Proč mají zvířata ocas?

Adam Valový
24. ledna 2023
7 minut čtení

Zvířata mají ocasy z různých důvodů, jako je vyvažování, obrana, navigace, konverzace, teplo, páření a označování teritoria.

Ocas může mít různou velikost a tvar, od malého ocasu bez funkce až po obrovský ocas o délce poloviny těla zvířete.

Na základě fyziologických adaptací používají zvířata své ocasy k celé řadě faktorů. Funkce ocasu se liší v závislosti na zvířeti, a přestože některé ocasy vyrostly z mnoha důvodů, jiné se vyvinuly pro konkrétní účel.

V tomto příspěvku si projdeme některé z nejdůležitějších rolí ocasů a také konkrétní příklady toho, jak je zvířata využívají ve svém prostředí.

Původ prvních lidí a ocasů

Když první lidé začali žít na zemi, ocas už nebyl nutný, stejně jako když naši předkové žili na stromech.

Na stromech jsme už nemuseli pobývat, takže užitečnost ocasu byla omezena. Ve skutečnosti by byl překážkou snadného pohybu, proto během mnoha generací vymizel. Stále máme ocasní kost, která nás podpírá při sezení, ale už není vidět.

Zvířata si ponechávají ocasy od doby, kdy je ještě mohou používat. Nicméně všechna zvířata používají ocas k různým úkolům, z nichž nejčastější je vyvažování, obrana a navigace. Jen několik ochočených zvířat využívá svůj ocas k interakci a sdílení emocí.

Vzácně se rodí novorozenci s něčím, co vypadá jako ocas. To však není tento případ. Většinou jsou tyto „ocásky“ nádory, cysty nebo parazitická dvojčata. Jsou skutečným prodloužením páteře, jsou však zcela bez kostí, tvoří je měkký tunel složený výhradně z tuku a tkáně.

Rozštěp páteře je malformace páteře, která způsobuje vznik těchto typů ocásků. Lékaři v takových případech ocásek chirurgicky odříznou, aniž by došlo k poškození dítěte.

K čemu slouží zvířecí ocas?

Je těžké přesně odhadnout, kolik rolí ocasy plní, protože jich je mnoho. Zatímco některé ocasy se vyvinuly, aby plnily určitou povinnost nebo splňovaly biologickou potřebu, účel jiných ocasů není znám.

Dosažení rovnováhy

Ocas podporuje živočichy při vyvažování, což je jednou z nejpravděpodobnějších příčin jeho evoluce. Ocas jim umožňuje udržet rovnováhu v nebezpečných situacích nebo se rychle a efektivně pohybovat po nerovném terénu.

Například u koček se ocasy vyvinuly proto, aby napomáhaly stabilitě při cestování na tenkém nebo hrbolatém terénu. Kromě toho jim ocasy pomáhají udržet rovnováhu při běhu nebo skoku na kořist. Klokan při poskakování v prudkých rychlostech používá svůj ocas k udržení rovnováhy.

Kromě toho se veverky při skákání ze stromu na strom spoléhají na svůj kudrnatý ocas, který jim pomáhá udržet rovnováhu. Ocas jim v těchto situacích pomáhá při pohybu. Ocas vyvinutý pro udržení rovnováhy, nikoliv pro orientaci, by mohl určovat rozdíl mezi tím, zda se lovec zmocní kořisti, nebo zda kořist před predátorem unikne.

Jako prostředek sebeobrany

Význam ocasu jako obranného prostředku je dalším důležitým důvodem, proč se u zvířat vyvinul ocas. Predátoři si vyvinuli strategie, jak zmást, odlákat nebo odradit zvířata, která používají ocas k obraně. Například ocasy chřestýšů se vyvinuly proto, aby jim pomáhaly, upozorňovaly predátory, aby se k nim příliš nepřibližovali.

Kdykoli se keratinové chuchvalce v jejich ocase třou o sebe, vydávají chřestivý zvuk, odtud pochází výraz „chřestýš“. Někteří ještěři, jako například leguáni zelení a vousatí draci, zatím dokážou své ocasy oddělit, aby predátory zmátli. Ještěrky odloží ocas a předpokládají, že by si predátor mohl jejich ocas mylně vyložit jako snadný oběd, což jim umožní rychle utéct.

Pomáhá jim při navigaci

Ocas slouží několika živočichům jako rozhodující způsob navigace nebo jako nástroj, který jim pomáhá při složitější navigaci. Zvířata, která se při navigaci spoléhají na svůj ocas, se přizpůsobila prostředí, ve kterém by bylo cestování bez ocasu obtížné. Jedním z nejnápadnějších živočichů, kteří využívají k navigaci svůj ocas, jsou ryby.

Většina ryb se ve vodě pohybuje pomocí ocasu. Vyvíjejí sílu kýváním ocasem ze strany a změnou směru pomocí krouticích momentů a ohybů.

Jako komunikační prostředek

Některá zvířata používají ke vzájemné komunikaci ocas. Tato zvířata používají ocasy k posílání krátkých zpráv přátelům i nepřátelům, například k upozornění spojenců na okolní hrozby nebo k vyjádření emocí. Některé druhy jelenů například ukazují bílou spodní stranu ocasu jako varovné znamení před blížícím se nebezpečím.

Když bobři spatří predátory, plácnou ocasem o vodu jako hrubé varování. Každý majitel domácího zvířete navíc ví, že ocas psa může hodně prozradit o jeho duševním stavu.

Vrtící ocas značí, že je pes veselý nebo radostný, ale vlající, ochablý ocas znamená, že je pes rozrušený nebo znepokojený.

Jako pářící rituál nebo k určení teritoria

Zvířata při páření zřídkakdy používají ocas. Tito živočichové si nejspíše vyvinuli ocasy, aby se odlišili od případných protivníků při páření.

Jedním ze skvělých příkladů jsou určité druhy ptáků, například Rajka. Aby nalákali samičky, pěstují si složitá ocasní pera, kterými pečlivě mrskají sem a tam.

Na druhou stranu někteří tvorové využívají svůj ocas k tomu, aby těm ostatním samcům signalizovali, že jsou nežádoucí. Hroší samec používá svůj ocas jako rotor, kterým rozmetává svůj trus po velké oblasti a signalizuje tak ostatním samcům, že k němu nemají přístup.

Typy ocasů

Existují dva typy ocasů: předsunutý a nepředsunutý. Předsunuté ocasy mohou uchopovat a držet předměty. Předsunutý ocas slouží zvířatům jako pátá končetina.

Mnoho cestovatelů na safari to zjistilo o několik vteřin později, když jim věci zmizely přímo před očima. Nejznámějšími savci s předsazenými ocasy jsou opice. Většina ostatních zvířat má ocasy nepředsunuté.

V tomto článku jsme se zaměřili na mnoho příkladů toho, proč mají zvířata ocasy. Ocas zvířat slouží k různým účelům. My ocasy nepotřebujeme, protože my lidé tyto záležitosti zvládáme nohama a rukama.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Příroda a zvířata,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky