Jedí koně maso? – Oddělujme fakta od fikce

Adam Valový
9. června 2023
9 minut čtení

Koně a lidé mají dlouhou historii; před vynálezem motorů používali lidé koně k přepravě zboží i lidí po souši.

Koně se ve středověku a před ním používali ve válkách a na dlouhých cestách, protože jsou silní a rychlí.

Koně jsou stále hojně chováni jako domácí mazlíčci a je to zvíře, na kterém se jezdí nebo které je příjemné mít u sebe.

Některé sporty, jako například pólo, vyžadují použití koně, proto je důležité vědět, jak se o tato majestátní zvířata starat a čím se živí.

Jedí koně maso?

Koně jsou od přírody býložravci a jejich trávicí systém je uzpůsoben k pojídání rostlin. Byly zaznamenány případy, kdy koně jedli maso nebo jiné živočišné produkty, ale není to normální.

Důvodem je nedostatek jídla, špatná výživa nebo někdy zvědavost. Pokud kůň sní maso, může ho strávit a získat z něj některé živiny. Existují místa jako Island, kde jsou koně krmeni solenými sledi, když není dostatek trávy.

Co koně jedí?

Pokud je kůň chován na dvoře nebo ve stáji, je třeba dbát na správnou výživu. To zahrnuje stravu, která se skládá především z píce nebo trávy.

Koně jsou přirozeně pastevci a na polích se pásli na čerstvé trávě. Mají čtyřžaludkový trávicí systém, který je navržen tak, aby trávil a přijímal z potravy všechny potřebné živiny.

Můžete je krmit senem, pokud je k dispozici, protože funguje stejně dobře jako čerstvá tráva. Mohou jíst všechny druhy sena, včetně ovsa, bermudy, timothy, sadu a vojtěšky.

Koně můžete také krmit obilím, abyste jim dodali výživu. Koncentráty, jako je ječmen, kukuřice a oves, jsou pro koně oblíbené a můžete jimi doplnit běžnou stravu.

Koně pijí každý den hodně vody, protože jsou velcí a spotřebují jí hodně. Zdravý kůň vypije v průměru asi 18 až 37 litrů vody denně.

Stejně jako lidé, i koně milují pamlsky a vy jim můžete dávat pamlsky, které jsou pro ně dobré. Mohou mít jablka, mrkev, třešně, datle, celer, kokosové ořechy, salát, citrony, mango, sladké brambory, dýně, mandarinky, arašídy atd.

Když je opravdu horké počasí, koně budou potřebovat více vody, aby vypili až 75 litrů vody denně. Nejlepší je zajistit, aby byla voda vždy v blízkosti koně, aby mohl vypít tolik vody, kolik potřebuje.

Kolik krmiva byste měli svému koni dávat?

Znalost toho, co kůň žere, je jen polovinou řešení péče o koně; druhou polovinou je znalost správného množství krmiva, které koni dáváte.

Pokud koni dáváte příliš mnoho nebo příliš málo potravy, projeví se to na jeho zdraví. V průměru byste měli koně krmit 2,2 % jeho tělesné hmotnosti denně.

To znamená, že koně se krmí v závislosti na jejich velikosti, nikoli na věku.

Průměrná hodnota tohoto množství se pohybuje mezi 1-6 kg denně, aby byl dospělý kůň zdravý. Různá krmiva budou mít různou hustotu; vizuální velikost se tedy bude lišit. Pomohlo by vám, kdybyste měli nějaké vizuální odkazy, které vám pomohou si zapamatovat.

Pro začátek můžete použít váhu k vážení krmiva, zejména vícečásticového, extrudovaného, granulovaného a granulovaného, abyste získali odhad pro budoucí použití. Pro jistotu byste měli krmivo vždy zvážit, než ho koni podáte.

Dávejte koni krmiva, která odpovídají jeho tělesným podmínkám. V některých zvláštních případech budete možná potřebovat doporučení od veterináře, abyste svému koni poskytli tu nejlepší péči.

Krmnou dávku na celý den byste neměli koni podávat najednou. Měly by být rozděleny do 2 nebo 3 krmných dávek, aby měly maximální přínos.

Kůň by neměl sníst více než 0,5 % své hmotnosti najednou. Příliš mnoho živin koně přiotráví, proto musíte být při přidávání doplňků do krmné dávky koně obezřetní.

Zajistěte, aby krmivo splňovalo minimální požadavky koně na minerální látky a vitamíny, a to doplněním výživového programu o vyváženou krmnou dávku. Ty zajistí, že kůň zůstane silný, protože se vyvíjí od mladého věku.

Pravidla krmení a péče o koně

Správný typ a krmivo pomohou vašemu koni dodržovat některé zásady, které zdůrazní jeho zdraví. Zde je několik pravidel, která je třeba dodržovat při krmení koně, aby byl zdravý a silný.

1. Vyčistěte koryto nebo kbelíky, které používáte ke krmení koní.

K čištění nádobí můžete použít drátěnku nebo houbu. Nádobí vydrhněte a opláchněte vodou, abyste z něj odstranili všechny nečistoty.

Čištění kbelíků na krmení před jejich použitím je důležité, protože krmivo by se v kbelíku mohlo zkazit, což by způsobilo, že by nové krmivo zkyslo.

Koně, kteří jsou vybíraví v jídle, toto krmivo opustí, což se po nějaké době projeví na jejich tělesné stavbě.

Čištěním kbelíků také zabráníte křížové kontaminaci od jiných koní, pokud jsou nemocní nebo používají nějaké doplňky či léky, které mohou ovlivnit zdravé koně.

2. Krmte málo, ale často

Koně mají malý žaludek, a proto se živí jen po troškách. Potřebují průběžně přijímat objemové krmivo, které jim pomáhá při trávení. Koně byste neměli nechávat bez jídla déle než několik hodin.

Dobrou volbou by bylo držet koně v terénu, aby mohl jíst v takové frekvenci a množství, které mu vyhovuje.

Seno a trávu je důležité krmit co nejvíce, protože jsou zdrojem vlákniny a napomáhají trávení.

Dbejte na to, abyste růže krmili každý den ve stejnou dobu. Koně jsou zvyklí a mají rádi, když se věci dělají ve stejnou dobu.

3. Krmení koně podle práce a velikosti

Pokud kůň vykonává těžkou práci, je třeba zajistit, abyste ho krmili nějakými substráty. Ty mu dodají energii, kterou nemůže čerpat z trávy nebo sena, zejména v zimě, kdy má tráva sníženou cukernatost.

Jak se snižuje množství práce, mělo by se snižovat i množství substrátů podávaných koni. Snížená práce znamená, že spalují méně kalorií; potřebují tedy přijmout méně než těžce pracující koně. Při dávkování krmiva je třeba zohlednit také hmotnost koně.

4. Správné skladování potravin

Pro začátek je třeba zajistit kvalitní krmivo a zrní nebo doplňky. Pomohlo by vám, kdybyste dostali seno sladké vůně, které se snadno odděluje a neobsahuje jedovaté rostliny.

Seno by také nemělo obsahovat žádný prach nebo písek, protože ten ovlivňuje krmení a trávení vašich koní.

Obilí by mělo být vždy uloženo na místě, kde je sucho a chladno. Zajistěte, aby se k němu nedostali žádní škůdci ani kontaminace, aby koním neublížilo.

5. Nikdy nekrmte těsně před nebo po práci či cvičení

Před podáním jídla po cvičení dopřejte koni alespoň hodinovou přestávku. Když kůň běží, většina krve se přesouvá do nohou a svalů zodpovědných za běh.

To znamená, že v okolí žaludku je omezené množství krve. Když mu dáte čas na uklidnění, umožníte, aby se krev vrátila zpět do žaludku; trávení a vstřebávání živin tak bude účinnější.

6. Krmivo měňte postupně

Pokud chcete změnit krmivo, provádějte změnu postupně. Každý den přidávejte malé množství nového krmiva a postupně ho zvyšujte.

To umožní, aby si žaludek koně na nové krmivo zvykl a byl k němu vstřícnější. Změna by měla být postupná a měla by trvat alespoň několik týdnů, než dojde k úplné změně.

Potrava obsahuje bakterie a žaludek koně je na bakterie velmi citlivý. Náhlá změna krmiva bude mít na koně vliv a mohla by způsobit vážné zažívací potíže.

7. Krmte koně každý den šťavnatým krmivem

Ovoce a zelenina jsou pro koně prospěšné, protože obsahují velké množství vitamínů a minerálů. Kůň je díky nim zdravější a mají další výhodu, pokud jde o vazbu.

Když budete koně krmit těmito pamlsky, budete s ním trávit více času, což je pro navázání pouta skvělé. Díky spojení s koněm budou vaše vyjížďky mnohem klidnější a terapeutičtější.

Koně jsou přirození býložravci a v běžných situacích maso nejedí. Existují však scénáře, kdy koně maso jedli z důvodu nedostatku minerálů nebo ze zvědavosti.

Někteří se při nedostatku potravy krmí solenými sledi. Chcete-li mít zdravého koně, musíte ho krmit pravidelně a kvalitními krmivy.

Dbejte na to, aby bylo krmivo podáváno v malém množství, ale v krátkých intervalech. Dodávejte hodně objemového krmiva, protože je nezbytné pro trávení všech ostatních krmiv.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Příroda a zvířata,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky