Zajímavosti

Stávku herců Netflix neřeší. Sází na umělou inteligenci

Stávky a nekončící debaty mezi herci, scenáristy a hollywoodskými studii ohledně odměn a role umělé inteligence při tvorbě zábavy jsou stále na denním pořádku. V tomto zmateném kontextu se však zdá, že Netflix zaujímá netradiční postoj a rozhodl se povýšit umělou inteligenci na úplně novou úroveň.

Nová pozice, kterou Netflix nabízí, je „produktový manažer strojového učení“, a rozhodně nejde o průměrně placenou práci. Firma láká na svou stranu špičkové odborníky na umělou inteligenci nabídkou ročního platu v rozmezí 300 až 900 tisíc dolarů. To je částka, o které mohou mnozí herci a scenáristé jen snít, protože podle odborů si 87 % herců vydělá méně než 26 tisíc dolarů ročně.

Jedním z hlavních bodů debat o nasazení umělé inteligence v tvorbě zábavy je ochrana práv herců a scenáristů. Scenáristé se obávají, že by umělá inteligence mohla převzít tvorbu scénářů, což by jim mohlo snížit šance na pracovní příležitosti. Herci zase bojují za svou identitu, aby nedošlo k zneužití jejich tváří a hlasů bez jejich souhlasu.

Netflix již využilo umělou inteligenci k animování. Tento krátkometrážní film nazvaný The Dog & The boy rozhýbala AI.

Zdvojnásobení investic do umělé inteligence od Netflixu však přichází s novými výzvami. Podle inzerátu chce Netflix využívat umělou inteligenci nejen k vývoji nových algoritmů pro doporučování obsahu, ale také k „optimalizaci“ při tvorbě samotného obsahu. Co to přesně znamená, je zatím nejasné, ale herci a scenáristé se jistě obávají, že by AI mohla brát jejich místa ve tvůrčím procesu.

Reakce na tuto nabídku nejsou překvapivě příznivé. Pro mnohé herce a scenáristy působí tato výjimečná nabídka netflixovské umělé inteligence nemístně a jako provokace v době probíhajících stávek. Je to další kapitola v napjatých vztazích mezi umělou inteligencí a lidskými tvůrci, kteří se snaží bránit svá práva a svou místo ve filmovém průmyslu.

Na druhou stranu platí, že využití umělé inteligence může do zábavního průmyslu přinést i pozitivní změny. Dokáže zefektivnit produkci, pomoci najít nové perspektivy a otevřít dveře kreativním inovacím. Je však na nás, abychom zajistili, že v tomto rozvinutém technologickém světě budou práva a zájmy tvůrců i umělých inteligencí chráněna a zajištěna. Teprve pak můžeme doufat v budoucnost, ve které se oba prvky harmonicky propojí a posunou zábavu do nové éry.

Další články

Tajemství v břiše: Sanju Bhagat a jeho bizarní případ parazitického dvojčete

Ind Amar Bharati zdvihl před 50 lety pravou ruku. Dodnes jí má zvdiženou!

Potápění s krokodýli: Za unikátním zážitkem do Klece smrti musíte do Austrálie

Bez tohoto komiksového stripu by Simpsonovi nikdy nevznikli

Jak vypadá nejdelší mullet na světě? Na hlavě ho má žena!

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *