Bydlení a styl

Venkovní markýzy a jejich požadované vlastnosti

V okamžiku, kdy si chcete doma garantovat opravdové pohodlí a zastínit si kvalitně svoji terasu, balkón nebo zahradu, je to ideální příležitost k pořízení venkovní markýzy. Od té chvíle se v průběhu léta v podstatě nemusíte ohlížet na počasí. Ve slunných dnech vám markýzy poskytnou tolik potřebný stinný prostor, když prší, zajistí vám suché prostředí.

Markýzy jsou pevné nebo pohyblivé

Při výběru markýzy je třeba zvolit správnou konstrukci, která by měla vynikat hlavně svojí spolehlivostí. Obecně je možné zvolit si pevnou nebo pohyblivou markýzu. Pevné markýzy jsou rozvinuty nastálo, takže terasa je chráněna před sluncem i letními deštíky permanentně. Pohyblivé markýzy bývají na ruční i elektrický pohon a jsou majitelem instalovány s ohledem na počasí a jeho vůli.

Potahová látka musí chránit před UV zářením

Pozornost při výběru markýzy je třeba věnovat i její potahové látce, protože je třeba, aby dostatečně kvalitně chránila před dnes tolik skloňovaným škodlivým UV zářením. Nevyplatí se proto automaticky sahat po těch nejlevnějších materiálech, ale kupujícího by vždy měla zajímat především skutečnost, zda má potahová látka dostatečný UV filtr. Existují varovné příklady lidí, kteří se spálili právě pod nekvalitní markýzou!

Odpovídající impregnace markýzy má být samozřejmostí

Dostatečná impregnace látky by měla zaručit, že markýzou jen tak neproteče voda. Přece jen si nepořizujete sprchu, ale spolehlivou ochranu před letními deštíky! V té souvislosti je nutné pamatovat i na to, že markýzy by měly mít sklon alespoň 14 º, aby se v nich nedržela voda, která jejich životnosti rozhodně nesvědčí.

Screen látky jsou budoucností markýz

Kvalitní markýzy bývají nejčastěji vyrobeny z akrylových látek, polyesterových látek nebo ze screen látek. Především poslední jsou stále oblíbenější, když jsou vyráběny ze skelných látek, díky čemuž odolají téměř všem rozmarům počasí.

Venkovní markýzy vám umožní trávit více času na čerstvém vzduchu, proto se rozhodně vyplatí věnovat odpovídající pozornost jejich pečlivému výběru!

Další články

Minimalismus v praxi: Jak vytvořit jednoduchý a elegantní interiér

Byty Vackov se rozrůstají, máte šanci najít si domov

Kam umístit infrapanely

Jak dodat svému domovu čistý a jasný vzhled na léto

Projekt Czech Fund – Rezidence Spojovací

Další články

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    • Záleží, zda máte např. starou látkovou markýzu (zde neuškodí občasná impregnace) nebo moderní markýzu s kvalitní povrchovou úpravou. Měl by stačit maximálně vysavač s nízkým výkonem kvůli prachu či drobným nečistotám, případně jemný kartáček a roztok vlažné mýdlové vody, poté důkladně smýt.