Jaké jsou přednosti debetní karty a kreditní karty?

Lenka Němcová
22. září 2018
6 minut čtení

Platební karty jsou dnes zcela běžnou a nepostradatelnou záležitostí. Poskytují maximální komfort nejen při placení. Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou? Kdy je vhodné použít kreditní kartu? Jaké přednosti oproti tomu má debetní karta?

Moderní instrument v podobě platebních karet

Platební karty jsou určené k bezhotovostním platbám u obchodníků, na internetových obchodech, k výběru hotovosti v bankomatech a k úhradě spotřebních výdajů. Karty jsou nejčastěji vydávány fyzickým a právnickým osobám bankovní institucí. Za vystavení se buď platí poplatek, nebo je už započten.

Platební karta (payment card) má mnoho výhod. Jednak se jedná o snadné a rychlé použití, protože prostředky uložené na účtu jsou kdykoliv k dispozici, jednak o vyšší bezpečnost, neboť nemusíte u sebe nosit hotovost. Ochranu karty zajišťuje PIN a ten znáte jen vy, stejně tak i váš podpisový vzor na kartě. Existuje několik různých typů platebních karet. Mezi nejvíce používané náleží kreditní a debetní karty. Jaký je mezi nimi rozdíl a k čemu slouží?

Nejprve nahlédnutí do historie

Vše začalo v USA. V roce 1914 se zrodily první věrnostní karty. Od 60. let se ve větší míře začaly uplatňovat význačné technologické inovace. Ke vzniku karet vedla potřeba vyřešení nějakého problému.

U nás byla první karta vydána bankou v roce 1988. Trvalo další desetiletí, než u nás došlo k rozšíření kreditních karet. Vzestup v České republice započal v roce 2001. Dnes je řada bank, kde si lze vybrat svou kreditní kartu.

Debetní karta vychází z principu dvou systémů. První se začal používat v Evropě v roce 1968. Karty tehdy sloužily ke kontrole při bezhotovostních platbách spolu se šekem a pro výběry hotovosti ve finančních institucích. Druhým systémem byly karty v USA, které byly určeny pro výběry hotovosti z bankomatů prostřednictvím PIN čísla a později použity k bezhotovostním platbám na platebních terminálech.

Co je kreditní karta?

Karta, která je spojená s úvěrem. Majitel karty tak může postupně splácet i čerpat současně. Jedná se tedy o kartu, která je nejen platebním, ale také úvěrovým nástrojem. Prostřednictvím tohoto druhu karty půjčuje banka či jiná platební instituce držiteli peníze. Jedná se tak o předem stanovený limit. Kreditní karta umožňuje majiteli čerpat úvěr. Platby jsou uskutečňovány z půjčených peněz a jsou stanoveny podmínky, kdy a jak se musí vyčerpané peníze bance či jiné platební instituci vrátit.

Pokud jsou držitelem karty ve stanoveném termínu splaceny finanční prostředky, které v předcházejícím období vyčerpal, není poskytnutý úvěr zpoplatněn. V opačném případě je úvěr zatížen dosti vysokým sankčním úrokem.

Zpravidla bývají kreditní karty u obchodníků zvýhodněny. Naopak výběr hotovosti z bankomatu bývá nevýhodný. Často je pro výběry z bankomatu prostřednictvím kreditní karty stanoven speciální poplatek či jiná úroková míra. Kreditní karty jsou vydávány finančními institucemi, zejména však bankovním sektorem.

mKreditka je kartou, na kterou se lze spolehnout

Můžete ji získat takřka okamžitě. Zpracování i schválení žádosti probíhá online formou 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Novému klientovi přinese smlouvu podepsat kurýr, nebo může využít kteroukoli pobočku mBank. Po podepsání smlouvy přijde karta poštou do 10 kalendářních dnů.

 

A to není vše! Prvních až 54 dní je bezúročných. Kartu lze použít při placení u klasických i internetových obchodníků, stejně tak i na převod peněz na jakýkoliv účet v rámci ČR. Hotovost lze vybrat ve všech bankomatech. Limity si lze nastavit prostřednictvím elektronického bankovnictví.

Výhody aneb kdy použít kreditní kartu

Předností je, že pro získání kreditní karty obvykle není zapotřebí mít u dané banky konto. Můžete si tak jednoduše zvolit a zřídit kartu, která nejlépe odpovídá vašemu požadavku. Při výběru je nutno se zaměřit na úrokovou sazbu, délku bezúročného období a nabízené bonusy či slevy.

Co je debetní karta a jak funguje?

Je to karta, která je přímo spojená s bankovním účtem majitele. Umožňuje provádět finanční operace, pokud na účtu, ke kterému byla vydána, jsou k dispozici peníze. Jestliže je karta embosovaná, může její držitel platit nejen u obchodníků majících elektronický platební terminál, ale i v obchodech, jež jsou vybaveny mechanickým snímacím zařízením.

Pokud majitel debetní karty nemá na účtu dostatek peněz ani sjednaný kontokorent, při platbě u obchodníka s terminálem napojeným na banku mu pro nedostatečný zůstatek na účtu nebude platba umožněna. V tomto směru se debetní karta zásadně liší od té kreditní.

Přednosti debetní karty

Prioritou je komfort, takže majitel karty nemusí u sebe mít vyšší hotovost. Debetní karty poskytují lepší kontrolu v reálném čase, při nepovoleném kontokorentu tak nelze vyčerpat více, než je zůstatek na běžném účtu. Jelikož je karta placena z peněz držitele účtu, neplatí se úroky.

K dispozici jsou debetní kontaktní a bezkontaktní karty. Lze jimi platit i v internetových obchodech.

Zdroje obrázků: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Ostatní,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

One thought on “Chovatelské tipy pro majitele koček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky