8 nejlepších rad pro cestování se psem

Lenka Němcová
16. prosince 2022
9 minut čtení

Ujistěte se, že mají aktuální očkování, a vyberte destinaci, která je přátelská ke zvířatům. Odpočívadla jsou skvělou příležitostí dát jim najíst a napít se čerstvé vody.

Cestování se psy je stále oblíbenější

Mnoho majitelů domácích mazlíčků začíná brát své psy na dovolenou s sebou. Dříve nechávali své mazlíčky v chovatelských stanicích nebo na hlídání. Nyní téměř pět ze šesti majitelů psů cestuje se svými mazlíčky během vánočních svátků.

Je však důležité mít na paměti, že chladné počasí může být pro zdraví psa nebezpečné.

Pokud se svým psem v zimě cestujete, je důležité ho před chladem chránit. Měli byste svému psovi pořídit obleček, aby se venku cítil pohodlně.

Bude také potřebovat přenosný box na stelivo a skládací misku na vodu. Bez ohledu na to, jaký typ psa máte, měli byste si na cestu zabalit potřebné zásoby.

Je toho samozřejmě víc.

Airbagy mohou zabít vašeho domácího mazlíčka

Pokud cestujete se svým psem, je důležité si uvědomit, že airbagy jsou pro zvířata smrtelně nebezpečné, zejména pro ta, která sedí na předním sedadle.

Vystřelení airbagu může zvířeti na předním sedadle způsobit vážné zranění nebo smrt, proto se musíte ujistit, že je vaše zvíře zajištěno v přepravce nebo připoutáno bezpečnostním pásem.

Také pokud necháte zvíře bez dozoru v teplém autě, může se nebezpečně zahřát. Ještě horší je, že rychle se pohybující vzduch v airbagu může poškodit plíce vašeho zvířete.

Pokud cestujete s malým domácím zvířetem, neměli byste ho umisťovat na přední sedadlo. V této poloze může airbag zvíře zranit a může zabránit tomu, aby airbag chránil řidiče.

Místo toho mějte svého mazlíčka v přepravce na zadním sedadle. Zvíře tak bude připoutané a nebude vám bránit ve výhledu na silnici.

Další důležitou věcí, kterou je třeba mít při cestování se psem na paměti, je držet psa mimo okna. Je běžné, že psi vyvěšují hlavu z oken, ale to může vašemu zvířeti rozbít hlavu a způsobit mu smrt při nehodě.

I když je to lákavé, je lepší nechat zvíře na zadním sedadle, než ho nechat toulat se po celém autě.

Pokud cestujete se svým psem, ujistěte se, že máte dostatek času na to, aby si váš pes mohl odskočit. Na některých letištích jsou pro psy vyhrazena místa, kde si mohou ulevit.

Je však důležité zkontrolovat, zda je prostor pro úlevu bezpečný.

Suché potraviny můžete nosit s sebou

Suché krmivo je skvělou možností, jak si ho vzít s sebou na cesty.

Je pohodlné na přenášení a můžete ho použít kdykoli během cesty. Je to skvělý způsob, jak dát psovi pamlsek během letu nebo i během čekání po něm. Je však důležité vyhnout se podávání krmiva psovi před letem. To může vést ke zvracení.

V případě, že chcete mít krmivo pro svého psa u sebe, musíte se ujistit, že se vejde do odbaveného zavazadla. Psí krmivo musí být v nádobě o velikosti čtvrtky, aby ho pracovníci TSA mohli snadno prohlédnout.

Nezapomeňte oddělit jídlo a tekutiny, abyste je udrželi oddělené a zajistili bezproblémové cestování.

Je důležité mít na paměti, že čerstvé potraviny se mohou během dlouhých cest zkazit. Před cestou se psem vždy vyzkoušejte novou stravu.

Malý vzorek pomůže zajistit, aby váš pes neměl žádné problémy nebo neonemocněl. Kromě toho si budete moci dovolenou více užít, pokud jste pro svého mazlíčka připravili suché krmivo.

Informace o pravidlech přepravy

Před cestou se psem je důležité se informovat u letecké společnosti o pravidlech pro domácí zvířata. Některé letecké společnosti mohou vyžadovat zdravotní osvědčení a záznamy o očkování.

Před odletem byste se také měli u letecké společnosti informovat o omezeních velikosti a hmotnosti přepravky pro vaše zvíře.

Udržujte svého psa hydratovaného.

Na cestách vždy dbejte na to, aby měl váš pes dostatek vody.

Dehydratace může způsobit kolaps psa a dokonce i úpal, proto je důležité, aby se pes napil vody každých několik hodin.

Pokud cestujete na dlouho, nezapomeňte naplánovat odpočívadla tak, aby si váš pes mohl každé dvě až tři hodiny dopřát přestávku na vodu.

Na mnoha odpočívadlech je k dispozici fontánka na vodu, ale ne na všech, proto si s sebou vezměte skládací misku na vodu. Ušetří vám místo a bude se snadno čistit.

Při cestování autem je dobré naplánovat odpočívadla po cestě. Odpočívadla se často nacházejí podél dálnic. Najdete je tak, že budete hledat modré značky.

Na těchto místech se obvykle nacházejí toalety pro lidi a dokonce i místa, kde si váš pes může udělat potřebu. K vyhledání odpočívadel po cestě můžete použít i Google Maps.

Pokud berete svého psa na dlouhou cestu, budete muset často zastavovat a dát mu možnost protáhnout si nohy a pohrát si.

Je to také vhodná chvíle dát jim svačinu nebo vodu. Pokud je to možné, přibalte psovi oblíbené hračky, aby se během dlouhých úseků na cestě zabavil.

Udržujte hladinu úzkosti pod kontrolou

Úroveň úzkosti vašeho domácího mazlíčka se může při cestování zvýšit.

I když situace nemusí být vážná, může váš mazlíček vykazovat příznaky stresu, jako je průjem a nevolnost z pohybu. Můžete podniknout kroky, které pomohou vašemu zvířeti se uvolnit a užít si cestu.

Pokud však máte pocit, že se úzkost z cestování stává problémem, měli byste zvážit konzultaci s veterinárním lékařem. Veterinární lékař vám může předepsat léky nebo doplňky stravy, které vašemu zvířeti pomohou vyhnout se nevolnosti a úzkosti během cesty.

A ujistěte se, že je váš mazlíček nakrmený. Je důležité, abyste psa alespoň 4 hodiny před odletem pořádně nakrmili. Plný žaludek může vašemu zvířeti během letu způsobit nepříjemné pocity.

 

Pokud cestujete letadlem, nezapomeňte upozornit obsluhu letadla, že váš pes potřebuje na záchod. Pokud budete mít po ruce sáček na hovínka, bude to pro vašeho mazlíčka pohodlnější.

Večer před cestou sbalte psovi všechny potřeby. Snížíte tak míru stresu pro vás oba.

Úzkost můžete snížit také tím, že mu během cesty poskytnete pamlsky a vodu. Psi také potřebují dostatek čerstvého vzduchu, proto dbejte na to, aby se do vozidla dostával dostatek čerstvého vzduchu.

Dbejte také na to, aby pes nevystrkoval hlavu z okénka, protože by si mohl způsobit zranění. Měli byste také zvážit použití cestovních přepravek, nosičů nebo postrojů, aby byl váš pes v bezpečí.

Malé tipy pro přípravu

Prvním krokem je aklimatizace psa v přepravce nebo přepravce před cestou. Cvičte ho v přepravce často a na delší dobu, aby se s ní seznámil.

Jakmile se v ní cítí pohodlně, zkuste ho/ji vzít na delší cesty s přepravkou. Ujistěte se, že je přepravka pevná a bezpečná.

Dalším důležitým krokem při přípravě na cestování se psem je zajistit mu dostatek pohybu. Pokud je to možné, vyvenčete ho na co nejdelší vzdálenost a ujistěte se, že se váš pes vyčural. V případě mezipřistání můžete vzít psa do prostoru pro úlevu pro domácí zvířata.

Při cestování se psem se ujistěte, že jste ho dobře vykoupali a ostříhali mu drápky. Udržování krátkých drápků zabrání jejich roztrhání během přepravy. Natržený nebo roztržený nehet způsobí vašemu zvířeti utrpení a pláč.

Na závěr

Cestování se psem může být zábavná a obohacující zkušenost, ale je důležité být připraven. Zjistěte si, jaký způsob přepravy je pro vašeho psa nejlepší, a přijměte nezbytná opatření, aby byl váš pes v bezpečí, klidu a pohodlí.

 

 

 

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Příroda a zvířata,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky