Stávku herců Netflix neřeší. Sází na umělou inteligenci

Adam Valový
6. srpna 2023
3 minuty čtení

Stávky a nekončící debaty mezi herci, scenáristy a hollywoodskými studii ohledně odměn a role umělé inteligence při tvorbě zábavy jsou stále na denním pořádku. V tomto zmateném kontextu se však zdá, že Netflix zaujímá netradiční postoj a rozhodl se povýšit umělou inteligenci na úplně novou úroveň.

Nová pozice, kterou Netflix nabízí, je „produktový manažer strojového učení“, a rozhodně nejde o průměrně placenou práci. Firma láká na svou stranu špičkové odborníky na umělou inteligenci nabídkou ročního platu v rozmezí 300 až 900 tisíc dolarů. To je částka, o které mohou mnozí herci a scenáristé jen snít, protože podle odborů si 87 % herců vydělá méně než 26 tisíc dolarů ročně.

Jedním z hlavních bodů debat o nasazení umělé inteligence v tvorbě zábavy je ochrana práv herců a scenáristů. Scenáristé se obávají, že by umělá inteligence mohla převzít tvorbu scénářů, což by jim mohlo snížit šance na pracovní příležitosti. Herci zase bojují za svou identitu, aby nedošlo k zneužití jejich tváří a hlasů bez jejich souhlasu.

Netflix již využilo umělou inteligenci k animování. Tento krátkometrážní film nazvaný The Dog & The boy rozhýbala AI.

Zdvojnásobení investic do umělé inteligence od Netflixu však přichází s novými výzvami. Podle inzerátu chce Netflix využívat umělou inteligenci nejen k vývoji nových algoritmů pro doporučování obsahu, ale také k „optimalizaci“ při tvorbě samotného obsahu. Co to přesně znamená, je zatím nejasné, ale herci a scenáristé se jistě obávají, že by AI mohla brát jejich místa ve tvůrčím procesu.

Reakce na tuto nabídku nejsou překvapivě příznivé. Pro mnohé herce a scenáristy působí tato výjimečná nabídka netflixovské umělé inteligence nemístně a jako provokace v době probíhajících stávek. Je to další kapitola v napjatých vztazích mezi umělou inteligencí a lidskými tvůrci, kteří se snaží bránit svá práva a svou místo ve filmovém průmyslu.

Na druhou stranu platí, že využití umělé inteligence může do zábavního průmyslu přinést i pozitivní změny. Dokáže zefektivnit produkci, pomoci najít nové perspektivy a otevřít dveře kreativním inovacím. Je však na nás, abychom zajistili, že v tomto rozvinutém technologickém světě budou práva a zájmy tvůrců i umělých inteligencí chráněna a zajištěna. Teprve pak můžeme doufat v budoucnost, ve které se oba prvky harmonicky propojí a posunou zábavu do nové éry.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Ostatní,

Poslední aktualizace:  6. srpna 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky