Co dělat v Praze? Zavítejte na výstavu svatováclavské koruny

Lenka Němcová
23. září 2018
2 minuty čtení

Rozmýšlíte se, jak strávit čas v Praze a nevíte, co ještě zařadit do svého plánu? Potom se vám může hodit tip na výstavu, jejíž součástí je i vynikající replika legendární svatováclavské koruny. V článku najdete bližší informace ohledně místa konání.

Svatováclavská koruna se vší slávou

Korunovační klenot byl vyroben pro našeho neznámějšího panovníka v éře středověku. Karel IV. měl tu čest, že byl jako první korunován skutečným skvostem mezi korunami. Původní návrh je inspirován klasickou přemyslovskou korunou a doplněn o nádherně velké a vzácné drahé kameny. Originál je také vyroben ze zlata o ryzosti 21 až 22 karátů. Na výstavě bohužel není k vidění skutečná koruna, ale pouze její přesně napodobená replika vyrobená z pozlaceného stříbra. Ruční výroba podle klasických postupů zabrala celých devět měsíců, ale výsledek určitě stojí za to. Doplněny jsou i takové detaily, jako je typické zabarvení jednotlivých drahých kamenů. Jakmile tedy uvidíte repliku a někdy později budete mít to štěstí, že se dostanete na výstavu skutečných korunovačních klenotů, jistě uznáte, že se dílo opravdu podařilo.

Mince v uměleckých ražbách

Součástí expozice jsou kromě přesné repliky svatováclavské koruny také mince ČNB. Jde o ražby do zlata a stříbra o různých ryzostech. Často se objevujícím se motivem je právě koruna, což byl důvod pro její zařazení na výstavu. Pražská mincovna si připravila prodejní expozici, což znamená, že si vybrané kousky můžete zakoupit do své sbírky či jako památku na návštěvu hlavního města Prahy.

Výstava v samotném centru Prahy

Celá výstava se koná v galerii Pražské mincovny v Obecním domě. Ten najdeme v historickém centru, takže jde o ideální příležitost ke kombinaci s dalšími výlety. Výstava je otevřena každý všední den od 10 do 19 hodin a v sobotu od 10 do 18 hodin. Vstupné se neplatí.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  15. dubna 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky