4 důvody, proč nepodceňovat význam úrovně veřejného prostoru

Lenka Němcová
19. ledna 2019
3 minuty čtení

Veřejný prostor je všude kolem. Jedná se o místa, kterými někteří jen prochází a jiní v nich aktivně tráví čas. Slouží k relaxaci, sportování, zábavě a mnoha dalším aktivitám. V praxi se může jednat o dětské hřiště, skatepark, multifunkční sportoviště či marinu na břehu přehrady. Pokud se na tvorbě veřejného prostoru podílíte, případně máte ve svém okolí, pod jehož kompetence tato činnost spadá, nepřestávejte číst. Důvodů, proč do okolí investovat a průběžně ho rozvíjet, je víc než dost.

1. Větší zájem o bydlení

Jak souvisí městský mobiliář a zájem o bydlení v jeho bezprostředním okolé? Přítomnost atraktivních veřejných prostorů může výrazně ovlivnit potenciální zájemce – především mladší generaci a rodiny s dětmi. I vy byste jistě měli větší zájem o byt v městské části plné moderních prvků pro volnočasové aktivity než na periferii, kde venku nelze nic moc dělat.

2. Prevence kriminality

Když si děti mají kde hrát, nevymýšlí hlouposti. Podle odborníků je šance, že se chytí špatné party, díky dětskému hřišti, mnohem nižší. To samé pak platí i o větších dětech a náctiletých – i ti ocení například zmíněný skatepark, umělé horolezecké stěny a další prvky.

3. Pozitivní vliv na rozvoj dětí

Dovádění na dětském hřišti má na děti mnoho pozitivních dopadů. Malé děti se socializují a rychleji se jim rozvíjí smysly. Tím, že tráví čas v kolektivu, si navíc dělají dobrý návyk do budoucna – je pravděpodobném že volnočasové aktivity budou rády provozovat i v pozdějším věku.

4. Lepší fyzická kondice nastupující generace

Neméně zajímavý je zdravotní aspekt. Pohybová aktivita je prevencí obezity, která se v posledních dekádách u dětí objevuje stále častěji. Takové dětské hřiště Berliner Seilfabrik tak může nepřímo minimalizovat výdaje na léčbu mnoha nemocí spojených s nadváhou.

Chcete se o budování veřejného prostoru dozvědět více? Další informace najdete na hagspraha.cz a verejnyprostor.cz.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  15. dubna 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky