Čím prospívá zdraví konzumace máty peprné

Adam Valový
6. června 2023
3 minuty čtení

Máta peprná, latinsky Mentha piperita, je aromatická bylina s výraznou chutí a vůní. Má dlouhou historii používání jak v kulinářství, tak v tradiční medicíně. Máta peprná obsahuje mnoho bioaktivních látek, které jí přinášejí zdravotní výhody.

Jedním z hlavních přínosů máty peprné je její schopnost uklidnit trávicí systém. Obsahuje látky, které podporují produkci žaludečních šťáv a pomáhají uvolňovat svaly trávicího traktu. To může pomoci zmírnit zažívací potíže, jako jsou nadýmání, pálení žáhy a zácpa.

Dalším zdravotním prospěchem je její schopnost zmírňovat bolesti. Máta peprná obsahuje mentol, který působí jako přírodní analgetikum a má ochlazující účinky. Aplikace mátového oleje nebo mátových extraktů může pomoci zmírnit bolesti hlavy, migrény, svalové bolesti a kloubní nepohodlí.

Máta peprná také může přispět k lepšímu dýchání. Její aroma a mentolový obsah pomáhají uvolňovat dýchací cesty a ulevovat od přetížení nosu. Je to důvod, proč se často používá v přípravcích na nachlazení, jako jsou sirupy, pastilky a balzámy na hrudník.

I když má máta peprná mnoho zdravotních přínosů, je také důležité si být vědom některých rizik a komplikací. Mátový olej a silný konzum mátových přípravků může u některých lidí způsobit pálení žáhy, žaludeční podráždění a alergické reakce. Je také důležité si uvědomit, že užívání mátových přípravků může ovlivnit účinnost některých léků, zejména na gastrointestinální trakt.

Existuje mnoho způsobů, jak začlenit mátu peprnou do stravy. Můžete si připravit osvěžující mátový čaj, přidat ji do salátů a omáček nebo použít jako dochucovadlo pro různá jídla. Oblíbeným jídlem s mátou je také tabouleh, což je libanonský salát z bulguru, rajčat, okurek, citrónu a čerstvé máty.

Máta peprná je bylina, která může přinést mnoho zdravotních výhod. Je však důležité ji konzumovat v mírném množství a být ostražitý ohledně možných rizik a komplikací. Pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte nějaké léky, je vhodné se poradit s lékařem před začleněním mátových přípravků do vaší stravy.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Tipy a rady, Zdraví,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky