Rozpoznávání a léčba běžných očních problémů

Lenka Němcová
20. února 2023
4 minuty čtení

Oční lékař vám primárně doporučí kontaktní čočky nebo brýle ke korekci refrakčních vad. Pokud je však problém závažnější, doporučí také celou řadu léčebných postupů.

Příznaky a symptomy běžných očních problémů

Problémy s očima lze v počátečních fázích těžko odhalit, ale některé příznaky mohou naznačovat, že se jedná o problém. Patří mezi ně rozmazané vidění, potíže s viděním v noci nebo při jasném světle, dvojité vidění, bolesti hlavy, zvýšená citlivost na světlo a oslnění a zarudnutí očí. Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, je důležité, abyste se nechali vyšetřit u očního lékaře.

Zde jsou uvedeny některé z běžných očních problémů, které lze rozpoznat a léčit:

1. Refrakční vady

Ty jsou způsobeny tvarem oka, který ovlivňuje způsob, jakým se světlo soustředí na sítnici. Nejčastější refrakční vadou je krátkozrakost (myopie), kdy se předměty zblízka jeví jasně, ale vzdálené předměty jsou rozmazané. Mezi další typy refrakčních vad patří dalekozrakost (hyperopie) a astigmatismus.

2. Šedý zákal

Šedý zákal je zakalení čočky jednoho nebo obou očí, které může vést ke ztrátě zraku, pokud není léčeno. Nejčastějším příznakem je rozmazané nebo matné vidění, které se časem postupně zhoršuje. Mezi další příznaky patří citlivost na světlo, dvojité vidění na jednom oku, špatné noční vidění a vybledlé barvy.

3. Zelený zákal

Zelený zákal je oční onemocnění, které poškozuje zrakový nerv, a pokud není léčeno, může způsobit slepotu. Příznaky mohou zahrnovat vidění v tunelu, zvýšený oční tlak, rozmazané nebo mlhavé vidění, bolesti hlavy, nevolnost a bolest očí.

4. Věkem podmíněná makulární degenerace (AMD)

AMD je degenerativní oční onemocnění, které postihuje makulu, což je část sítnice zodpovědná za centrální vidění. Mezi příznaky může patřit rozmazané nebo zkreslené vidění, potíže s viděním při slabém osvětlení a potíže s rozpoznáváním obličejů na dálku.

5. Diabetická retinopatie

Diabetická retinopatie je běžnou komplikací diabetu, která může způsobit ztrátu zraku a slepotu. Příznaky mohou zahrnovat rozmazané vidění, potíže s viděním v noci nebo při jasném světle, plovoucí skvrny (malé skvrny, které jako by se vznášely v zorném poli) a tmavé oblasti ve středu vidění.

Diagnostika očních problémů

Oční vyšetření

Při vyšetření očí lékař použije speciální čočky a sofistikovaná zobrazovací zařízení, aby mohl detailně vyšetřit vaše oči a diagnostikovat případné problémy. V závislosti na výsledcích vyšetření mohou být doporučena další vyšetření.

Možnosti léčby

Po stanovení diagnózy s vámi lékař probere možnosti léčby. V závislosti na typu a závažnosti problému může léčba sahat od změny životního stylu až po léky nebo operaci. Pokud máte například astigmatismus, mohou vám být předepsány brýle nebo kontaktní čočky, zatímco šedý zákal lze často léčit operací.

Problémy s očima se mohou pohybovat od drobných nepříjemností až po závažné stavy ohrožující zrak. Naštěstí je možné snížit riziko vzniku mnoha běžných očních problémů zdravým životním stylem a pravidelnými prohlídkami u očního lékaře. Včasné odhalení je klíčem k prevenci ztráty zraku a zachování zraku na dlouhá léta.

Pokud jde o ochranu zraku, vyplatí se být aktivní. Ujistěte se, že znáte příznaky běžných očních problémů, a pokud se objeví nějaké problémy, navštivte očního lékaře. Díky správné diagnostice a léčbě si můžete udržet zdravé oči a těšit se z jasného vidění po mnoho let.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky