Galapágy zdvojnásobí vstupné pro turisty kvůli obavám z rostoucího počtu návštěvníků

Adam Valový
14. dubna 2024
3 minuty čtení

Turisté na Galapágách budou muset od letošního roku platit dvakrát vyšší vstupné, aby se zmírnil tlak na křehký ekosystém souostroví. Nové poplatky, které vstoupí v platnost 1. srpna 2024, vyvolaly smíšené reakce.

Vstupné se zdvojnásobuje

Vstupní poplatek pro občany většiny zemí se zvýší ze 100 na 200 dolarů. Členové jihoamerického obchodního bloku Mercosur (Argentina, Brazílie a Peru) budou platit 100 dolarů, což je o 50 dolarů více než dosud. Děti mladší dvou let mají vstup zdarma.

Toto je první zvýšení vstupného na Galapágy od roku 1998. Ekvádorský ministr cestovního ruchu Niels Olsen zdůraznil, že cílem je chránit a zachovat jedinečný ekosystém pro budoucí generace. „Galapágy nejsou jen národním, ale i celosvětovým pokladem,“ řekl Olsen. „Je naší společnou odpovědností chránit je.“

pexels.com

Více peněz na ochranu

Dodatečné peníze z poplatků budou použity na financování ochranářských projektů na ostrovech. Patří mezi ně boj proti invazivním druhům, zlepšování nakládání s odpady a podpora udržitelného cestovního ruchu.

Rostoucí počet turistů vyvolává obavy

Počet turistů na Galapágách v posledních letech roste, což vyvolává obavy o dopad na životní prostředí. V roce 2023 navštívilo ostrovy přibližně 170 000 lidí, přičemž počet obyvatel souostroví je pouze 30 000.

Galapagos Conservation Trust (britská charitativní organizace zaměřená na ochranu ostrovů) varovala před ekologickými důsledky nárůstu turistů. „Znepokojuje nás nárůst počtu návštěvníků, který zatěžuje systémy nakládání s odpady, zhoršuje nedostatek vody a potravin a zvyšuje riziko zavlečení invazních druhů,“ uvedla organizace.

Nový film o Galapágách

Souostroví se letos může těšit i celosvětové pozornosti díky filmu režiséra Rona Howarda „Eden“, který je inspirován skutečným příběhem z 30. let 20. století. Film, ve kterém hrají Sydney Sweeney, Vanessa Kirby, Ana de Armas a Jude Law, by mohl přilákat do této jedinečné destinace ještě více turistů.

Zda zdvojnásobení vstupného povede k trvalému snížení počtu turistů a zmírnění tlaku na životní prostředí, se teprve ukáže. Je však jasné, že ekvádorská vláda je odhodlána chránit tento klenot pro budoucí generace.

Zdroj: galapagosconservation.org.uk

Kategorie:

Cestování, Exotika,

Poslední aktualizace:  14. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky