Sex a vztahy Zdraví

Co je to libido a proč řešit jeho pokles?

Libido je biologický termín označující sexuální touhu člověka. Je určováno hormony, neurotransmitery a psychologickými faktory. Libido se může u každého jedince v průběhu času měnit a někdy může zeslábnout nebo dokonce zcela vymizet. Existuje několik příčin oslabení libida, například stres, únava, dlouhodobé onemocnění nebo vedlejší účinky léků. Jak se ztráta libida projevuje a jak s ní zatočit?

Jak se projevuje slábnoucí libido?

Mezi hlavní příznaky patří ztráta zájmu o opačné pohlaví, nedostatek potěšení při pohlavním styku, neschopnost dosáhnout orgasmu nebo dokonce úplná ztráta sexuální touhy. Obecně řečeno, sexuální život se zpomalí nebo úplně přestane a fyzické doteky přestanou být tím, na co bychom se těšili. Člověk může také pociťovat nedostatek sexuálních fantazií. Tyto příznaky mohou být pro oba partnery ve vztahu velmi znepokojující, protože signalizují ztrátu intimity. Je důležité vědět, že oslabené libido není neobvyklé a existují způsoby, jak ho řešit a vrátit do života ztracenou vášeň.

Pracujte na prevenci

Mnohem jednodušší je postarat se o to, abychom něco neztratili, než o to, abychom něco získali zpět. S libidem je to stejné. Pokud tedy pocítíte, že vaše libido slábne, začněte na něm pracovat. Tím prvním, co můžete udělat, je zařadit do jídelníčku zdravou stravu složenou z čerstvého ovoce a zeleniny. Čím více budou zralé, tím lépe. Konzumace zralých potravin bohatých na histamin může být pro libido prospěšná. Také semena, luštěniny a vaječný žloutek obsahují cholin a thiamin, dva vitaminy skupiny B, u nichž bylo zjištěno, že zvyšují libido. V neposlední řadě může být prospěšný také kotvičník, nejlépe ten pocházející z oblasti Středomoří. Ten se odedávna používá jako přírodní sexuální stimulant. Účinky kotvičníku na růst libida jsou prokázány zkušenostmi mnoha lidí.

Kde vzít kotvičník?

Můžete si ho doma vypěstovat podobně jako bylinky. Anebo si rovnou pořiďte kotvičník v prášku. Ten se dá nasypat na ranní kaší nebo jogurt anebo rozmíchat ve vodě a vypít jako nápoj. Existují také kapsle plněné práškem z kotvičníku, které si můžete vzít sebou kamkoliv, třeba i do práce nebo na cesty a mít tak neustále k dispozici svůj zdroj síly.

Další články

Zdravý životní styl: Klíč k dlouhému a šťastnému životu

Pelyněk: Tradiční léčivá rostlina s mnoha přínosy pro lidské zdraví

Přechod: Vysvětlení, příznaky a zvládání této fáze života u žen

Příprava na přechodné období mezi letním a zimním počasím

Probiotika a prebiotika – mohou mít vliv na hubnutí?

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *