Jak se vyrábí skleněné vánoční ozdoby

Adam Valový
12. června 2023
3 minuty čtení

Skleněné vánoční ozdoby patří k tradičním symbolům Vánoc v mnoha zemích. Jak ale vznikají tyto křehké a krásné dekorace? A jaká je jejich historie?

Skleněné vánoční ozdoby se poprvé objevily v Německu v 19. století, když jeden sklář z Alsaska vyfoukl několik koulí ze skla, aby nahradil nedostatek ovoce na stromcích. Jeho nápad se rychle rozšířil a skleněné ozdoby začaly zdobit stromky po celém světě.

V České republice se výrobě skleněných vánočních ozdob věnovali především skláři ve východních Čechách, kteří využili svou zkušenost s foukáním perel a bižuterie. V roce 1931 se založilo družstvo Vánoční ozdoby, které se stalo úspěšným vývozcem do mnoha zemí. Jeho kolekce obsahuje více než 80 000 výrobků v různých tvarech, barvách a efektech.

Jak se ale tyto ozdoby vyrábí? Naprostá většina skleněných ozdob se tradičně vyrábí ručně. Skláři pracují s baňkami, které se nahřívají na otevřeném ohni a pak se vyfukují do požadovaného tvaru. Jedná se o velmi náročný proces, kterému se skláři dlouhou dobu učí a další čas zabere výuka umění vyfouknout určitý počet ozdob za daný čas.

Pokud je třeba vytvořit ozdobu netradičního tvaru nebo figurku, vyfukuje se vždy do forem, které se skládají ze dvou částí. Po vyfouknutí se ozdoba vyjme z formy, opět se protáhne plamenem – takzvaně se vytemperuje a po té se nechá postupně zchladnout na speciálním stojanu, tak aby se ničeho nedotýkala. Pokud by se totiž ozdoba dotkla chladnějšího povrchu, došlo by k jejímu prasknutí.

Následuje stříbření, u 90% ozdob se stříbření používá, aby podkladová barva byla jasnější a hezčí. Vystříbří se vnitřek ozdoby a až po důkladném oschnutí se ozdoba smáčí ve speciálních podkladových barvách na sklo. Po zaschnutí se ozdoba maluje a zdobí různými dekory, většinou ručně štětcem a dozdobuje se třpytky nebo jinými materiály podle vzorů nebo fantazie umělců.

Posledním krokem je nasazení kovového háčku nebo kroužku, kterému se říká kaplík nebo také záponka, která se skládá ze dvou částí, pérka a čepičky. Čepička schová nerovnost po odříznutí odtažku za který malířky ozdobu drží, aby se jim lépe pracovalo a pérko čepičku drží na ozdobě a též slouží jako její vrchol, aby se dala pověsit na stromek. Potom jsou ozdoby baleny do krabic a připraveny k prodeji nebo exportu.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Ostatní,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

One thought on “Chovatelské tipy pro majitele koček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky