Příroda a zvířata

Jak krmit králíky, aby byli v optimální kondici?

Máte doma králíky a chcete jim dopřát to nejlepší možné krmení? Ať už vlastníte celou králíkárnu s větším množstvím králíků, nebo máte jednoho domácího mazlíčka, základní principy výživy jsou stejné. Podívejte se, jaká krmiva volit a na co si dávat pozor.

Základem je kvalitní seno

Trávicí trakt králíků je přizpůsoben pro konzumaci velkého množství krmiva bohatého na vlákninu. Seno a kvalitní sláma by proto měly tvořit základ každého králičího jídelníčku. Kromě podpory správného trávení totiž pomáhají i s přirozeným obrušováním zubů, což je velmi důležité. Dostatek sena by měl být vždy k dispozici všem králíkům bez rozdílu věku a plemene. Nejlepší volbou je domácí seno, ale pokud nemáte, poslouží i kupované.

Granulované krmivo vybírejte opatrně

Samotné seno většinou nestačí a je vhodné přidávat i granulované krmivo. Kvalitní granule pro králíky se vyznačují dostatkem vlákniny a minimem obilovin bohatých na sacharidy. Část podílu výživných složek by měly tvořit bílkoviny napomáhající udržovat kvalitní srst. Při výběru krmiva volte osvědčenou značku a z konkrétní nabídky pořiďte granule odpovídající vašemu chovatelskému cíli, protože trochu jiné složení má krmení určené pro výkrm v porovnání s granulemi pro výstavní králíky. V případě, že máte králíčka jako domácího mazlíčka, volte klidně granule s odlehčeným složením.

Upravujte krmnou dávku podle potřeby

Ideální krmná dávka, aby králík nepřibíral, ale ani výrazněji nehubl, se odvíjí od velikosti, plemene a stáří jedince. Speciální nároky mají březí a kojící samice, kdy je potřeba dbát na dostatečnou dávku krmení a klidně přidávat i něco navíc. S přibývajícím věkem králíka se může stát, že dřívější dávka krmiva bude najednou příliš energeticky náročná a bude docházet k tloustnutí. V takovém okamžiku pomalu ubírejte a snažte se najít nové optimální množství.

Další články

Máte pro svého mazlíka dobrého veterináře? Měli byste!

Veterinární ortopedie Praha: Moderní vybavení i pro náročné zákroky

Nejkrásnější přírodní úkazy světa: Není nad přirozenou krásu!

Žralok – reálná hrozba ve vodě, nebo oběť lidského strachu a pověr?

Retrívr netuší, co provádí. Ale vypadá u toho neskutečně COOL!

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *