6 komplikací chřipky, na které si musíte dát pozor, pokud se začnete cítit velmi špatně

Adam Valový
16. ledna 2023
12 minut čtení

Když je vaše tělo zatíženo bojem s jedním virem, je náchylnější k dalším infekcím.

Nastala chřipková sezóna – a podle odborníků může být náročná. Doufejme, že letos děláte vše, co je ve vašich silách, abyste se škodlivým virům vyhnuli, od každoročního očkování proti chřipce přes nošení roušky na veřejnosti až po časté mytí rukou. Nikdo nechce přečkat pekelnou horečku a studený pot doma a jíst několik dní polévku (scénář „je to na nic, ale bude to dobré“) nebo se u něj objeví jedna z mnoha chřipkových komplikací, které mohou nemoc ještě zhoršit (potenciálně vážný scénář).

V mnoha případech se lidé nakazí chřipkou, týden se cítí špatně, a po té jsou v pořádku. V jiných případech virus zaútočí na tělo tak silně, že se objeví další zdravotní problémy – některé tak závažné, že mohou člověka poslat do nemocnice.

Když dostaneme virovou infekci, všichni prožíváme různé stupně onemocnění. Na jedné straně máme mírné onemocnění, kdy máme jen něco podobného jako opravdu silné nachlazení. A pak máme tu těžší chřipku, která do značné míry závisí na tom, jak se chřipkový virus šíří ve vašem těle a jak na něj reaguje váš imunitní systém.

V závislosti na tom, jak se váš organismus s virem vypořádá, a na vaší osobní zdravotní anamnéze může chřipka skončit i komplikací. Komplikace je situace, kdy se objeví nějaký další problém onemocnění v důsledku toho, že tělo člověka není v optimálním stavu.

Jinými slovy, když je vaše tělo zaneprázdněné bojem s chřipkou, je náchylnější k jiným infekcím. Chřipka může také zhoršit příznaky základních onemocnění, která již máte.

Zde jsou uvedeny běžné komplikace chřipky, na které je třeba dávat pozor, kdo je obvykle vystaven nejvyššímu riziku a co můžete udělat, abyste zůstali v bezpečí.

Bronchitida

V lehčích případech chřipky se virus dostane do těla nosem nebo ústy a infikuje horní cesty dýchací: nosní dutinu, vedlejší dutiny nosní, hrdlo a hrtan. Někdy se však může rozšířit do dýchacích cest vedoucích do plic, průdušnice a průdušek, což je základem pro zánět průdušek.

Pokud se u vás toto onemocnění rozvine, můžete se setkat s vykašláváním hlenů, pocitem dušnosti a možná i sípáním při dýchání. Intenzivní kašel při bronchitidě může být úporný, někdy přetrvává až tři týdny.

Jak se léčí: Inhalátory a léky proti kašli (na lékařský předpis nebo volně prodejné) vám mohou pomoci zvládnout potíže a usnadnit dýchání, zatímco budete mít klid.

Zápal plic

Zápal plic vzniká, když infekce – která může být bakteriální, plísňová nebo virová – způsobí poškození plicních sklípků a jejich naplnění tekutinou. Když se vaše tělo těžko brání chřipce a chřipkový virus se může rozšířit hlouběji do dýchacích cest, může to přímo vést k této komplikaci. I když je chřipka virus, výzkumy ukazují, že je běžné, že se u ní vyvine i sekundární infekce bakteriálního zápalu plic.

Příznaky zápalu plic mohou zahrnovat vykašlávání žlutého nebo zeleného hlenu, horečku, bolest na hrudi při kašli nebo dýchání, únavu a dušnost. Charakteristické respirační příznaky mohou být u některých lidí doprovázeny také nevolností, zvracením nebo průjmem. Mírné příznaky zápalu plic mohou být téměř nerozeznatelné od běžných příznaků chřipky; těžký zápal plic však může ztížit dýchání (někdy vyžaduje pomoc při dýchání prostřednictvím ventilátoru) a další nebezpečné vedlejší účinky, jako je nahromadění tekutiny kolem plic nebo absces v plicích. Zápal plic může také způsobit, že se budete cítit unavení po celé týdny, a to i poté, co se nemoci zbavíte.

Jak se léčí: Bakteriální zápal plic by se měl léčil antibiotiky, stejně jako se chřipka léčí antivirotiky.“ Pokud je zápal plic virový, antibiotika nezabírají. V takovém případě vám mohou pomoci léky na potlačení kašle a snížení horečky, které vám pomohou zvládnout příznaky, dokud virus neodezní. Samozřejmě se také budete muset šetřit a dostatečně odpočívat, zatímco se vaše tělo bude snažit zotavit.

Záněty dutin nebo uší

Podobně jako u zápalu plic může dojít k infekci dutin a uší, když bakterie využijí oslabeného imunitního systému. Infekce vedlejších nosních dutin mohou být zřejmější komplikací, protože tyto dutiny pod obličejem jsou spojeny s nosem. Při jejich zánětu se může vyskytnout kapání z nosu, ucpaný nos, žluté nebo zelené soplíky, kašel a nepříjemný tlak v obličeji.

Možná vás ale překvapí, že vaše uši jsou s hrdlem spojeny také takzvanou Eustachovou trubicí. Podle Národního institutu pro hluchotu a jiné komunikační poruchy jsou ušní infekce častější u dětí, částečně proto, že jejich Eustachovy trubice jsou kratší, a když otékají, nejsou tak účinné při odvádění potenciálně mikroby naplněné tekutiny. To může vést k bolesti ucha, ztrátě rovnováhy a dočasné ztrátě sluchu.

Jak se léčí: Záleží na tom, zda se jedná o bakteriální nebo virovou infekci. Váš lékař vám může předepsat kombinaci antibiotik nebo antivirotik v závislosti na typu infekce, se kterou se potýkáte. Pomůže také pití velkého množství tekutin a užívání volně prodejných léků proti bolesti, které zmírní případné potíže a horečku.

Těžká dehydratace

Jeden z důvodů, proč je tak důležité při chřipce pít tekutiny: Horečka vás dehydratuje – a zvracení a průjem ji mohou ještě zhoršit. Tato dehydratace může dosáhnout úrovně, kdy lidé ztratí pocit žízně a zeslábnou natolik, že ztratí schopnost pít.

Jak se léčí: Dostatečné pití tekutin, i když nemáte žízeň, je důležité, abyste zabránili dehydrataci. Lze toho dosáhnout příjmem většího množství tekutin ve formě polévek nebo orálních rehydratačních roztoků. Voda, ovocné šťávy, sportovní nápoje a další elektrolytové nápoje jsou vhodné, najděte si, co je pro vás nejjednodušší, a popíjejte, zatímco odpočíváte.

Dehydratace je považována za naléhavý stav, pokud se cítíte opravdu slabí, máte závratě, jste zmatení nebo vidíte velké množství krve v hlenu či zvratcích. V takovém okamžiku může být pití dostatečného množství tekutin k vyrovnání rozdílu obtížné, ne-li nemožné, takže nejlepším řešením je jít na pohotovost a co nejdříve dostat kapačky.

Zhoršení chronických stavů

Jedním ze způsobů, jak vaše tělo bojuje s otravnými viry, je zánět, kterým se váš imunitní systém snaží chránit před infekcí nebo zraněním. Když se do vašeho organismu dostane nějaký bacil, například virus chřipky, aktivují se určité imunitní buňky, aby se mu ubránily a minimalizovaly jeho šíření. Tato zánětlivá reakce je příčinou horečky, zimnice, únavy a dalších příznaků nemoci, těch základních příznaků, které má většina virových a bakteriálních infekcí společné.

Tato imunitní reakce může být sice účinná, ale může potenciálně zhoršit chronická onemocnění, jako je cukrovka, astma a srdeční choroby. Například zátěž, kterou chřipka představuje pro srdce, může být pro lidi s kardiovaskulárním onemocněním život ohrožující. Astma způsobuje zúžení dýchacích cest a chřipka může ještě více ztížit dýchání a dokonce vyvolat astmatický záchvat. Co se týče cukrovky, virové infekce podporují tělo v uvolňování vyšší hladiny některých hormonů, jako je adrenalin a kortizol, které mohou bránit schopnosti buněk využívat inzulin a nakonec mohou vést ke ketoacidóze, nebezpečné komplikaci, při níž se v krvi hromadí vysoké hladiny kyselin zvaných ketony.

Pokud máte chronické onemocnění, může být zotavení z chřipky ještě obtížnější. Pokud má člověk například nervosvalovou poruchu, která mu ztěžuje kašel, jeho stav mu zabrání v tom, aby byl schopen vyčistit virové hleny z plic.

Jak se léčí: Obecně platí, že pokud trpíte chronickým onemocněním a zaznamenáte příznaky chřipky, je důležité co nejdříve vyhledat lékaře.

Neurologické problémy

Ve vzácných, ale závažných případech může virus chřipky vyvolat zánět mozku, tzv. encefalitidu, který může podle Národního institutu neurologických poruch a mrtvice ovlivnit schopnost bdělosti, myšlení, soustředění, paměti a dokonce i ovládání některých svalů. Může dokonce vést k záchvatům. Bohužel někdy mohou tyto komplikace vést k trvalému poškození mozku a invaliditě.

Neurologické problémy způsobené chřipkou jsou vzácné a nejzranitelnější bývají děti se základními chronickými neurologickými onemocněními (jako je epilepsie a dětská mozková obrna).

Jak se léčí: Lékaři léčí neurologické problémy na základě jejich příčiny, což může znamenat předepsání antivirotika na pomoc při chřipce. V případě záchvatů mohou lékaři také navrhnout použití antikonvulziv.

Kdo je nejvíce náchylný ke komplikacím chřipky?

I když se komplikace chřipky mohou vyskytnout u každého, nejvyšší riziko je obecně u osob, které spadají do níže uvedených kategorií:

Batolata a kojenci: Jsou velmi malí, nemají plně vyvinutý imunitní systém, Ti se chřipkovému viru brání hůře.

Dospělí ve věku 65 let a starší: Imunitní systém seniorů v důsledku stárnutí méně citlivý při setkání se škodlivými patogeny.

Dospělí s chronickým onemocněním: Astma, srdeční onemocnění, mrtvice, cukrovka, poruchy krve, neurologická onemocnění a chronické onemocnění ledvin jsou jen některé z chronických onemocnění, které mohou představovat riziko závažných komplikací chřipky.

Lidé s oslabenou imunitou: Léky, které užívají, nebo samotný stav mohou bránit jejich imunitnímu systému v adekvátní reakci na virus. Těhotenství také mění imunitní systém způsobem, který zvyšuje náchylnost k závažným projevům chřipky a komplikacím.

Pokud v letošní sezóně chřipkou onemocníte a jste jinak zdraví, vaše příznaky jsou většinou mírné a nepatříte do žádné z rizikových skupin, lékaři doporučují zůstat doma, odpočívat, pít hodně tekutin a zvládat příznaky pomocí volně prodejných léků. Pokud se vaše příznaky nezlepší do 48 až 72 hodin klidového režimu, je vhodné navštívit lékaře.

Pokud dostanete chřipku a patříte do jedné z rizikových skupin, nechte se co nejdříve vyšetřit lékařem. Nejdůležitější je otestovat se, zda máte chřipku, a získat odpověď raději dříve než později, nejlépe během prvních 48 až 72 hodin, protože právě tehdy by vám nejvíce pomohly léky proti chřipce. Včasný zásah – a nakonec i každoroční očkování proti chřipce – může mít obrovský význam pro odvrácení možných komplikací, abyste se mohli dříve uzdravit.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky