Golden Berries – neobyčejně zdravý ztracený poklad Inků

Adam Valový
23. října 2014
3 minuty čtení

Exotické ovoce se v posledních letech dostává do popředí zájmu i u nás. Důvod je prostý – některé druhy obsahují obrovské množství vitaminů a dalších potřebných látek. Patří mezi ně také Goldenberries neboli „ztracený poklad Inků“. Plody rostliny mochyně peruánské (Physalis Peruviana) jsou ukryty ve slupce, která vypadá jako malý lampionek. Ten plody chrání před škůdci a nemusí se proto ošetřovat jedovatými postřiky Mochyně je vzdálená příbuzná rajčete a Incan Goldberries se díky svým vlastnostem řadí mezi tzv. superfoods (superpotraviny).

Mochyně peruánská pochází z Peru a Chile, ale dnes se pěstuje i v mnoha jiných zemích, které se nachází v tropických a subtropických oblastech. Golden Berries obsahují spoustu vitaminu C a k pokrytí denní spotřeby vám postačí necelých 50 gramů. Abyste pokryli doporučenou denní dávku vitaminu A, musíte zkonzumovat zhruba dvojnásobek (tedy pouhých 100 gramů).

Golden Berry obsahuje beta-karoten a má velmi pozitivní účinky na zrak. Zároveň je bohatým zdrojem vitamínu P – rutinu (bioflavonoid – rostlinný antioxidant) a v kombinaci s vitaminem C se stará o lepší fungování imunitního systému. Posiluje stěny a pružnost krevních vlásečnic a má preventivní účinky před kardiovaskulárními onemocněními. Zpomaluje stárnutí na buněčné úrovni.

A to není zdaleka všechno. Golden Berries jsou bohatým zdrojem fosforu, železa a některých vitaminů B. Celých 16 % energetické hodnoty sušených plodů tvoří bílkoviny.

Ztracený poklad Inků je známý pro své diuretické účinky. Podobně jako brusinky, mají i Golden Berries blahodárný vliv na vylučovací systém. Pomohou vám vyřešit problémy s prostatou, pročistí krev a ledviny. V jihoamerické kultuře se již dlouho používají také na čištění střev od parazitů. Vzhledem k nízkému glykemickému indexu si na nich mohou pochutnat i lidé trpící cukrovkou. Sušené plody jsou velmi chutné a lze je konzumovat samostatně, v přesnídávkách nebo v ovocných či ořechových směsích. A pokud je na cca 2 hodiny namočíte do vody a poté rozmixujete, vyrobíte z nich velmi chutný džem (pro dochucení můžete přidat med). Goldenberries obsahují pektin, díky kterému hmota ztuhne bez nutnosti vaření. Využití v kuchyni je samozřejmě mnohem pestřejší a je jen na vás, jakým způsobem budete tuto superpotravinu připravovat.

Tip: Vysoce kvalitní Golden Berries Naturalis seženete na www.greenfit.cz. Plody jsou bez jakýchkoliv příměsí a dochucovadel. Kvalitu potvrzuje řada certifikátů (BIO, RAW, Vegan, Kosher). Zkrátka a dobře čistá příroda.

golden-berries-naturalis-250g

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  12. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky