Jak poznáte menopauzu a co dělat s jejími nepříznivými důsledky?

Lenka Němcová
1. července 2022
3 minuty čtení

Jak poznáte menopauzu a co dělat s jejími nepříznivými důsledky?

Menopauza je normální fyziologický proces v životě ženy, který se vyznačuje ukončením menstruačního krvácení a přechodem k trvalé neplodnosti. Průměrný věk nástupu menopauzy je 51 let, ale individuální rozdíly jsou velké – od 40 do 60 let.

Jak se menopauza projevuje?

Hlavním příznakem menopauzy je nepravidelná menstruace nebo její úplná absence po dobu 12 měsíců v řadě. Mezi další časté příznaky patří návaly horka, noční pocení, poruchy spánku, vaginální suchost a atrofie, močová inkontinence, výkyvy nálad a deprese. Některé ženy také pociťují nárůst hmotnosti, bolesti kloubů a svalů a snížení libida. Zhruba po roce od vymizení menstruace se hladina hormonů pomalu stabilizuje a s tím vymizí i nepříjemné doprovodné příznaky menopauzy. Této fázi se poté říká postmenopauza.

Jak menopauza ovlivňuje vaše zdraví?

Hlavním problémem v období menopauzy je zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a osteoporózy. To je způsobeno klesající hladinou hormonu estrogenu, který má ochranný účinek na srdce a kosti. Estrogen hraje také roli při udržování kognitivních funkcí a jeho pokles může přispívat ke ztrátě paměti a demenci související s věkem. Vyrovnaná hormonální hladina je tak zárukou dokonalého zdraví do vysokého věku. Nepodceňujte své hormony a užívejte pravidelně doplňky stravy, které jejich produkci pozitivně ovlivňují.

Co s tím můžete dělat?

Existuje několik věcí, které můžete udělat pro zmírnění nepříznivých účinků menopauzy. Jezte zdravou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a libové maso. Vyhýbejte se zpracovaným potravinám, sladkým nápojům a nadměrné konzumaci alkoholu. Pravidelně cvičte a dostatečně spěte. Pokud váš spánek narušují návaly horka nebo noční pocení, můžete zařadit do jídelníčku pravidelnou konzumaci kotvičníku. Ten není jen bylinkou pro muže. Příznivě totiž působí ženskou hormonální soustavu a stabilizuje ji. Hladina estrogenů pak nebude tolik kolísat a nebudete se potýkat s výraznými výkyvy nálad a některých tělesných funkcí. Kotvičník se může podílet také na ochraně kostí před osteoporózou a na posílení kardiovaskulární soustavy. Pro posílení kostí zvažte také pravidelnou konzumaci vitamínu D, jež má pozitivní vliv na metabolismus vápníku.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  17. dubna 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky