Ikonické pouliční kuchyně Bangkoku čelí zákazu

Lenka Němcová
3. června 2024
4 minuty čtení

Bangkok, hlavní město Thajska, je známý svými pulzujícími ulicemi, kde se vůně různých pokrmů mísí s ruchem městského života. Pouliční kuchyně jsou nedílnou součástí identity této metropole. Ale právě tento ikonický prvek městského života je nyní v ohrožení. Městská radnice totiž oznámila, že do konce roku plánuje zakázat pouliční kuchyně, aby uvolnila více místa chodcům. Prioritou se nově stává čistota a bezpečnost.

Bangkok – Město s nejlepší pouliční kuchyní

Pouliční restaurace v Bangkoku patří mezi jedny z nejvíce oceňovaných turistických lákadel této metropole. Jídlo je kvalitní, levné a velice rozmanité. Televize CNN nedávno Bangkok zvolila městem s nejlepší pouliční kuchyní na světě, a to nejen letos, ale i v loňském roce. Pro turisty i místní obyvatele jsou tyto stánky místem, kde mohou ochutnat autentické thajské pokrmy za zlomek ceny, kterou by zaplatili v klasických restauracích.

Konec jedné éry?

Jenže tyto stánky se pravděpodobně brzo stanou minulostí. Mnoho z nich totiž funguje nelegálně a městské zastupitelstvo se proto rozhodlo, že proti pouličnímu prodeji zakročí. Nařízení se bude týkat i populární čínské čtvrti a jako jedna z prvních ulic přijde na řadu turisty a baťůžkáři oblíbená Khao San Road.

Plánované vládní nařízení se okamžitě setkalo s velkou vlnou kritiky. Foodblogerka Korakot Punlopruksa pro server ABC News uvedla: „Jídlo na ulicích v Bangkoku je krví toho města, právě v něm se ukrývá kouzlo, sláva i identita Bangkoku. Ovlivnit chod celého města takovým rozhodnutím je ze strany úřadů trochu krátkozraké.“

Život bez pouličních stánků

Malai Panuwannarat, 51letá prodejkyně nudlové polévky na ulici Thonglor Road, která zde prodává již 17 let, sdělila své obavy: „Řekli nám, že se objevovaly stížnosti, podle kterých blokujeme chodník. Musíme to rozhodnutí akceptovat.“ Pro mnoho prodejců jako Malai je to nejen ztráta obživy, ale také ztráta tradice a způsobu života.

Restrikce proti prodejcům jídla na ulicích začaly už v minulém roce. Deník Guardian tvrdí, že loni muselo svoji činnost ukončit zhruba 15 tisíc prodejců. Levná jídla v ceně jednoho až dvou amerických dolarů jsou přitom důležitou součástí života mnoha Thajců. Podle studie citované serverem ABC News si dvě třetiny obyvatel Bangkoku kupovaly alespoň jedno jídlo denně právě u pouličních prodejců.

Budoucnost pouličního jídla v Bangkoku

Tento krok městské radnice se zdá být pochopitelný z hlediska snahy o čistotu a bezpečnost na ulicích, ale přináší s sebou i mnoho negativních důsledků. Ztráta pouličních stánků by mohla znamenat ztrátu kulturní identity města, která je pro mnohé turisty i místní obyvatele neodmyslitelná.

Navíc, pouliční kuchyně nejsou jen turistickou atrakcí, ale i důležitým zdrojem levného a dostupného jídla pro velkou část obyvatel Bangkoku. Pokud budou muset stánky zmizet, mnoho lidí bude nuceno hledat alternativní a pravděpodobně dražší možnosti stravování.

Závěr

Zatím není jisté, jak přesně bude vypadat budoucnost pouličního jídla v Bangkoku. Jasné je, že pokud dojde k plošnému zákazu pouličních kuchyní, město ztratí část svého kouzla, které láká miliony turistů z celého světa. Pro mnohé místní obyvatele to bude znamenat nejen ztrátu přístupu k levnému jídlu, ale i ztrátu pracovních příležitostí.

Pouliční kuchyně v Bangkoku jsou mnohem víc než jen stánky s jídlem – jsou srdcem a duší tohoto města. A právě toto srdce se teď ocitá v ohrožení. Budoucnost ukáže, zda se město dokáže vypořádat s potřebou čistoty a bezpečnosti, aniž by přišlo o tuto jedinečnou součást své identity.

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/bangkok-poulicni-kuchyne-jidlo-turiste-gastro.A170418_145400_kolem-sveta_hig

Kategorie:

Asie, Cestování, Thajsko,

Poslední aktualizace:  3. června 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky