Zdraví

Jak poznáte menopauzu a co dělat s jejími nepříznivými důsledky?

Jak poznáte menopauzu a co dělat s jejími nepříznivými důsledky?

Menopauza je normální fyziologický proces v životě ženy, který se vyznačuje ukončením menstruačního krvácení a přechodem k trvalé neplodnosti. Průměrný věk nástupu menopauzy je 51 let, ale individuální rozdíly jsou velké – od 40 do 60 let.

Jak se menopauza projevuje?

Hlavním příznakem menopauzy je nepravidelná menstruace nebo její úplná absence po dobu 12 měsíců v řadě. Mezi další časté příznaky patří návaly horka, noční pocení, poruchy spánku, vaginální suchost a atrofie, močová inkontinence, výkyvy nálad a deprese. Některé ženy také pociťují nárůst hmotnosti, bolesti kloubů a svalů a snížení libida. Zhruba po roce od vymizení menstruace se hladina hormonů pomalu stabilizuje a s tím vymizí i nepříjemné doprovodné příznaky menopauzy. Této fázi se poté říká postmenopauza.

Jak menopauza ovlivňuje vaše zdraví?

Hlavním problémem v období menopauzy je zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a osteoporózy. To je způsobeno klesající hladinou hormonu estrogenu, který má ochranný účinek na srdce a kosti. Estrogen hraje také roli při udržování kognitivních funkcí a jeho pokles může přispívat ke ztrátě paměti a demenci související s věkem. Vyrovnaná hormonální hladina je tak zárukou dokonalého zdraví do vysokého věku. Nepodceňujte své hormony a užívejte pravidelně doplňky stravy, které jejich produkci pozitivně ovlivňují.

Co s tím můžete dělat?

Existuje několik věcí, které můžete udělat pro zmírnění nepříznivých účinků menopauzy. Jezte zdravou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a libové maso. Vyhýbejte se zpracovaným potravinám, sladkým nápojům a nadměrné konzumaci alkoholu. Pravidelně cvičte a dostatečně spěte. Pokud váš spánek narušují návaly horka nebo noční pocení, můžete zařadit do jídelníčku pravidelnou konzumaci kotvičníku. Ten není jen bylinkou pro muže. Příznivě totiž působí ženskou hormonální soustavu a stabilizuje ji. Hladina estrogenů pak nebude tolik kolísat a nebudete se potýkat s výraznými výkyvy nálad a některých tělesných funkcí. Kotvičník se může podílet také na ochraně kostí před osteoporózou a na posílení kardiovaskulární soustavy. Pro posílení kostí zvažte také pravidelnou konzumaci vitamínu D, jež má pozitivní vliv na metabolismus vápníku.

Další články

Zdravé stravování pro posílení imunitního systému

Čím prospívá zdraví konzumace máty peprné

Jak se zbavit bolesti chodidel z dlouhého stání?

Nejlepší cvičení pro snížení hladiny cholesterolu v krvi

7 důvodů, proč je důležité mít pohodlnou obuv

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *