Žralok – reálná hrozba ve vodě, nebo oběť lidského strachu a pověr?
Potkat žraloka ve vodě, je zážitek, bez kterého se raději obejdeme všichni. Tuto nechtěnou popularitu největšího mořského zabijáka mu však zajistili především horory typu Čelisti nebo Žraločí tornádo. Je pravdou, že příběh nejslavnějšího Spielbergova hororu Čelisti vychází ze skutečného příběhu, odstartoval však příliš velký strach a zbytečnou hysterii kolem četnosti napadení člověka žralokem. Ve skutečnosti pro něj lidský business se žraločím masem ploutvemi nebo zuby představuje riziko vyhynutí, zatímco kousnutí žraloka je vzácnější než úrazy páteře při vodních sportech.
„Lidožraví“ jsou pouze žralok bílý, žralok bělavý a žralok tygří
Pro člověka jsou nebezpečné pouze tři z cca 480 druhů žraloků. Je to žralok bílý nazývaný též lidožraví, žralok bělaví a žralok tygří. Neznamená to však, že míří cíleně na lidské maso. Mnohem raději si pochutnají na rybách a jiných mořských živočiších, případně uloví ptáka. Do kontaktu s člověkem se žraloci dostali vlastně náhodou. Když v dávných dobách při plavbě mezi Austrálií a jižním cípem Afriky udělali chybu u mysu Dobré naděje a usídlili se i ve středozemním moři.
Velký bílý žralok je postrach všech turistů. Oproti většině ostatních druhů skutečně lze označit za „lidožravého“.
Agresivita žraloků se nezvyšuje, spíše přibývá neukázněných lidí
Pokud máte pocit, že každé léto čtete o nějakém útoku žraloka na člověka, nenechte se zbytečně zneklidňovat. Žraločí napadení patří pořád mezi zcela výjimečné události. V oceánech se pohybuje jen více lidí, kteří vyhledávají adrenalin a vědomě riskují. Nerespektují varování v rizikových oblastech, ale také základní bezpečnostní opatření. Zjistit si informace o místě, kde plánujete zkoumat moře. Neplavat a nepotápět se osamoceně především v noci, kdy jsou žraloci na lovu. Nelákat je třpytivými doplňky a výrazně barevným oblečením.
Žralok nejčastěji útočí při pobřeží, oblíbeným úkrytem jsou také příkré srázy. Opatrní byste měli být samozřejmě v docích, kam je mohou přilákat odpadky rybářů.
Když budete dodržovat základní bezpečnostní pravidla, pravděpodobně se se žralokem nikdy nepotkáte tváří v tvář.
Na smrt jednoho člověka připadají 2 miliony žraloků
Žraloci rodí málo mláďat a potřebují hodně let k tomu, aby se vyvinuli v dospělé jedince schopně pokračovat v zachovávání populace. To, že žralok zaútočí na člověka, je překvapení pro něho samého. Registruje pohyb a odlesky na hladině a lidé mu připomínají zajímavou rybu, proto zásadně loví jednotlivce. Ve výsledku ale většinou jen kousne a odplouvá pryč. Člověk na něj však míří cíleně nebo se stane zbytečnou obětí v sítích nastražených na jiné úlovky. Díky hojnému využití žraločích zubů, ploutví a kůže v alternativní medicíně, kde jsou opředeni zázračnými účinky, jsou žraloci vážně ohroženi vyhynutím. Jejich maso a ploutve jsou také považovány za gurmánské speciality. Zuby a kůži lze také výhodně zpeněžit v podobě různých šperků, zbraní atd. Proto je velmi cennou trofejí.
Není na čase se zamyslet nad tím, kdo je tu vlastně v ohrožení? Žralok je zvíře, které se chová přirozeně a chce jen přežít. Člověk se mu snadno vyhne, chce to jen trochu vlastní invence. Nepodléhejme tak snadno účelové dramatičnosti zpráv. Sami za sebe udělejme vše co je v našich silách proto, abychom mohli žraloky nechat spokojeně žít a my se cítili v moři naprosto bezpečně.