Díky povrchové péči si dřevěná podlaha zachová svou tvář

Adam Valový
14. června 2017
3 minuty čtení

Dřevěné podlahy jsou překrásné, ovšem spousta lidí se po několika letech začne potýkat se škrábanci, šmouhy a plísněmi. Chcete-li nechat kresbu dřeva vyniknout a užívat si krásu přírodního materiálu dlouhá léta, musíte o podlahu pečovat.

Nejčastěji používanými pomocníky v péči o podlahu jsou laky a oleje na podlahy. Obě varianty mají své výhody i nevýhody a volba toho správného hodně záleží na vašem estetickém cítění. V čem spočívají rozdíly?

Jak je to s nanášením a údržbou?

Při aplikaci laku se na podlaze vytvoří ochranný film, zatímco olej se vsákne dovnitř. Lak tedy vytvoří vrstvu, která zabraňuje poškrábání a vzniku rýh v podlaze. Rýhy se tvoří pouze v laku, jenž se pak dá zbrousit a nanést znovu. Opravu zvládne i laik, nicméně není možné ničím překrýt jednotlivé rýhy, vždy je potřeba zbrousit a přelakovat celou podlahu.

Naopak olejovanou podlahu je možné opravovat i místně. Stačí si pořídit pastový vosk a tím vyleštit škrábance. Na druhou stranu je potřeba jednou za rok či dva celou olejovou vrstvu obnovit. U laku pravidelná péče nezbytná není, jelikož odolává oděru, zbroušení a přelakování provedete prostě tehdy, až bude podlaha moc poškrábaná.

Která varianta vypadá lépe?

To si musí každý zhodnotit sám. Olej vytváří hedvábně matný povrch, nicméně způsobuje tmavší zabarvení dřeva. Laky na podlahy se zpravidla nanáší ve více vrstvách (nejčastěji ve třech) a výsledné provedení může být matné, polomatné či lesklé. Na lesklém povrchu je pochopitelně daleko více vidět každý škrábanec.

Co byste ještě měli vědět?

Nově nalakovanou podlahu je nutné nechat odpočinout. Chodí se po ní až druhý den, plné zatížení se doporučuje po 8 – 14 dnech. Na rozdíl od olejované podlahy je odolná chemikáliím a gumovým podrážkám.

Prostě a jednoduše obě možnosti mají své výhody a nevýhody. Chcete-li se rozhodnout, co bude lepší k vám domů, nejlepší bude prohlédnout si lakované i olejované podlahy na vlastní oči nebo se poradit s odborníky. Zkuste to třeba u firmy Parkety WÖLFEL.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  12. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky