliban sází na růst cestovního ruchu i přes přetrvávající problémy

Adam Valový
30. dubna 2024
4 minuty čtení

Tisíce zahraničních turistů každoročně navštěvují Afghánistán a Taliban chce toto číslo ještě zvýšit. Vláda země, která je na mezinárodní scéně izolovaná kvůli omezením uvaleným na ženy a dívky, se potýká s ekonomickými problémy a špatnou infrastrukturou. Přesto věří, že cestovní ruch může být klíčem k oživení země.

V roce 2022 navštívilo Afghánistán 2 300 turistů, což je oproti 691 turistům v roce 2021 nárůst o 232 %. Vláda doufá, že v letošním roce tento počet ještě zdvojnásobí.

Nárůst turismu s sebou přináší i řadu výzev. Získat vízum je obtížné a drahé a mnoho zemí s Afghánistánem přerušilo diplomatické styky. Infrastruktura země je v dezolátním stavu a silnice v některých částech země neexistují nebo jsou v nepoužitelném stavu. Letecké společnosti se afghánskému vzdušnému prostoru většinou vyhýbají.

Navzdory těmto výzvám je Taliban odhodlán rozvíjet cestovní ruch. V Kábulu byla otevřena nová turistická škola, která má studenty vychovávat v průvodcích a pracovnících v pohostinství. Vláda se také snaží zavést víza při příjezdu pro turisty a zlepšit infrastrukturu země.

Někteří odborníci na cestovní ruch však varují, že Taliban musí udělat více pro zlepšení postavení žen v afghánské společnosti. Ženy v Afghánistánu podléhají přísným omezením, včetně povinnosti nosit hidžáb a zákazu cestovat bez doprovodu muže. Tyto restrikce odrazují mnoho potenciálních turistů, zejména ženy, od návštěvy země.

„Návštěva Afghánistánu by neměla být vnímána jako podpora jakékoli konkrétní vlády nebo politického režimu,“ říká Shane Horan, zakladatel cestovní kanceláře Rocky Road Travel. „V konečném důsledku by mělo být cílem podporovat odpovědné postupy v cestovním ruchu, které pozitivně přispívají k místní ekonomice a podporují vzájemný respekt a porozumění, a zároveň si uvědomovat širší politické souvislosti v Afghánistánu.“

Zda se Talibanu podaří proměnit Afghánistán v turistickou destinaci, se teprve uvidí. Je však zřejmé, že cestovní ruch je pro budoucnost země klíčový.

Co je potřeba vzít v úvahu:

  • Taliban zavedl pro ženy přísná pravidla oblékání a vyžaduje, aby při cestování měly mužského doprovodu.
  • Získat vízum do Afghánistánu je obtížné a drahé.
  • Infrastruktura země je v dezolátním stavu a silnice v některých částech země neexistují nebo jsou v nepoužitelném stavu.
  • Letecké společnosti se afghánskému vzdušnému prostoru většinou vyhýbají.
  • Taliban se snaží rozvíjet cestovní ruch a v Kábulu otevřel novou turistickou školu.
  • Někteří odborníci na cestovní ruch varují, že Taliban musí udělat více pro zlepšení postavení žen v afghánské společnosti.

Afghánistán má jistě potenciál, aby se zařadil mezi oblíbené turistické destinace. Země má bohatou historii a kulturu, ohromující krajinu a přátelské lidi. Pokud však chce Taliban skutečně dosáhnout svých cílů v oblasti cestovního ruchu, bude muset udělat více pro zlepšení postavení žen v afghánské společnosti.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Afghanistán, Asie, Cestování,

Poslední aktualizace:  30. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky