Příroda a zvířata

Jak krmit králíky, aby byli v optimální kondici?

Máte doma králíky a chcete jim dopřát to nejlepší možné krmení? Ať už vlastníte celou králíkárnu s větším množstvím králíků, nebo máte jednoho domácího mazlíčka, základní principy výživy jsou stejné. Podívejte se, jaká krmiva volit a na co si dávat pozor.

Základem je kvalitní seno

Trávicí trakt králíků je přizpůsoben pro konzumaci velkého množství krmiva bohatého na vlákninu. Seno a kvalitní sláma by proto měly tvořit základ každého králičího jídelníčku. Kromě podpory správného trávení totiž pomáhají i s přirozeným obrušováním zubů, což je velmi důležité. Dostatek sena by měl být vždy k dispozici všem králíkům bez rozdílu věku a plemene. Nejlepší volbou je domácí seno, ale pokud nemáte, poslouží i kupované.

Granulované krmivo vybírejte opatrně

Samotné seno většinou nestačí a je vhodné přidávat i granulované krmivo. Kvalitní granule pro králíky se vyznačují dostatkem vlákniny a minimem obilovin bohatých na sacharidy. Část podílu výživných složek by měly tvořit bílkoviny napomáhající udržovat kvalitní srst. Při výběru krmiva volte osvědčenou značku a z konkrétní nabídky pořiďte granule odpovídající vašemu chovatelskému cíli, protože trochu jiné složení má krmení určené pro výkrm v porovnání s granulemi pro výstavní králíky. V případě, že máte králíčka jako domácího mazlíčka, volte klidně granule s odlehčeným složením.

Správné složení krmiva pro králíky

Krmivo pro králíky NESMÍ obsahovat sušené ovoce, semínka, ořechy, barevné křupavé věci nebo jiné věci, které jsou atraktivní pro lidské oči. Králíci jsou přísní býložravci a v přírodě jen zřídka dostanou ovoce, ořechy nebo jiná podobná tučná, škrobová jídla, která se často nacházejí v krmivu pro králíky ze zverimexu.  I když jsou přitažlivé na pohled, neposkytují vašemu králíkovi/morčeti žádný užitek.

Kvalitní králičí granule by měla obsahovat alespoň 22 % hrubé vlákniny, ne více než přibližně 14 % bílkovin, přibližně 1 % tuku a přibližně 1,0 % vápníku. Před nákupem zkontrolujte štítek na granulích pro králíky.

Upravujte krmnou dávku podle potřeby

Ideální krmná dávka, aby králík nepřibíral, ale ani výrazněji nehubl, se odvíjí od velikosti, plemene a stáří jedince. Speciální nároky mají březí a kojící samice, kdy je potřeba dbát na dostatečnou dávku krmení a klidně přidávat i něco navíc. S přibývajícím věkem králíka se může stát, že dřívější dávka krmiva bude najednou příliš energeticky náročná a bude docházet k tloustnutí. V takovém okamžiku pomalu ubírejte a snažte se najít nové optimální množství.

Další články

Na co se připravit než si přineseme domů kotě

Proč mají kočky rády krabice?

Levandule a její blahodárný vliv na lidské zdraví

Jak v létě cestovat se psem

Usmívají se kočky?

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *