Bydlení a styl

4 důvody, proč nepodceňovat význam úrovně veřejného prostoru

Veřejný prostor je všude kolem. Jedná se o místa, kterými někteří jen prochází a jiní v nich aktivně tráví čas. Slouží k relaxaci, sportování, zábavě a mnoha dalším aktivitám. V praxi se může jednat o dětské hřiště, skatepark, multifunkční sportoviště či marinu na břehu přehrady. Pokud se na tvorbě veřejného prostoru podílíte, případně máte ve svém okolí, pod jehož kompetence tato činnost spadá, nepřestávejte číst. Důvodů, proč do okolí investovat a průběžně ho rozvíjet, je víc než dost.

1. Větší zájem o bydlení

Jak souvisí městský mobiliář a zájem o bydlení v jeho bezprostředním okolé? Přítomnost atraktivních veřejných prostorů může výrazně ovlivnit potenciální zájemce – především mladší generaci a rodiny s dětmi. I vy byste jistě měli větší zájem o byt v městské části plné moderních prvků pro volnočasové aktivity než na periferii, kde venku nelze nic moc dělat.

2. Prevence kriminality

Když si děti mají kde hrát, nevymýšlí hlouposti. Podle odborníků je šance, že se chytí špatné party, díky dětskému hřišti, mnohem nižší. To samé pak platí i o větších dětech a náctiletých – i ti ocení například zmíněný skatepark, umělé horolezecké stěny a další prvky.

3. Pozitivní vliv na rozvoj dětí

Dovádění na dětském hřišti má na děti mnoho pozitivních dopadů. Malé děti se socializují a rychleji se jim rozvíjí smysly. Tím, že tráví čas v kolektivu, si navíc dělají dobrý návyk do budoucna – je pravděpodobném že volnočasové aktivity budou rády provozovat i v pozdějším věku.

4. Lepší fyzická kondice nastupující generace

Neméně zajímavý je zdravotní aspekt. Pohybová aktivita je prevencí obezity, která se v posledních dekádách u dětí objevuje stále častěji. Takové dětské hřiště Berliner Seilfabrik tak může nepřímo minimalizovat výdaje na léčbu mnoha nemocí spojených s nadváhou.

Chcete se o budování veřejného prostoru dozvědět více? Další informace najdete na hagspraha.cz a verejnyprostor.cz.

Další články

Minimalismus v praxi: Jak vytvořit jednoduchý a elegantní interiér

Byty Vackov se rozrůstají, máte šanci najít si domov

Kam umístit infrapanely

Jak dodat svému domovu čistý a jasný vzhled na léto

Projekt Czech Fund – Rezidence Spojovací

Další články

1 komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Dobrý den, zajímalo by mě, co musím udělat jako občanka, aby takové krásné hřiště, jako je Hags Praha, bylo také u nás na vesnici? Kolik třeba může stát? Abych mohla jít za panem starostou. Děkuji. Odkaz je zde: https://www.hagspraha.cz/ Děkuji Alenka K.