Učte se ta správná slova ve správný čas

Adam Valový
22. září 2020
4 minuty čtení

Děsí vás představa dlouhých seznamů slovíček, jejichž učení patří ke konzervativním metodám výuky cizích jazyků? Nebudeme vám lhát, texty se opravdu skládají z vět a věty se skládají ze slov, takže je nepochybné, že cizí jazyky nelze ovládnout bez ovládnutí slovní zásoby. Ale máme pro vás i dobré zprávy. Tou první je, že se ani zdaleka nemusíte naučit všechna slovíčka. Použitím oblíbeného Paretova pravidla – 20 % slovní zásoby vám pokryje 80 % konverzačních potřeb. Stačí, že? Nebo jinak. V angličtině se až 65 % psaného obsahu skládá z těch samých 300 slov. Druhou dobrou zprávou je, že my víme, jak se slovíčka učit efektivně.

 

Horizontálně, či vertikálně?

 

Popřemýšlejte o tom, jestli vám vyhovuje učebnicový systém řazení témat a učení slovíček. Je totiž horizontální, staví vedle sebe (na poměrně dlouhé časové období rozvržených) deset či patnáct témat: například zařízení bytu, jídlo, lidské tělo a podobně a kolem nich dost uměle buduje monotematické konverzace. Lineárním řazením témat drží lektor studenta mírně v šachu, protože než se po roce propracujete k desátému tématu, už nevíte, co bylo na začátku. A nikdo vám nedá moc příležitostí procvičovat všechno najednou – průběžně. My v englishstay.cz jsme přesvědčeni o tom, že je lepší vystavět si slovní zásobu jinak – vertikálně. Jak? Přece tak, jak se potřebujete vyjadřovat v přirozeně se rozvíjející konverzaci. Jako když na papír kreslíte strom s hodně rozvětvenou korunou. Tematické zaměření slovní zásoby se samozřejmě může lišit dle vaší profese nebo prostředí, pro které se cizí jazyk potřebujete naučit. Ale až budete mít vystavěnou kostru, budou se vám na ni mnohem jednodušeji lepit tematické slovníčky, které se jinak ve velkých počtech a bez kontextu učí dost těžce.

 

Cestujte do anglicky mluvící země. Nejde to? Najděte si anglicky mluvící ostrovy v Čechách. A osídlete je!

 

Jestli si myslíte, že se nenaučíte pořádně anglicky, pokud v některé z anglicky mluvících zemí nestrávíte alespoň prázdniny či celý rok, možná vás vyvedeme z omylu. Vzduch v Londýně totiž neobsahuje žádné magické částečky, jejichž vdechováním si osvojíte jeho řeč. Určitě znáte nějakého cizince, který žije léta v Praze a česky stále nemluví. Někde žít a s prostředím se sžít, jsou totiž dvě rozdílné věci. Takže pokud nemůžete vy k hoře, přitáhněte horu k sobě. Například takto: využijte technologie a jejich sílu cestování v prostoru, aniž byste se zvedli ze židle. Staňte se součástí virtuálních skupin, zapište se na online konference, recenze o produktu, který se chystáte koupit, si nehledejte v češtině, nýbrž v angličtině. Stejně tak blogy nebo profily na sociálních sítích. Nalaďte si anglicky mluvící kanál v rádiu a televizi. Zapomeňte na večerní zprávy české televize, sledujte CNN!

 

A co je úplně nejlepší tip?

 

Najděte si jazykovku, která buduje anglické ostrovy na české pevnině, a pozvěte se k nim na pobyt. Podívejte se na nabídku jazykové školy englishstay.czIntenzivní kurz angličtiny je veden v systému 1-1, tedy na jednoho účastníka kurzu připadá jeden rodilý mluvčí. Jazykový trénink probíhá po dobu šesti dnů a obsahuje přes 70 hodin komunikace v angličtině s lektory z USA, Kanady, Austrálie, Velké Británie i Irska. Můžete dělat chyby, hlavně se nebojte mluvit! Je to také naposledy, kdy tyto chyby budete běžně dělat. Díky individuální komunikaci máte 12 hodin denně, abyste si ujasnili, jak se které slovíčko řekne, píše, či jak se složí správné souvětí.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  15. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky