18 nejvlhčích míst na světě

Lenka Němcová
12. ledna 2023
9 minut čtení

Na světě je tolik míst s extrémním podnebím. Na těchto místech žijí statisíce až miliony lidí, kteří nemají jinou možnost, než obstát v každé zkoušce, kterou před ně prostředí postaví.

Stejně jako máme nejteplejší místa na světě, nejchladnější oblasti, nejsušší místa a největší místa, máme také nejvlhčí místa na světě. Na těchto místech žije spousta lidí, kteří tam snášejí vysoké teploty.

Většina lidí si plete vlhké počasí s horkem, ale není to totéž. Vysoká vlhkost je jedním z největších nepřátel produktivního dne. 

Vlhkost je v zásadě označována jako množství vodních par ve vzduchu – přebytek a extrémně nízké množství vodních par v atmosféře a narušují klima. 

Vlhkost vzduchu určuje celkovou teplotu a její vliv na naše tělo.

1)Phoenix

Phoenix je město s vysokou vlhkostí vzduchu. Průměrné procento vlhkosti je 65 denně. Kvůli vysoké vlhkosti vzduchu bývá ve Phoenixu v létě velmi teplo.

Průměrná teplota ve Phoenixu může v létě dosáhnout až 40 stupňů Celsia, protože se nachází v blízkosti pouště. Většina obyvatel tohoto města má tendenci zůstávat v letním období doma, aby se vyhnula silnému horku.

Někteří lidé si jistě vzpomenou na zprávy o extrémních vedrech v zemi, která nutila její obyvatele dělat podivné věci. Někteří lidé smažili vajíčka na asfaltu, pekli sušenky ve svých vozidlech, oblékali zvířata do holínek a řídili svá auta v rukavicích.

2)Atény

Město Atény je známé nejen svou obrovskou vlhkostí, ale také extrémně vysokou mírou znečištění. Vlhkost vzduchu v Aténách může dosahovat až 66 % a teplota se může pohybovat v průměru až nad 45 stupňů Celsia.

3)Mexicali

Mexicali, město v Mexiku, je domovem extrémních teplot. Jedná se o obrovskou metropoli s více než milionem obyvatel, kteří si v létě musí zvykat na 40°C vedra.

Teplota přesahující 40 °C není ojedinělým případem. Tato extrémně horká období znemožňují lidem vycházet ven. 

4)Hongkong

Čínský Hongkong není nejteplejším městem na světě, ale jeho obyvatelé jsou kvůli vysoké vlhkosti vzduchu zranitelní. Průměrná vlhkost vzduchu ve městě je více než 55 %. 

Když je ve městě období vlhka a mokra, je pro občany obtížné vykonávat každodenní úkoly. Počasí jim totiž nepřeje.

5)Kuala Lumpur

Pokud je Malajsie na seznamu zemí, které se chystáte v nejbližší době navštívit, připravte se na nejvyšší vlhkost vzduchu. Vlhkost vzduchu v této zemi může v létě a uprostřed zimy dosahovat až více než 85 %.

Kuala Lumpur je vždy zatížen velkým vedrem a vysokými teplotami. To znamená, že pokud plánujete jeho návštěvu, musíte se na ni připravit ještě předtím, než se vydáte na cestu.

6)Las Vegas

Las Vegas je dalším nejvlhčím místem na světě s vlhkostí vzduchu přesahující 77 % v extrémních hodinách. Teplota v Las Vegas je obvykle nejteplejší po celý rok a přes den může dosáhnout až 40 stupňů Celsia.

Přestože Las Vegas není nejteplejším městem Severní Ameriky, nachází se v blízkosti kalifornského Údolí smrti, které je nejvyprahlejším místem západní polokoule. V roce 1911 zde jeden den naměřili teplotu 56,7 °C (134 °F), což je jen o jeden stupeň méně než světový rekord.

7)Melbourne

Když mluvíme o vlhkých místech, Austrálie musí být na seznamu. Melbourne, kde je 70% vlhkost vzduchu, je jedním z nejvlhčích měst na světě. 

Město také patří mezi nejteplejší na světě. Jeho teplota dosahuje přes den až 46 stupňů Celsia.

V únoru 2009 překročila teplota v Melbourne 46,4 °C, což byl rekord hlavního města Austrálie. Po většinu měsíců se obyvatelé města nemusejí shánět po klimatizaci, protože celoroční teplota je pouhých 19,8 °C, tedy pouhých 68 °C.8.

8)Athény

Atény jsou známé svou vlhkostí a také nejvyšší mírou znečištění. Vlhkost vzduchu ve městě může dosahovat až 66 % a teplota se může v průměru vyšplhat na více než 45 stupňů Celsia.

K problémům Atén se přidává i smog. Přestože se od svého vrcholu v 70. letech minulého století toto řecké město stále občas zahalí do šedé mlhy, která snižuje jeho schopnost účinně mírnit teploty.

9)Florida

Stejně jako ostatní města ve Spojených státech amerických patří i Florida k nejvlhčím městům s průměrným podílem 74,5 %. V letním období může celková míra z důvodu země dosáhnout 2. místa.

Floridu obklopuje Atlantský oceán a teplý Mexický záliv. Také na jihu Floridy panuje téměř tropické klima. Díky své poloze je jedním z nejvlhčích míst na světě.

10)Bangkok

Pokud jde o cestovní ruch, Bangkok je centrem zájmu cestovatelů. Toto město je však také označováno za nejteplejší místo na světě kvůli vysoké vlhkosti vzduchu.

Také v intenzivních celoročních vedrech má toto město nejextrémnější letní teploty na světě. Teploty ve městě přes den stoupají nad 40 °C. Během noci se teplota nijak nezlepšuje. 

Znečištěné ovzduší v Bangkoku zadržuje horký vzduch v centru města. To způsobuje denní horko a vlhkost, které mohou turisty odradit. Při cestování po rušných ulicích Bangkoku rozhodně doporučujeme nosit obličejové masky proti znečištění ovzduší.

11)Kalifornie

Nebudeme se mýlit, když řekneme, že Amerika je nejvlhčí zemí. Stát Kalifornie je dalším americkým státem, který má nejvyšší vlhkost po celý rok. 

Průměrná hodnota vlhkosti ve městě je 61 % a rosný bod zde každoročně při velké aktivitě lidí může snadno dosáhnout až 18 stupňů.

12)Indiana

Indiana spadá do kategorie horkého letního vlhkého kontinentálního klimatu. Průměrná roční vlhkost vzduchu v tomto státě je 58,8 %. Průměrná měsíční vlhkost se rovněž pohybuje od 52 % v září do 71 % v lednu.

13)Aljaška

Aljaška má jedinečnou zeměpisnou polohu a faktory životního prostředí, které z ní činí jedno z nejvlhčích měst na světě. Průměrná vlhkost vzduchu ve městě je 77,1 %.

14)Jazan

Město Jazan se nachází v Saúdské Arábii a je to nejvlhčí místo v regionu. Po celý rok zde panují nejvyšší teploty. Počet obyvatel Džazánu je méně než 2 miliony.

Saúdskoarabské město sice nemá v létě směšné teploty, ale díky celoročnímu horku je zde trvale teplo.

Většina Saúdských Arabů raději nežije v Japonsku kvůli extrémně vysokým teplotám a velmi malému teplu v zimě. Vlhkost vzduchu v Japonsku může v extrémních obdobích přesahovat 70 %.

15)Káhira

Káhira, hlavní město Egypta, se nachází v blízkosti oblíbených břehů řeky Nil. Je to jedno z největších afrických měst a nachází se zde také Velká pyramida v Gíze. Toto egyptské město je také známé jako nejžhavější město, protože se nachází v blízkosti africké pouště.

Celková vlhkost vzduchu v Káhiře může v průměru dosahovat až více než 50 %.

16)Georgia

Co se týče měření vlhkosti ve městě, zaujímá Georgie 17. místo v žebříčku. Celkové procento vlhkosti ve městě je 71,1 %. Toto americké město je také jedním z nejteplejších v zemi.

17)Dhahran, Saúdská Arábie

Dhahrán patří na seznam míst s vysokou vlhkostí vzduchu. Toto saúdskoarabské město drží světový rekord v nejvyšší vlhkosti. Ještě v roce 2013 zde bylo 42 stupňů Celsia jako 81 stupňů. 

Lze si jen představit, kolik studených sprch a výměn spodního prádla si vyžádal den, na který Saúdští Arabové nikdy nezapomenou.

18)Mississippi

Podle údajů Národního centra pro klimatická data má Mississippi v průměru nejvyšší vlhkost vzduchu ve Spojených státech, a to 91 %. 

V létě se vlhkost v Mississippi vyšplhá z 91 na 93 procent. V tomto období je k dosažení pohodlí zapotřebí několikanásobné denní sprchování.

Jak zvládnout život ve vlhkém městě?

Pokud žijete v některém z výše uvedených měst, možná se vám budou hodit naše tipy, jak se vypořádat s vlhkostí vzduchu ve vašem státě.

Mějte otevřená okna:

V horkém počasí se vám může zdát divné otevírat okna, ale je třeba umožnit cirkulaci vzduchu v domě, aby se nezvýšila vlhkost vzduchu.

Vlhkost může být horší, když vzduch stagnuje. Pomohlo by, kdybyste zvážili také koupi přenosného nebo stropního ventilátoru.

Možnosti podlahových krytin:

Podlaha v domě má zásadní význam, pokud jde o vlhkost. Koberce mohou zadržovat vlhkost, což vede ke zvýšení teploty a vlhkosti v místnosti.

Zvažte možnost položit v domácnosti kamennou dlažbu, zejména v místech s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny a kuchyně. Můžete také zvážit keramickou dlažbu, protože je voděodolná a odolává vlhkosti.

Koupit odvlhčovač vzduchu:

Pokud žijete ve vlhkém státě, bude se vám hodit zvlhčovač vzduchu. Existují různé přístroje; včetně zvlhčovačů vzduchu eliminujících zápach, zvlhčovačů vzduchu chránících před vlhkostí a zvlhčovačů vzduchu v hodnotném balení pro domácnost.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Cestování,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky