Smrtící kráska vypadá jako kobra a pochutnává si na otravném hmyzu

Adam Valový
7. června 2018
2 minuty čtení

Letní pohodičku na zahrádce může pokazit všudypřítomný hmyz. Ačkoliv nepochybujeme o významu každého živého tvora, čeho je moc, toho je příliš. Ale jak se s mouchami, vosami a dalšími zástupci hmyzí říše efektivně vypořádat? Způsobů je více, ale pokud jde o opravdu elegantní řešení, máme pro vás perfektní tip. Znáte Darlingtonii kalifornskou?

[hana-code-insert name=’article‘ /]

Darlingtonie kalifornská je jediný druh svého rodu. Krásná masožravá rostlina roste na malém území v kalifornském Oregonu a byla objevena v roce 1841. Tato vytrvalá a téměř 90 cm rostlina bývá pro svůj zjev nazývána „kobří lilie“ (angl. Cobra Lilly). Mouchám, mravencům i ostatním hmyzákům nabízí slaďoučký nektar, který je však může přijít draho. Pokud se hmyz dostane příliš daleko do nitra hlavice, zpátky se nevrátí. Enzymy mikroorganismů žijících na rostlině se postarají o rozklad kořisti a darlingtonie následně vstřebá produkty rozkladných procesů.

[hana-code-insert name=’dole‘ /]

Pěstování kobří lilie není složité, a proto jde o poměrně rozšířenou masožravku. Vyžaduje však vlhkost a určitou ochranu před vysokými teplotami. V každém případě jde o velmi atraktivní rostlinu, jejíž přítomnost rozzáří každou zahradu. Nehodilo by se jich pár i na tu vaší?

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Příroda a zvířata,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky