Česko a pervitin: Vězení Bory se kvůli drogám dostalo až do dokumentárního cyklu na Netflixu

Adam Valový
15. září 2023
3 minuty čtení

Pervitin a plzeňská věznice Bory, to jsou hlavní témata prvního dílu nové série dokumentárního seriálu z dílny Netflixu, která diváka zavede do nejtvrdších věznic světa. Úvodní díl této série, který je věnován právě české věznici Plzeň-Bory, slibuje divákům nejen pohled do těžkého života za mřížemi, ale také několik nových prvků, které dříve v podobných dokumentech nebyly vidět.

Přestože je věznice Bory největším vězeňským zařízením v České republice, na světovém filmovém plátně dosud zůstávala spíše v anonymitě. Netflix ji však vybral jako vhodné místo pro první díl své nové série o tvrdých věznicích, a to s dobře známým reportérem Raphaelem Roweem (ten si mimo jiné sám odseděl 12 let – byl neprávem odsouzen za vraždu a loupežná přepadení) v roli průvodce.

Zajímavým prvkem tohoto dílu je využití dronu k zachycení nejen vnějšího prostředí věznice, ale i jejího nitra. Toto je poprvé, kdy se v rámci této dokumentární série použije dronová technologie, což slibuje zcela nový pohled na život vězňů.

Hlavním tématem, které se v dokumentu prolíná, je rozšířené užívání pervitinu v České republice. Země je známa jako největší producent tohoto nelegálního stimulantu v Evropě, a toto se musí zákonitě projevit i ve vězeňském prostředí. Vězni, kteří se dostanou za mříže, mají stále přístup k drogám, a proto je nezbytné zajistit, aby se drogy nedostaly do věznice.

Zajímavou podívanou slibuje i tento dokument od TV Barrandov.

Dokument zachycuje úsilí strážců, kteří spolupracují se speciálně vyškolenými psy na vyhledávání drog. Jejich úkolem je neustále monitorovat situaci a zabraňovat zneužívání drog mezi vězni.

I když dokument zachycuje realitu vězeňského prostředí, zástupce ředitele plzeňské věznice Martin Černý zdůrazňuje, že Netflix tento díl vnímá jako reality-show a nikoli jako dokument o stavu českého vězeňství. Tvůrci seriálu měli jasnou představu o tom, kam se jejich pořad ubírá, a vězeňská služba měla minimální možnost do konceptu zasahovat.

Série o nejtvrdších věznicích světa slibuje nejen fascinující pohled do uzavřeného světa, ale také klade otázky naší společnosti týkající se trestní politiky, drogové problematiky a péče o trestance. Premiéra dílu o věznici Plzeň-Bory se na Netflixu objeví 15.9.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Ostatní,

Poslední aktualizace:  15. září 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

One thought on “Chovatelské tipy pro majitele koček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky