Proč se psi válejí ve výkalech?

Adam Valový
21. června 2023
7 minut čtení

Psi mají tendenci válet se v hovínkách, protože se jim líbí jejich vůně. Psi mají vyvinutý čich, kterým identifikují ostatní psy a válení v hovínkách tento pach ještě zesiluje.

Kromě toho jsou výkaly obvykle vlhké a příjemné na kůži. Je to jako psí koupel, jen lepší.

Je to normální?

Je zcela normální, že se psi převalují na zádech. Není normální, aby se psi váleli v hovínkách. Psi, kteří se válejí v bobcích, to dělají z různých důvodů. Někteří psi se snaží zakrýt svůj pach. Jiní psi to dělají proto, aby si označili své teritorium. Někteří psi jsou prostě jen zvědaví na vůni nebo chuť hovínka a chtějí vědět, jaký je to pocit.

Nejlepším způsobem, jak tomuto chování zabránit, je vyhnout se pokušení pustit psa do blízkosti hovínka v první řadě nebo mu dát hračku či kost na žvýkání, aby se mohl soustředit na něco jiného.

Mnoho majitelů psů je zmatených, když vidí, že se jejich pes válí v něčem, co zapáchá. Na první pohled se to může zdát jako podivné chování, ale existuje několik důvodů, proč se to může stát.

Pes se může válet v hovínkách, protože se snaží zakrýt svůj pach před ostatními psy. To je mnohem častější u psů, kteří nejsou kastrovaní nebo sterilizovaní, protože mají přirozený instinkt udržovat své teritorium čisté a bezpečné před vetřelci.

Další možností je, že pes má blechy a chce je zabít tím, že je zakryje silným zápachem hovínek. Zápach výkalů může být dostatečný k tomu, aby blechy odradil od ulpívání na těle vašeho zvířete.

Pokud se váš pes válí v hovínkách, je nejlepší vzít ho na výlet k veterináři pro případ, že jde o něco vážnějšího než jen o nepříjemný zápach, kterého se nemůže nabažit.

Někteří odborníci tvrdí, že pach výkalů je pro některé psy přitažlivý. Přirozená zvědavost a čich psa mohou být hnacím motorem tohoto jednání.

Psi mají vyvinutý čich a mají neuvěřitelnou schopnost detekovat pachy, což jim umožňuje, aby je přitahovaly i věci, které člověk nedokáže rozpoznat. Takže pes si může vůni výkalů prostě užít nebo ji přinejmenším považovat za natolik zajímavou, že se v ní bude válet.

Pach je přitahuje

Většina psů se válí v bobcích, protože chtějí zakrýt svůj pach před ostatními zvířaty. Někteří odborníci se domnívají, že se psi válejí v bobcích, aby zamaskovali svůj pach a ztížili tak predátorům jejich odhalení. Existuje několik důvodů, proč tomu tak může být.

Existuje možnost, že pach výkalů je pro některá zvířata přirozeným odstrašujícím prostředkem. Je možné, že někteří predátoři se nechtějí příliš přiblížit k oblasti, kde se často pohybují lidé, nebo k oblasti, kde se mohou nacházet lidské výkaly. Zápach výkalů by mohl pomoci maskovat pach psa a ztížit jeho odhalení jinými zvířaty.

Psi mají v mozku také „zrcadlové neurony“, které jim umožňují napodobovat chování jiných zvířat. To umožňuje psům učit se chování pozorováním, což je také známé jako sociální učení. Tím lze vysvětlit, proč někteří psi mohou vidět jiného psa válet se v bobcích a pak to sami vyzkoušet.

Mohou si myslet, že válení v bobku je přijatelné chování, protože viděli jiného psa, jak to dělá před nimi.

Existuje také možnost, že válení v bobcích by mohlo pomoci chránit před klíšťaty a parazity, ale to zatím nebylo prokázáno, takže jde zatím jen o spekulace. Neexistují žádné důkazy, které by ukazovaly, zda to funguje, nebo zda jsou s válením ve výkalech spojeny nějaké zdravotní výhody.

Nicméně i tak to stojí za zvážení, pokud to váš pes dělá pravidelně. Pokud si všimnete, že se váš pes začíná válet ve výkalech nebo blátě, měli byste ho pravděpodobně co nejdříve vzít k veterináři, aby mohl zkontrolovat, zda nemá klíšťata nebo parazity, a případně zajistit léčbu.

Rádi kryjí svou přirozenou vůní

Někteří psi se válejí v hovínkách, protože rádi zakrývají svůj přirozený pach. Když se pes válí v hovínkách, není to jen zápach, který je znepokojující. Bakterie z výkalů mohou být škodlivé. Aby se váš pes v hovínkách neválel, snažte se výkaly uklidit hned, jakmile k nim dojde.

Chtějí, abyste věděli, kde byli

Psi se budou válet v hovínkách, aby dali najevo, že tam byli. Snaží se tak ostatním psům sdělit, že je to jejich místo, a varují je před ním. Tento instinkt převládá, když psi hlídají své jídlo nebo hračky.

Je to zábava

Psi se také válejí v hovínkách, protože se prostě a jednoduše baví. Z válení v něm mají skvělý pocit a dělají to rádi jen proto, že jim to dělá dobře.

Psi nejsou známí tím, že by byli příliš inteligentní, ale když pozorujete psa, jak se válí v hovínkách, podle výrazu jeho tváře poznáte, že je to pro něj v danou chvíli příjemné, protože se mu tvář rozzáří radostí. Psi obecně nemají rádi špinavé věci, ale je spousta psů, kteří se alespoň jednou vyválejí ve svých výkalech nebo moči.

Pokud se váš pes vyválí ve výkalech nebo moči, okamžitě ho rychle vykoupejte. Možná se vám nepodaří zabránit tomu, aby se váš pes vyválel v něčem nechutném, ale jakmile pes přijde dovnitř, ujistěte se, že se okamžitě vykoupe.

Tímto způsobem se vyhnete nepříjemnému zápachu, který se bude linout celým vaším domovem, a můžete také psa upozornit na následky, pokud to udělá znovu (většina psů koupel nesnáší).

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Příroda a zvířata,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky